מה מסתתר מאחורי מה שיש?לפני שנים רבות התברך העולם במורה רוחני דגול בשם ג'ידו קרישנמורטי. טרם מותו בשנת 1986 הוא הספיק לקיים שיחות ברחבי העולם במשך 60 שנה, בנושאים כמו מודעות עצמית, טרנספורמציה של התודעה, פיתוח נוכחות, חינוך ועוד. יום אחד לפני שהחל בהרצאתו פנה קרישנמורטי לקהל ושאל: "אתם רוצים לדעת מה הסוד שלי?". בקהל היו אנשים שנהגו לעקוב אחריו במשך עשרות שנים ולהאזין לכל הרצאותיו. ומכאן שברור לחלוטין שהם רצו לדעת את סודו. אוזניהם הזדקרו ובדממה מוחלטת הם חיכו לתשובה.


I don't Mind What Happens


זו הייתה תשובתו, "לא אכפת לי ממה שקורה". למה בדיוק הוא התכוון כאן? האם מדובר באדישות או בחוסר אכפתיות, או אולי באנוכיות? האם ייתכן שמורה רוחני כל כך מוערך יענה תשובה שעל פניו נראית כה שטחית ורדודה? או שאולי יש כאן עומק נסתר שעלינו לגלותו?


האמת היא שמאחורי המשפט הזה עומדת דרך חיים שלמה. דרך חיים שהיא כל כך זרה לנו עד שנדמה לנו שהיא אינה טבעית. לפני שנסביר אותה ונעמיק בה, כדאי קודם שניצור בהירות לגבי דרך החיים ההפוכה ממנה - זו שאליה מרבית בני האדם רגילים. לרובנו אכפת מאוד ממה שקורה! במילה 'אכפת' כפי שהיא מופיעה כאן, אין הכוונה לאכפתיות במובן החיובי. אין הכוונה לחמלה או לרצון טוב כלפי הזולת. זהו פשוט תרגום חופשי מאנגלית לעברית ומטבע הדברים המשמעות קצת הולכת לאיבוד.


במשפט המקורי המילה שמביעה את הגישה כלפי מה שקורה, כלפי מה שיש, היא Mind. זה אומר שמה שקורה מאוד משפיע עלינו, מאוד מנהל אותנו, מכתיב את התנהגותנו ואת מצב רוחנו, גורם לנו להגיב. זה אומר שאנחנו מבססים את אושרנו, את תחושת הזהות שלנו ואת העצמיות שלנו על מה שקורה. לחיות באופן זה משמעו להיות משעובד לנסיבות ולחפש את עצמך בעולם, במה שקורה. זה גם אומר שאנחנו חיים בסכסוך תמידי עם מה שיש, כי במקרים רבים הדברים אינם כפי שהמוח שלנו רוצה שהם יהיו. דרך חיים זו נידונה לכישלון במובן זה שאין היא יכולה לספק לנו אושר או שלווה שאינם תלויים בדבר. ולבטח אין היא יכולה לספק לנו את עצמנו, כלומר להוביל אותנו לגילוי עצמי.


באופן בלתי נמנע, דרך זו מרגילה אותנו לחיות במצב כמעט קבוע של התנגדות למה שיש, התנגדות למה שקורה ברגע הזה. ובכל פעם שאנחנו אומרים "לא" למה שיש עכשיו, האגו שלנו מתחזק ואנחנו מתרחקים מהאמת. מתרחקים מהאמת ונופלים לאשליה.


יש מושג מדהים בפילוסופיה שנקרא באנגלית Suchness או בעברית 'ככות' (היות הדברים כך, כפי שהם). תשובתו של קרישנמורטי מעידה על כך שהוא יודע את הטבע האמיתי של אותה 'ככות', של מה שיש. והידיעה הזו הובילה אותו לגלות את מה שמסתתר מאחורי מה שיש. על מנת לגלות מה מסתתר מאחורי מה שיש, ראשית עלינו להכיר בטבע של מה שיש ובהמשך לכך לומר "כן" למה שיש. רק אז "מה שיש" פותח בפנינו את הדלת למה שמסתתר מאחוריו.


מה שקורה (או לא קורה) לא מפריע לקרישנמורטי מכיוון שהוא לא מחפש את עצמו בתוך מה שקורה. הוא לא תלוי בזה. הוא לא מבסס את זהותו או את אושרו על מה שקורה, היות והוא יודע שמה שקורה זה הדבר הכי לא יציב שיש. העובדה הבסיסית ביותר של מה שקורה (של אותה 'ככות') היא הארעיות - היותם של הדברים ברי חלוף ומשתנים. מתוך ההבנה שמה שיש לא יכול לספק לו את עצמו או כל סוג של סיפוק אמיתי וקבוע, קרישנמורטי מניח לדברים להיות כפי שהם, שהרי גם ככה אין זה משנה.


