לפעמים הגישה שלך להצלחה היא זו שמכשילה אותך - חלק ב


ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם

מהמקרה שסיפרתי לכם עליו בחלק הראשון, ניתן להפיק המון תובנות ושיעורים חשובים להצלחה בחיים. זו הייתה דוגמא ששוברת מיתוסים, שמלמדת אותנו על גישות שונות להצלחה ואולי החשוב מכל, מראה לנו כיצד האגו יכול לחבל בדרכו של אדם ולהכשיל אותו. כזכור, כתבתי על שתי נערות שהגיעו לאודישן בתוכנית "אקס פקטור", כל אחת עם גישה שונה לגמרי. מה אפשר לקחת מהסיפור הזה? בואו ניגש ישירות אל הניתוח המלא.


שבירת מיתוס


הנערה הראשונה הגיעה בגישה של "אני באתי כדי לנצח". השנייה הגיעה בגישה של "אני באתי בשביל החוויה, באתי בשביל ליהנות". הראשונה לא עברה את האודישן ולא נהנתה בו. למעשה, אף אחד לא נהנה מהאודישן שלה. השנייה עברה את האודישן וגם נהנתה בו מאוד וכמובן שבמקרה הזה גם השופטים והקהל נהנו. לפני שאסביר למה זה קרה, יש דבר אפילו מעניין יותר ששווה להסתכל עליו...


מרבית האנשים מחזיקים בגישה של הנערה הראשונה ומאמינים שהיא תורמת יותר להצלחה שלהם. מדוע זה כך? משלוש סיבות עיקריות שקשורות זו לזו. ראשית, רוב האנשים חונכו ותוכנתו על ברכיה של גישה זו. שהרי היא בהחלט הגישה שמאפיינת יותר את התודעה האנושית הרווחת, בעיקר במערב ובעיקר בעשרות השנים האחרונות (אם כי בעתיד הקרוב היא תתפוגג ולא תהיה רלוונטית יותר). שנית, אנשים חושבים שיש רק שתי אלטרנטיבות לגישה הזו והן: "באתי כדי להפסיד" או "באתי כדי לא להפסיד", מה שמשאיר אותם מן הסתם עם הגישה המקורית. והסיבה השלישית היא שבאופן עקרוני ככל שהאגו דומיננטי יותר באדם, במוחו יהיה קישור עצבי חזק שאומר: "הצלחה = ניצחון".


מדוע עבור האגו, הצלחה שווה ניצחון? מפני שהאגו נלחם כל הזמן על מנת לחזק את מעמדו בעיני אחרים ובהתאם לכך בעיני עצמו. ברגע שהוא מנצח והאחר מפסיד, זה גורם לו לתחושת עליונות, ייחודיות וחשיבות עצמית. כמו כן, האגו מחפש להיות כל הזמן באיזשהו קונפליקט או מלחמה, כי זה עוזר לו לשמור על תחושת ההפרדה בינו לבין אחרים, תחושה שהיא חיונית מאוד עבור הישרדותו. עבור האגו "ניצחון = הצלחה = חיים" בעוד ש"הפסד = כישלון = מוות". לכן, הוא גם מפחד להיכשל, פחד מוות. מוות של מי? של העצמי השקרי שהוא, של האשליה שהוא.


מה קורה כשאנחנו מסוגלים ליהנות מעצם העשייה עצמה?


מדוע הנערה השנייה היא זו שהצליחה בסופו של דבר? מפני שהיא באה בשביל לשיר וליהנות, בשביל לחוות את הרגע הזה. כל תשומת הלב שלה, כל האנרגיה שלה, היו ממוקדות בלעמוד על הבמה ופשוט לשיר, לשיר כפי שהיא יודעת לשיר ולהיות כפי שהיא. לעומת זאת, הנערה הראשונה הייתה עסוקה בלנצח, בלתת "שואו" (בפועל אגב היא אכן נתנה 'שואו', במובן הזה שהיא לא הייתה אמיתית, זו הייתה תחפושת ולא היא). עבור הנערה הראשונה, הנאה זה משהו שאמור היה להגיע אחרי שהיא תנצח ותעבור את האודישן. עבור הנערה השנייה, הנאה זה משהו שמופק מעצם השירה עצמה והתשובה החיובית בסוף האודישן היא בונוס. אצל הנערה הראשונה האגו היה מאוד חזק ודומיננטי. אצל הנערה השנייה האגו היה חלש וכמעט לא מורגש. התוצאות היו בהתאם.


ביטחון מופרז


גישתה האגואית של הנערה הראשונה הפיחה בה ביטחון מופרז ולא אמיתי. היא אמרה: "אני לא רואה אף אחד ממטר" ובכך יצרה סביבה חומה עבה ומשוריינת. למה שמישהו בריא בנפשו ירצה לבוא להופעה של זמר/ת שלא רואה אותו ממטר? לא פלא שרמי פורטיס אמר לה בסוף האודישן שלפעמים ביטחון עצמי גבוה הופך למכשול. הוא הופך למכשול כשהוא לא אמיתי, כשהוא מוגזם ומושתת על דימוי עצמי ולא על מי שאנחנו באמת.


חוסר מודעות


שירי מימון אמרה לה: "אני לא יודעת אם את מודעת או לא...אבל זמרת גדולה את לא". היא קלעה בול! במיוחד בחלק הראשון של המשפט, כשהניחה שאולי הנערה הזו שעומדת מולה בכלל לא מודעת. אחת ההגדרות הפשוטות ביותר לאגו זה חוסר מודעות. ככל שיש באדם יותר מודעות, האגו יהיה חלש יותר וההיפך. חוסר מודעות זה אומר שהאדם מזדהה לחלוטין עם מחשבות, רגשות, דעות, חפצים, תוצאות, הצלחות, כישלונות וכל מה נמצא בחייו (פנימית וחיצונית). הוא מזדהה עם אחד או יותר מאלה ושואב את תחושת העצמיות שלו משם.


התמודדות עם כישלון


זוכרים איך הנערה הראשונה קיבלה את הבשורה שהיא לא עברה את האודישן? בדיוק כפי שהאגו מקבל כישלון או הפסד. בשבילו זה כמו לגסוס ולכן הוא מתנגד, כועס, מתעצבן, מנסה להמעיט בערכם של אחרים. עושה הכל כדי להילחם על חייו, כדי לשרוד.


אומץ


הנערה השנייה הייתה אמיצה מאוד. היא באה בגישה שונה לחלוטין משל רוב האנשים ועבור כך נדרש אומץ לב. היא סייעה לשבירת מיתוס והראתה לכולנו שיש גם גישה אחרת להצלחה והיא עובדת לכל הכיוונים: אין בה מפסידים וגם אין בה מנצחים, יש בה רק אנשים שמחים ומסופקים (גם היא, גם הקהל וגם השופטים). היא הייתה היא וגם זה כמובן דורש אומץ רב ומודעות גבוהה. עצם העובדה שהיא הייתה היא זה "הניצחון" האמיתי שלה. שמתי את זה במרכאות משום שזה לא ניצחון, אפילו לא ניצחון שלה על האגו שלה. אנחנו לא צריכים לנצח את האגו, אלא רק לראות אותו ולזהות אותו כפי שהוא. להיות מודעים אליו ולא להזדהות איתו. זה הכל. ככל שרגעי המודעות גדלים ורגעי ההזדהות קטנים, כך האגו הולך ומתפוגג לו.


באהבה

יואב זילכה

Recent Posts
Archive