הגרעין הבסיסי שמשפיע על כל חייך הוא


ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם

זה משפיע על איכות העשייה שלך, על התוצאות שלך, על היכולת שלך ליהנות, על עומקן של מערכות היחסים שבחייך, על היכולת שלך לעבור בקלות יותר דרך כאבים פיזיים ונפשיים. זה משפיע גם על היכולת שלך להתמודד עם מחשבות טורדניות, זה משפיע על המצב הבריאותי שלך בכלל ועל המערכת החיסונית שלך בפרט. מה זה? מהו הגרעין הבסיסי שמשפיע על כל חייך כמו מטה קסמים?

במילה אחת: נוכחות. היכולת שלך להיות ער ופנוי למה שמתרחש ברגע הזה. ככל שאתה נוכח יותר, אתה מציאותי יותר. ככל שאתה מציאותי יותר, אתה סובל פחות. מה הכוונה מציאותי? להיות מציאותי זה אומר להיות מחובר למציאות, להכיר במה שקורה בפועל.

כשאנחנו מחוברים למציאות, אנחנו מגיבים באופן רלוונטי למה שבאמת קורה ולא למה שאנחנו חושבים שקורה... או שצריך לקרות... או שלא צריך לקרות. כשאנחנו מחוברים למציאות, כלומר נוכחים, אנחנו רגועים יותר וחיוניים יותר. אנחנו שפויים ורואים בבהירות, רואים את הדברים בדיוק כפי שהם.

כאשר הנוכחות שלמה, אין מציאות ואין מי שנוכח לה או בה. יש רק את מה שיש, מה שקורה. אין עבר, אין עתיד, אין הווה. רק מה שיש. אין אף אחד שהוא מוטרד או רגוע, אין אף אחד שהוא כלוא או חופשי, אין אף אחד שמתרגל נוכחות. אין מודט. גם אין נוכחות.

אבל נוכחות היא כמו שריר וכדי ששריר יתפתח צריך לאמץ הרגל. צריך להפעיל את השריר לעתים קרובות ובעקביות שוב ושוב...ושוב. ההרגל צריך להתחזק ולצבור כח משל עצמו עד שהוא נעשה יציב ובהמשך טבעי לנו לחלוטין. חדר הכושר של הנוכחות הוא תרגול מדיטציה.

מדיטציה היא גם התרגול של נוכחות וגם הנוכחות עצמה. להבדיל מחדר כושר רגיל בו אנחנו עושים כל מיני פעולות ומשקיעים הרבה מאמץ, בחדר הכושר של המדיטציה אנחנו לא מפעילים כל מאמץ (גם לא את המאמץ הכרוך בלהפסיק להתאמץ). במדיטציה אנחנו לא עושים דבר, אפילו לא כלום. אין כל ניסיון לעשות משהו או לא לעשות משהו, אין כל ניסיון להתחיל משהו או להפסיק משהו.

אין צורך לחשוב, אין צורך להפסיק לחשוב. אין צורך לנשום, אין צורך להפסיק לנשום. אין צורך להגיע, אין לאן להגיע ואין מי שיגיע. אין צורך להישאר, אין איפה להישאר ואין מי שיישאר. אין צורך להבין, אין מה להבין ואין מי שיבין. אין צורך ואין היעדרות של צרכים.

פורים שמח :-)

יואב זילכה

Recent Posts
Archive