?למה אנשים רבים נרתעים מהמילה 'רוחניות'


לעתים קרובות אנחנו נאלצים להציג את עצמנו או לענות לשאלה: "אז מה אתה עושה בחיים?". כשאני עונה: "אני מדריך אנשים לצמיחה רוחנית", אני מקבל שלושה סוגים עיקריים של תגובות מאנשים. יש את אלה שמאוד סקרנים, יש את אלה שבעיניהם צמיחה רוחנית וצמיחה אישית זה אותו דבר (מה שנכון במידה רבה) ויש את אלה שנבהלים או נרתעים. האחרונים, כמו הסוג הראשון, מיד שואלים: "למה אתה מתכוון 'רוחנית'?", אבל בניגוד לסוג הראשון, בגוון הקול של אלה ניתן להבחין במימד של רתיעה, התנגדות או בהלה. החלטתי להרהר בזה קצת ולכתוב על כך מאמר כי נראה לי שחשוב ליצור בהירות בנושא.

מה יש במילה הזו ובכל מה שעומד מאחוריה, שגורם לכל כך הרבה אנשים להירתע? זו השאלה שחקרתי עם עצמי ומתוך החקירה הזו עלו מספר סיבות:

ראשית, מדובר במילה שמוצמדים אליה כל כך הרבה מיתוסים ותיוגים שונים ומשונים. אני נדהם כל פעם מחדש לראות איך כל אדם תופס את המילה הזו ואת המשמעות שלה בצורה שונה לגמרי. לאחד זה מעלה קונוטציה של מנזר, לשני זה מזכיר את תלמידי הישיבות שיאיר לפיד רוצה שיעשו צבא, לשלישי זה מעלה בכלל הקשר של תקשור, לרביעי זה מקפיץ קונוטציה של מיסטיקה, החמישי רואה בדמיונו תמונה של מגדת עתידות או של מכשף וכך זה ממשיך עוד ועוד...

שנית, הרבה מאוד אנשים מבלבלים בין דת לבין רוחניות. בשבילם זה אותו הדבר ומאחר ובמדינה שלנו יש רתיעה גדולה מאוד של הציבור החילוני מנושא הדת, אז גם מרוחניות הם נרתעים. אך האמת היא שרוחניות ודת הם שני דברים שונים וחשוב מאוד להבין את ההבדל בין השניים. אפשר לתמצת את ההבדל בכך שרוחניות יכולה להתקיים (ואף מתקיימת באופן בלתי נמנע) גם ללא דת, אבל דת לא יכולה להתקיים ללא רוחניות.

בפועל, במקרים רבים, קורה שדת כן מתקיימת ללא האמת הרוחנית שבתוכה, אבל אז היא הופכת להיות עקרה. היא הופכת להיות עוד מערכת של חוקים ונורמות או עוד מערכת של תפיסות ואמונות שהאגו יכול להזדהות איתה, בעודו חושב או אומר: "הדת שלנו היא הדת היחידה" או "אנחנו העם הנבחר" או כל אמרה אחרת שטוענת לאיזושהי עליונות על האחר (בין אם זה ברמת הרובד הקולקטיבי של האגו או ברמת הרובד האישי שלו).

כמעט בכל דת, טמונה אמת מסוימת בנוגע למהות שלנו, בנוגע לחיים, בנוגע למוות ובנוגע לנצח. למעשה, התכלית העיקרית של כל דת היא לשמש כתמרור או ככלי מכוון שיעזור לנו לגלות את אותה אמת שחבויה בתוכנו, את אותה אמת בנוגע לאחדות שלנו עם כל הקיים. לצערנו, לאורך ההיסטוריה היינו עדים לכל כך הרבה מקרים שבהם התכלית הזו התפספסה ואנשים נקשרו רק להיבטים השטחיים של הדת שלהם והיו כעיוורים לאמת שמסתתרת בתוכה. כל כך עיוורים שזה גרם להם להרוג אחד את השני, לזהם את כדור הארץ ולפגוע בטבע שממנו הם מוזנים.

אבל כפי שציינתי קודם, רוחניות לא צריכה דת בשביל להתקיים. אם היינו נאלצים לבחור בין השניים, היינו בוחרים ברוחניות, מפני שהיא חשובה יותר, היא העיקר. ומדוע אמרתי קודם שרוחניות פשוט מתקיימת באופן בלתי נמנע? מפני שרוחניות היא המציאות. רוחניות היא הרובד העדין ביותר ועם זאת המוחלט ביותר של המציאות (הרובד האולטימטיבי). ומתוקף היותה מציאות, היא לא נמצאת רק בסיפורי האגדות או בספרי תורה או במנזרים מסתוריים במזרח הרחוק. היא נמצאת כאן ועכשיו, בתוכנו ומסביבנו. למעשה, זהו המקום היחידי שבו היא נמצאת- כאן ועכשיו.

