כל זמן המתנה הוא מתנה


בשגרת יומנו יש לא מעט רגעים שמבחינת "המוח החושב" הם בעצם רגעים מתים או מבוזבזים. דוגמא קלאסית לרגעים מסוג זה היא כל רגע של המתנה למשהו שעתיד לקרות. המתנה בתור לבית המרקחת בסופר פארם, המתנה מורטת עצבים בפקק תנועה, המתנה מביכה במעלית, המתנה בתור לקופה בסופר, המתנה בבית קפה לחבר שמאחר ועוד. במקום להיות רגעים מעצבנים או מיותרים, כל רגע כזה של המתנה יכול להפוך למתנה. רוצים לגלות למה ואיך?

עבור חלק לא קטן מאתנו זמן שקט עם עצמך בסדר גודל של 20-30 דקות כל יום לצורך תרגול מדיטציה, נחשב לפריבילגיה של ממש. עד שכבר יש איזה זמן פנוי, אנחנו מיד ממהרים למלא אותו במשהו: נפגשים עם חברים, קוראים ספר, מתעסקים עם הטלפון, עושים ספורט או מה שזה לא יהיה. לאותם אנשים רגעי ההמתנה הם כמעט הרגעים הזמינים היחידים האפשריים לתרגול מדיטציה או נוכחות. אלה הם כמעט הרגעים היחידים במהלך היום יום שבהם אין פעולה מוגדרת, אין משהו שצריך לעשות באותו רגע, או לפחות אין משהו שדורש מאתנו הרבה משאבים נפשיים ושכליים.

יש גם כאלה בינינו שכבר הצליחו לבסס הרגל קבוע של זמן שקט ופנוי עם עצמם לתרגול והם מודטים מדי יום פרק זמן מסוים (גם אם די קצר). אבל גם להם יש בחיים רגעי המתנה וגם אצלם רגעים אלה מבוזבזים או מפוספסים. לא משנה עם איזה מקרה אתם מזדהים יותר, הפיכת רגעי ההמתנה לרגעי מתנה תועיל לכולכם.

בחרתי בשלוש הדוגמאות הבאות כדי להמחיש איך כל רגע של המתנה יכול להיות מתנה:

התור בבית המרקחת

נכנסתם לסופר פארם, אספתם כמה דברים בדרך אל הרוקח והגעתם אל התור, הרמתם ראשכם אל הלוח וראיתם את המספר 78. לקחתם מספר במכונה ועל הפתק רשום 89, כן כן יש 11 אנשים לפניכם. אז אחרי שחטפתם את השוק הקטן, אתם יכולים להיזכר בכך שרגעי ההמתנה האלה יכולים להיות גם מתנה. הרי אתם מתלוננים מדי פעם על כך שאין לכם זמן פנוי, שאין לכם אפילו רגע אחד לנשום. הנה עכשיו יש רגע לנשום, אפילו כמה רגעים לנשום.

אז תכניסו את הטלפון לכיס, שבו או עמדו, מה שנוח לכם, תרפו קצת את הגוף, קחו נשימה עמוקה, הרגישו את עצמכם, את גופכם. הפנו את תשומת הלב לנשימה שלכם, התבוננו בתופעה המעניינת הזו של אוויר הנכנס ויוצא מן הגוף, הקשיבו לזה, חושו את זה. מדי פעם בדקו איך מתקדם התור ואז חזרו לנשימה. וכשמחשבות באות, פשוט שימו לב להופעתן ואז חזרו אל ההקשבה לנשימה. כשאנחנו בקשר עם הנשימה, אנחנו בקשר עם עצמנו. כשאנחנו בקשר עם הנשימה, אנחנו בקשר עם הרגע הזה. כשאנחנו בקשר עם הנשימה, אנחנו בקשר עם עצמנו כפי שאנחנו ברגע זה. כשאנחנו בקשר עם הנשימה, אנחנו בקשר עם הנשמה.

פקק התנועה בדרך לעבודה

מי לא מכיר את זה...יצאתם 5 דקות מאוחר יותר מהרגיל והנה נתקעתם בפקק הכי גדול בגוש דן. אפשר להתעצבן, אפשר להצטרף למחול הצפירות המטורף, אפשר לעבור על החוק ולענות להודעת וואטסאפ, אפשר להקשיב לתוכנית טובה ברדיו. ואפשר גם אחרת. אפשר שזה יהיה זמן יקר שלכם עם עצמכם בשקט. מה הכוונה? הכוונה היא שאפשר פשוט לנהוג. כלומר לעשות את מה שאתם בעצם עושים, רק ללא כל פעולה נוספת. לנהוג זה מספיק. לנהוג באופן מודע, זה גם יותר בטוח וגם יותר טוב לנפש.

עמידה מביכה במעלית

הגעתם ללובי של הבניין והזמנתם את המעלית, אתם צריכים לעלות לקומה 18. המעלית נפתחה והיא ריקה לגמרי, אתם שמחים על כך שאתם לבד, מתחילים לבדוק את עצמכם במראה וכאלה. ופתאום היא נעצרת, מישהו הזמין אותה מקומה 2, הוא נכנס ולוחץ על קומה 17 כך שזו יכולה להיות המתנה מביכה במסע של 15 קומות למעלה. אבל בדיוק בשביל זה יש לכם את גלגל ההצלה הקבוע שלכם לאותם מצבים - הטלפון שלכם. לא ולא, אתם מיד נזכרים שרגעי ההמתנה האלה יכולים להפוך למתנה. הנה דקה או שתי דקות או שלושים שניות של שקט כמעט מוחלט, הקשיבו לשקט הזה, נצלו אותו, קבלו אותו וכבדו אותו כי הוא מתנה - מתנת הנוכחות. אין מדיטציה קטנה מדי.

באהבה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive