הסיפור האישי שלך הוא לא אישי כמו שחשבת


זה קורה לכולנו...ברגע מסוים בחיים אנחנו נקשרים לאיזשהו סיפור על עצמנו, סיפור על מה שאנחנו אמורים להיות או צריכים להיות. או שאולי זה סיפור על הזהות שלנו, על האופי שלנו שאינו ניתן לשינוי מבחינתנו.


למעשה ההיקשרות הזו יוצרת תחושת הזדהות מאוד חזקה עם אותו סיפור. מה שהופך אותו להיות בעינינו "הסיפור האישי שלי" או במילים אחרות "המציאות שלי". ואז אנחנו קמים בבוקר אחד עם תחושה נוראית ואומרים לעצמנו:


"המציאות הזו כל כך מתסכלת, המצב הזה כזה מחורבן", "אם רק יכול היה להיות אחרת"...האם באמת המציאות היא מה שמתסכל אותנו? האם זה המצב הספציפי כרגע בחיינו שגורם לנו תסכול? או שאולי זה בעצם ההיקשרות לסיפור מסוים שאינו אמיתי. אולי נקשרנו לאיזושהי אשליה שמעולם לא בדקנו אם היא נכונה ועכשיו אנחנו בטוחים כל כך שזה אנחנו, שאלה הם חיינו והם שמבאסים אותנו.


הנה משהו פשוט שזיהיתי בחיי:


"המציאות זה לא מה שמתסכל אותי. הדרך שבה אני רואה את המציאות היא מקור כל התסכול".


איך המציאות יכולה לתסכל? היא בסך הכל מציאות, היא חיה, היא מה שקורה עכשיו. מה בדיוק מתסכל כאן? מכוניות חולפות, עננים באים והולכים, השמש יוצאת החוצה, השמש מתחבאת מאחורי ענן, עלה נושר מהעץ, נמלה עוברת על שולחן העבודה שלי. איפה יש פה בעיה? תראו לי בעיה...אני לא מוצא!


בעיות יכולות להיות רק במקום אחד והוא לא המציאות. המקום הזה הוא החשיבה המעוותת שלנו, חשיבה מבולבלת ששכחה את הדרך הביתה. המוח הוא כמו יער סבוך ואנחנו לעתים הולכים בו לאיבוד. זה עלול להיות מפחיד, אבל תמיד יש דרך פשוטה לחזור להיות צלולים.


ייתכן שחלק מכם עכשיו אומרים לעצמכם: "טוב...מה הוא עכשיו נכנס לדיון פילוסופי...". תרשו לי להגיד לכם משהו חשוב: לא מדובר כאן בפילוסופיה, מדובר כאן בחיים שלכם, באושר שלכם וכן, גם בהצלחה שלכם, בתוצאות שלכם.


בקיצור...בחזרה לעניין הסיפור האישי של כל אחד מאיתנו: ברגע שאנחנו קולטים שהסיפור שחשבנו שהוא רק שלנו, הוא למעשה בכלל לא כזה, אז אנחנו מתקרבים בצעדי ענק אל השחרור. כי אז, יותר קל להפסיק את ההזדהות הלא מודעת שלנו עם הסיפורים האלה שאנחנו מאכילים את עצמנו בהם.


איך מפסיקים הזדהות לא מודעת? פשוט מאוד- הופכים אותה למודעת. הזדהות מודעת = קץ ההזדהות. עוד דבר שיכול להקל על התהליך הזה הוא ההבנה האמיתית שאנחנו לא יוצרים את המחשבות שלנו. הן פשוט מופיעות...באות והולכות, לפעמים נשארות קצת יותר ואז הולכות. אם היינו יוצרים את המחשבות שלנו, היינו יכולים להחליט מתי לחשוב ומתי לא. האם אתם יכולים לעשות זאת? כנראה שלא.


אז אם אנחנו לא יוצרים את המחשבות שלנו, זה אומר שהן לא כאלה אישיות כמו שחשבנו. וגם הסיפור הכי גדול וכבד שאנחנו סוחבים איתנו לכל מקום, גם הוא התחיל יום אחד ממחשבה (לא אישית).


לפני כמה חודשים זיהיתי סיפור מסוים שליווה אותי בשנתיים האחרונות. בהתחלה, אני חייב להודות שגם אני חשבתי שמדובר בסיפור אישי, במשהו שקורה איתי, במשהו אינטימי, פרטי, ייחודי. הסיפור שלי אמר: "העסק שלי אמור להצליח הרבה יותר ממה שהוא".


התחלתי לחקור את הסיפור הזה והבנתי שהוא לא נכון. איך ידעתי שהוא לא נכון? הסתכלתי על המציאות. מה ראיתי במציאות? שהעסק שלי מצליח כמו שהוא מצליח כיום. האם זה אומר שהוא לא יכול להצליח יותר? לא, זה רק אומר שזוהי המציאות כרגע.


תחושת חוסר שביעות הרצון שמדי פעם זמזמה אצלי ברקע כמו רעש של מזגן או מקרר בלילה, לא נבעה כתוצאה מהמציאות של העסק שלי, אלא מהסיפור שלי שטרם בדקתי. כשהאמנתי בסיפור הזה, התנתקתי מהמציאות ולכן חוויתי את אותה תחושה שתיארתי קודם. זה מאוד טבעי! ככה זה כשמתנתקים מהמציאות, מאלוהים, מהזרם הטבעי של החיים.


ברגע שהסיפור הזה עזב אותי לאט לאט והתמוסס אל תוך המציאות עצמה, חשתי את תחושת השחרור הנפלאה שההכרה במציאות הטהורה מביאה איתה. הדבר המעניין הוא שמאותו רגע, העסק שלי החל לצמוח בקצב מהיר יותר מבעבר. זה קרה כתופעת לוואי של יכולתי לראות בבירור את המציאות כפי שהיא, ללא מסך העשן של הסיפור.


כשאני משתנה, גם הצל שלי משתנה. כשהתודעה שלי משתנה, גם המציאות הנראית לעין משתנה. בהירות פה, בהירות שם. קבלה פנימית, קבלה חיצונית.


מה הסיפור שלכם? מהו הסיפור שגורם לכם תסכול ומעכב אתכם? מה תהיו אם לא תוכלו להאמין יותר לעולם בסיפור הזה?


באהבה

יואב

Recent Posts
Archive