עבורי צמיחה רוחנית זה אומר להכיר את טבענו האמיתי והעמוק ביותר, לגלות את הרובד המוחלט ביותר של המציאות. וזאת, על מנת להשתחרר לחלוטין מהסבל האנושי, בעודנו בחיים האלה. גן עדן או גיהנום הם אינם יעדים שמגיעים אליהם לאחר התפרקות הצורה הפיזית. גיהנום זה מה שאנחנו חווים בחיים האלה, כל עוד אנחנו חסרי מודעות ונשלטים על ידי חשיבה כפייתית. כולנו יודעים היטב מה זה גיהנום, אנחנו פשוט לא קוראים לזה ככה. גן עדן לעומת זאת, זה מה שאנחנו יכולים לחוות בחיים האלה בעקבות צמיחה רוחנית שמובילה להארה, לשחרור מכל ההתניות ולחיבור מחודש עם ההוויה.

סיבה נוספת לרתיעה של אנשים רבים מהמילה רוחניות, היא הקונוטציה של ניתוק מהמציאות. קונוטציה, שכפי שראינו לפני רגע, היא הפוכה לחלוטין מהאמת. עבור אנשים רבים, אדם 'רוחני' הוא אדם שמנותק מהמציאות. לעתים הם עלולים לכנותו: 'מרחף', 'לא מחובר', 'מעופף' ועוד. אבל האמת היא שאין אדם שהוא לא רוחני. כל אדם הוא במהותו רוח, אותה אנרגיית חיים חסרת צורה וחסרת זמן שממנה כולנו (וכל היקום) עשויים. אדם שפוסע בדרך כזו או אחרת של צמיחה רוחנית, הוא לא מתנתק מהמציאות אלא להיפך- הוא מתקדם לעבר גילוי הרובד העמוק ביותר של המציאות. במילים אחרות, הוא מתקדם לעבר חשיפת החיבור הטבעי אליה ולעבר הכרת עצמו.

כשאנשים אומרים: "הוא מנותק מהמציאות", המציאות שעליה הם מדברים היא המציאות השטחית בלבד (מצב החיים, נסיבות החיים, עבודה, משפחה, כלכלה, מחשבות, בעיות, מחויבויות וכו'). מציאות שכמובן קיימת, אך משנית או במילים אחרות: יחסית. צמיחה רוחנית אמיתית לא מתעלמת מהמציאות הזו, אלא רואה את כל תמונת המציאות (את המציאות בכללותה - לעומק ולרוחב) ולכן גם מכניסה אותנו לפרופורציות שפויות. אם אנחנו שרויים לגמרי באותו רובד שטחי של מציאות ושוכחים את הרובד העמוק של המציאות (שוכחים את עצמנו), אז אנחנו סובלים ולכן גם לא יעילים בכל הקשור לרובד השטחי. להיות "מנותק מהמציאות" זה אומר לא לדעת מה אתה, מהי המהות שלך. ולכן טענה כמו זו היא דווקא תקפה יותר לגבי אלה שאבודים באותו רובד שטחי של מציאות ונגררים על ידו כמו בובה על חוט.

ויש עוד סיבה שבגללה לא מעט אנשים נרתעים מהמילה 'רוחניות' או מכל הקשור בה - אגו. כן כן, זו התשובה וזו גם אחת הסיבות הנפוצות. במקרים רבים, אותה רתיעה של אנשים מהמושג 'רוחניות' היא למעשה מנגנון הגנה של האגו על עצמו. במובן מסוים, האגו יודע שכל התעסקות כזו או אחרת ב'רוחניות', תרגול של מודעות או התבוננות פנימית, עלולים להאיר עליו, לחשוף אותו ובהמשך לכך להביא להתפרקות שלו. האגו רואה בכך איום ממשי על חייו ולכן, כשהוא שומע את המילה הזו או כל מה שקשור בה, הוא מיד מתעורר, מתקשח, משתלט על האדם, מעמיד פנים שהוא אותו אדם ומבטא את אותה רתיעה. כך שבזמן שאותו אדם חושב שהוא נרתע מהמילה הזו, מי שבאמת נרתע זה האגו.

ייתכן שהמאמר הזה יחזק את כל מי שפוסע בדרכו הרוחנית, אבל ייתכן גם שהוא יעשה קצת רעש. אם הרעש הזה עוזר לנפץ כמה אשליות או מיתוסים, אז אני בעד. כי אחרי הכל, מה נשאר לאחר שהאשליות מתנפצות אם לא האמת.

באהבה, יואב זילכה

Recent Posts
Archive