להניח לדברים להיות כפי שהם זה גם אומר לקבל את הדברים כפי שהם, להגיד "כן פנימי" למה שקורה ברגע הזה. זה מאפשר לנו לחיות במצב של אי-התנגדות, מצב של התאמה מודעת עם החיים בכללותם, עם הסדר העליון. בכל פעם שאנחנו אומרים "כן" למה שיש, האגו שלנו נחלש מכיוון שהוא ברובו מבוסס על התנגדות. לא רק שהאגו שלנו נחלש, אלא שלאט לאט נפתחת בפנינו הדלת שמובילה אל מה שמסתתר מאחורי מה שיש. ככל שהאגו נחלש, המודעות שלנו גוברת כך שהמהות שאנחנו זורחת מבעד לאגו המתפורר.


מה שיש או מה שקורה זוהי אותה 'ככות', זוהי הצורה האובייקטיבית שהרגע הזה תופס. ברגע שאנחנו אומרים לזה "כן", הצורה שהרגע הזה תופס חושפת בפנינו את הרגע הזה בכבודו ובעצמו. זה אולי קצת מבלבל, אבל חשוב להבחין בכך שהצורה שהרגע הזה תופס והרגע הזה עצמו הם שני דברים שונים. הרגע הזה הוא לא מה שקורה. הוא המרחב שבו זה קורה. מה שקורה הוא זמני, ארעי, משתנה כל הזמן, לא יציב. זה נמצא בתחלופה בלתי פוסקת של צורות. לעומת זאת, הרגע הזה או העכשיו הוא נצחי, חסר זמן, חסר צורה.


כשאנחנו מגלים מה מסתתר מאחורי מה שיש, לא רק שאנחנו מגלים את מהותו העמוקה ביותר של הרגע הזה, אלא שאנחנו מגלים גם את המציאות המוחלטת. ובהתאם לכך, אנחנו מגלים גם את עצמנו, את מהותנו הכמוסה ביותר. כשאנחנו מגלים את המציאות, אנחנו מגלים את עצמנו ולהיפך.


כזכור, 'מה שיש' משול לדלת. דלת שמובילה אל הדבר שבסופו של דבר כל בני האדם תרים אחריו – אותו גילוי עצמי שמביא איתו חופש ושחרור מכל אשליה וסבל. האבסורד הוא שאת הדלת הזו אף אחד לא טורח לגלות איך לפתוח. כי אף אחד לא חושב שמה שהוא מחפש נמצא שם. אנחנו מסתכלים על מה שקורה (על הצורה שהרגע הזה תופס) ואומרים: "לא יכול להיות שהאושר שלי טמון כאן. הרי מה יש כאן? אין כאן כלום, זה משעמם, זה סתמי, זה חסר כל משמעות. זה אפילו מפריע לי להיות מאושר!". ואז אנחנו אומרים לזה "לא", מסתובבים והולכים בכיוון השני. כלומר, מתנגדים למה שיש.


אנחנו ממשיכים במסע, ממשיכים לחפש את אותה דלת שתוביל אותנו על עצמנו בקצה השני של העולם. אנחנו חוצים את כל כדור הארץ ודופקים על עשרות ואולי אף מאות דלתות, אבל תמיד חוזרים בידיים ריקות. מדוע? מפני שאי אפשר לחפש את מה שכבר נמצא כאן. מתחת לאף שלנו נמצאת דלת אחת קטנה ונסתרת שמעולם לא בדקנו מה יש מאחוריה. הדלת הזו היא מה שקורה כאן ועכשיו והיא מובילה אל העכשיו עצמו, אל האמת, אל עצמנו. וכדי לקבל את המפתח לדלת, עלינו להגיד שוב ושוב "כן פנימי" למה שקורה עכשיו, למה שיש. עלינו להפסיק להתנגד לחיים ולאמץ דרך חיים חדשה, דרך של קבלה, דרך של התאמה מודעת עם האינטליגנציה הזו שנקראת חיים. זוהי אותה דרך עליה רמז לנו קרישנמורטי בתשובתו.


המשך יבוא...


באהבה יואב זילכה

Recent Posts
Archive