הצלחה

מהי הצלחה?

"הצלחה היא מסע של עשייה עקבית לעבר מטרה משמעותית שהוגדרה מראש. הצלחה נוצרת בכל רגע
בו אנחנו מביאים תשומת לב מלאה למה שאנחנו עושים, אפילו לפעולה 'הקטנה' ביותר" (יואב זילכה) 

האם אי פעם שאלת את עצמך: "מהי הצלחה?", מה זה הדבר הזה שכולנו רודפים אחריו? מיליארדים של אנשים מסתובבים בעולם, מנסים לפלס את דרכם לעברה של הצלחה בתוך המאבק היומיומי של החיים. האנשים היקרים האלה לא באמת מבינים מהי הצלחה, הם לא עוצרים ולו לרגע אחד קטן בשביל לשאול את עצמם מהי בכלל הצלחה ולכן הם גם לא יודעים "איפה לחפש אותה".

"העולם" (ובעיקר העולם המערבי) יגיד לך שהצלחה זה להשיג תוצאה מסוימת או לנצח אתגר כלשהו או להגיע להישגים גבוהים יותר מאחרים או לזכות בהכרה, להיות מפורסם...האמנם? האם זו באמת הצלחה?

במהלך 11 השנים האחרונות, יש לי את הזכות ללוות הרבה מאוד אנשים בתהליכים של התפתחות אישית ומקצועית בדרכם להשיג את התוצאות הרצויות להם וליהנות מצמיחה, הצלחה וסיפוק. כבר בתחילת המסע שלי, נתקלתי בשתי הגדרות משמעותיות שעיצבו את ההבנה שלי בנוגע לרעיון הזה שנקרא הצלחה.

ההגדרה הראשונה היתה של ג'ים רון (Jim Rohn), שאמר: "הצלחה זה משהו שאתה מושך על ידי הבן אדם שאתה הופך להיות". הצלחה זה לא משהו שרודפים אחריו. לרדוף אחרי הצלחה, זה כמו לנסות לתפוס פרפר.

ההגדרה השנייה היתה של ארל נייטינגייל (Earl Nightingale), מי שנחשב לאבי תעשיית ההתפתחות האישית ולאחד החלוצים שחקרו את הקונספט של הצלחה. הוא אמר: "הצלחה היא שום דבר אחר מלבד מימוש מתמשך של רעיון נשגב". זוהי אחת ההגדרות האהובות עלי...היא בעצם אומרת שאם אדם פועל בעקביות לעבר מטרה מוגדרת מראש ויודע לאן הוא הולך, זוהי בדיוק הצלחה. מתוך ההגדרה של ארל נייטינגייל, אנחנו מבינים שישנם שני תנאים בסיסיים למהותה של הצלחה: האחד- מטרה משמעותית מוגדרת, והשני- פעולה עקבית ומתמשכת.

 

עבורנו, הצלחה היא מסע של עשייה עקבית לעבר מטרה משמעותית שהוגדרה מראש. הצלחה נמצאת בדרך שאנחנו עוברים יום יום, שעה שעה. הצלחה נמצאת בטיפוס על ההר ולא בפסגה. הצלחה היא מקום לבוא ממנו ולא מקום להגיע אליו. מי שאנחנו הופכים להיות, בדרך לכל מטרה שהצבנו לעצמנו, זהו הפרס הכי גדול של ההצלחה. הצלחה נמצאת במסע עצמו ולא במטרה הסופית.

ברמה העמוקה ביותר הצלחה היא...
 

ברמה העמוקה ביותר, הצלחה היא שום דבר אחר מלבד רגע אחד מוצלח. מהו רגע מוצלח? רגע של עשייה מודעת. הצלחה נוצרת בכל רגע שבו אנחנו מביאים תשומת לב מלאה למה שאנחנו עושים, אפילו לפעולה 'הקטנה' או 'הפשוטה' ביותר. נשמע לכם פשוט? זה באמת פשוט, אך יחד עם זאת גם מאוד עמוק ולא תמיד קל ליישום. תשומת לב מלאה משמעותה נוכחות מלאה (או במילים אחרות: מודעות) וזו מביאה איכות גבוהה מאוד לכל פעולה שלנו. כאשר תשומת הלב שלנו "מזריקה" איכות אל תוך הפעולות שלנו, התוצאות גם הן יהיו איכותיות יותר.
 

אם אנחנו מבצעים פעולה כלשהי ובזמן שאנחנו מבצעים אותה, אנחנו רוצים כבר להיות בעתיד (באותו רגע שבו נשיג את המטרה), אז אנחנו לא נוכחים ברגע הזה. במקרים כאלה אנחנו יוצרים מתח פנימי וסבל לעצמנו ולאחרים. אנחנו מזהמים את מצב התודעה שלנו ומחבלים בהצלחה שלנו בעצמנו. למה? כי מצב התודעה שממנו נובעות הפעולות שלנו, הוא הפקטור המרכזי שיוצר את המציאות החיצונית שלנו, את התוצאות שלנו. 
 

