ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם


ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם

אף על פי שידע עשוי להיות שימושי ולעתים אפילו הכרחי בכל מיני תחומים בחיינו, כשזה מגיע לשלווה ולרווחה נפשית, ידע הוא איננו הכלי המתאים. אם ברצוננו לשפר את איכות חיינו באופן משמעותי ולהיות חופשיים מהתבניות וההתניות שמאמללות אותנו, ידע זה לא מה שיעזור לנו. ידע שייך לעולם המחשבה, כל הידע שלנו הוא למעשה אוסף של מחשבות. לכל מה שידוע אין כל קשר עם האמת. הזיכרון הוא רק החזרה המשעממת של מחשבות שוב ושוב. אין בזה חיים. המחשבה, המילה, אינן מצביעות על שום דבר מלבד על עצמן. המילה 'שמש' היא רק מילה, השמש שאנחנו והילדים שלנו לומדים לצייר בגן, אין לה כל קשר עם הדבר האמיתי, עם התופעה העצומה והבלתי ידועה.

כשנכנסים לעולם של התפתחות האישית ורוחנית ושל מדיטציה, הופכים להיות אוגרי ידע. אין בכך כל דבר רע, להיפך. העניין הוא שבמקרים רבים, השינוי האמיתי לו אנחנו מייחלים במודע או שלא במודע, לא נובע מצבירת ידע חדש. הטרנספורמציה של התודעה איננה נובעת מקריאת כל הספרים בספרייה שלך, אלא מהכרות אינטימית וחסרת כל התניות עם המציאות כפי שהיא. לעתים רבות קורה שכל מה שאנחנו יודעים רק מהווה מכשול בראיית האמת.

רק מגע צלול, חשוף ובלתי מחושב עם המציאות של הרגע, עם מה שיש עכשיו, עם מצב התודעה העכשווי כפי שהוא, מביא לפירצה במנגנונים הפסיכולוגיים שמאמללים אותנו ואשר להם אנחנו משועבדים. מדובר בשינוי רדיקלי, בטרנספורמציה אמיתית, ובו זמנית, זוהי רק תזוזה דקה ועדינה – כזו שכמעט ואינה קיימת. וזאת משום שאין כאן שום דבר מיוחד שעלינו לעשות או לא לעשות.

הטרנספורמציה האמיתית מתחילה וגם מסתיימת בהכרות עם תהליכי החשיבה שלנו על בוריים. כלומר, מודעות לדפוסי הגוף-נפש כפי שהם מתרחשים בזמן אמת והתבוננות חסרת כוונה בהם. התבוננות זו מאפשרת לנו לחוות את המחשבות, הרגשות והתחושות כתופעות ארעיות של הגוף הזה, שאינן זקוקות להיות מתורגמות לפעולות. הן מופיעות וחולפות מבלי ליצור כל הפרעה ומבלי לגרות כל צורך בפעולה "מתקנת".

אם אנחנו מכוונים לאנשהו כבר פספסנו, אם אנחנו מנסים שלא לכוון לשום מקום, הרי גם זה ניסיון לכוון. אם יש לנו נקודת מוצא, דרך ויעד, הרי שכבר פספסנו. אם אנחנו מתאמצים או מנסים במכוון להיות ערניים ומודעים, אז זה מתנה את החוויה. אם אנחנו מנסים להשפיע על המציאות, לתקן אותה, לשנות אותה, להימנע ממשהו שעלול לקרות או לגרום לדבר רצוי שיקרה, הרי שכבר פספסנו.

לאן שלא נכוון, נפספס. אם הגענו אל המרחב הטבעי והבלתי מותנה שאין מכוונים אליו, אז זה כבר ברור שיש רק את מה שיש ואין כל דבר אחר. וזה גם ברור שלא הגענו לשום מקום כי זה תמיד היה כך, רק שלא היינו ערים.

באהבה יואב זילכה

Recent Posts
Archive