?מה צריך לקרות כדי שתרגישו מצליחיםהתשובה לשאלה הזו היא קריטית כשזה נוגע לתחושת האושר הפנימית שלכם ולהערכה העצמית שלכם. כדי להבין למה היא קריטית, אני רוצה לחשוף בפניכם טעימה קטנה מכוחם העצום של ערכים וכללים. מהם למעשה ערכים? אלה הם ביטויים, אמות מידה ורגשות שאנחנו מייחסים להם חשיבות.

כאשר אנחנו מעריכים משהו, אנחנו למעשה מייחסים לו חשיבות. אנחנו מבליטים אותו מעל פני השטח, לעומת אינסוף הביטויים והרגשות האחרים שיכולנו להבליט. הצלחה, אהבה, אושר, כבוד, חמלה, צמיחה ועוד...כל אלה הם ערכים לדוגמא. במקרה זה, ערכים שאנחנו חותרים לקראתם ושנתפסים כחיוביים בעיננו. לא רק שאנחנו מייחסים לדברים האלה חשיבות ולא רק שאנחנו בעצם חותרים להרגיש ולחוות אותם כמה שיותר, הערכים האלה גם מניעים אותנו בחיים.


לכל אחד מאיתנו (בין אם אנחנו מודעים לכך או שלא) יש היררכיה של ערכים ואצל הרבה מאיתנו הצלחה מופיעה איפשהו בראש ההיררכיה הזו. אבל, גם אלה מאיתנו שמודעים היטב לערכים שלהם ויודעים להגיד מיד מהם 5 הערכים המובילים שלהם, חווים ומרגישים את הערכים האלה לעתים רחוקות מאוד. ניקח לדוגמא את הערך שנקרא "הצלחה". המון אנשים רודפים אחרי הצלחה, אבל כמעט אף פעם לא מרגישים מצליחים.


האם אתם יכולים להזדהות עם זה? למה זה קורה לכם?


התשובה היא פשוטה הרבה יותר ממה שחשבתם: זה קורה לכם פשוט כי יש לכם כללים שמקשים עליכם להרגיש מצליחים. או במילים אחרות, אתם לא נותנים לעצמכם רשות להרגיש הצלחה לעתים קרובות.


הרשו לי לשאול אתכם שוב: "מה צריך לקרות כדי שתרגישו מצליחים?"


האם אתם צריכים להרוויח מיליון שקלים לפחות לפני שתרגישו מצליחים? האם אתם צריכים להשיג את כל המטרות שלכם לפני שתרשו לעצמכם להרגיש את טעם ההצלחה? האם אתם צריכים אוטו יקר יותר ויפה יותר מזה של השכן שלכם? האם אתם צריכים להתקדם בעבודה לפני שתחוו הצלחה? או שאולי אתם צריכים שמישהו יגיד לכם כמה שאתם מצליחים? אם יש לכם כללים כאלה (או דומים לאלה), הסיכוי שלכם להרגיש הצלחה ולחוות הצלחה הוא קלוש מאוד.


אז מה הפתרון?


הפתרון הוא להציב לעצמכם כללים חדשים שיקלו עליכם להרגיש הצלחה, להרגיש טוב. למשל: אחד הכללים שלי בהקשר להצלחה, אומר שבכל פעם שאני יודע מה אני רוצה ואני עושה משהו (אפילו משהו קטן) בשביל להשיג את זה, אני מרגיש הצלחה.


אז מהם הכללים שלכם עבור הערך 'הצלחה'?


אני מזמין אתכם להגדיר אותם מחדש. אתם יכולים להשתמש בתבנית הפתיחה: "בכל פעם ש..." והנה עוד כמה קווים מנחים שיסייעו לכם:


[if !supportLists]1. [endif]הגדירו דברים שנמצאים בשליטתכם.

[if !supportLists]2. [endif]הגדירו את המשחק בצורה הוגנת, ככה שתוכלו לנצח.

[if !supportLists]3. [endif]מצאו דרכים רבות שיאפשרו לכם להרגיש הצלחה.


ותזכרו: במקום להשיג על מנת להרגיש הצלחה, תשיגו בהצלחה. תשיגו, תוך כדי שאתם מרגישים הצלחה לאורך הדרך.


בהצלחה

יואב

Recent Posts
Archive