האמונה ש"המטרה מקדשת את האמצעים" למעשה סותרת את משמעותה של הצלחה ברמה העמוקה ביותר. זאת מפני שמתחת לפני השטח, המטרה והאמצעי הם אחד. הגדרת מטרות היא חלק חשוב ובלתי נפרד מההצלחה, אבל חשוב יותר לכבד כל רגע וכל צעד שאנחנו עושים בדרך ולא לרדוף אחרי המטרה בנחישות קודרת תוך כדי שאנחנו מייצרים חוסר אושר וחושבים שכאשר נשיג את המטרה נהיה מאושרים. זה לא עובד. אז איך מכבדים כל רגע, כל פעולה, כל צעד? מביאים תשומת לב, ערנות, אכפתיות. מביאים נוכחות. אם כך, בסופו של דבר עצם הבאת תשומת לב מלאה למה שהינך עושה, זוהי הצלחה. פשוט מאוד

איך אתם מגדירים הצלחה?
 

קראתם בפסקאות האחרונות את ההגדרה שלנו, אך אין אנו אומרים שזוהי ההגדרה האחת והיחידה, אנחנו גם לא אומרים שזוהי ההגדרה הנכונה. זוהי רק ההגדרה שלנו את מהותה של הצלחה, אשר מתבססת על שנים של ידע, תרגול וניסיון, שנים של מחקר בנושא הצלחה. כולנו רוצים להצליח, כל אדם רוצה להיות יותר ממה שהוא. זהו הצורך הטבעי של החיים בגדילה. אבל, האם שאלת את עצמך מהי הצלחה? אני די בטוח שאם אשאל אחד אחד מכם מהי הצלחה, אקבל לא מעט הגדרות. חברים יקרים, אם אתם רוצים להצליח, חשוב מאוד שתגדירו מהי הצלחה עבורכם! זהו הצעד הראשון.
 

למה זה חשוב?

מכמה סיבות עיקריות: 

 

ראשית, אם תנסו להיזכר באותן פעמים בהן חוויתם את אותן תחושות של הצלחה במהלך חייכם, תגלו שהאדם הראשון שידע על כך זה אתם! לפני שרצתם לספר לאנשים הקרובים אליכם ביותר על ההישגים שלכם, אתם בעצמכם חוויתם הצלחה. אך ורק לכם יש את הזכות לקבוע מהי הצלחה בשבילכם. לעולם אל תיתנו לחברה לקבוע זאת עבורכם. אם אתם זה בסופו של דבר מה שחשוב, אם אתם אלה שיהיו הראשונים ליהנות מהפירות של הצלחה, האין זה לא רצוי ואפילו הכרחי שאתם גם תגדירו מלכתחילה מהי הצלחה בעיניכם ומהם הפירות שאותם אתם רוצים?
 

שנית, אם לא תגדירו הצלחה, לא תוכלו למדוד אותה ולא תוכלו לזהות הצלחה כשהיא תופיע. תחשבו על זה...שאלו את עצמכם: "איך אני אדע שאני מצליח?". אם לא תוכלו לזהות את זה, לא תוכלו ליהנות מזה, אם לא תוכלו ליהנות מזה, אז מה הטעם? הרבה יותר קל להגיע למקום מסוים אם אתה יודע את הכתובת המדויקת, מאשר אם אתה יודע רק מה שם האזור בכלליות. הסירו את הערפל הזה, ככל שתחדדו את זה יותר ותבהירו את זה יותר, כך יהיה לכם קל יותר להגיע לשם ולחיות שם.
 

והסיבה האחרונה היא שגם אם תיכנסו תחת ההגדרה של הצלחה, כפי שהחברה המערבית תופסת ומתייגת, יש סיכוי מאוד גבוה שמשהו בכם ירגיש שזה לא אמיתי. אנשים אחרים יסתכלו עליכם מהצד ויחשבו שאתם מאוד מוצלחים, הם יחשבו לעצמם שאתם מרגישים שאתם הצלחה, אבל אתם לא תרגישו ככה. למה? כי לא הגדרתם את זה מראש. זה לא שלכם. בסך הכל רדפתם אחרי דימוי (תמונה מנטאלית) של הצלחה שאותו "ירשתם" מהחברה שמקיפה אתכם. לרדוף אחרי דימוי מנטאלי, משמעו לרדוף אחרי מחשבה. כלומר, לחפש את ההצלחה במחשבות שלכם. היא לא נמצאת שם ולכן אין טעם להמשיך לחפש.

לאימון אישי בגישה אחרת לחצו כאן