הצורך בהתעוררות רוחנית מעולם לא היה כל כך דחוף


ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם

כמו שאדם אשר עומד לטבוע זקוק לאוויר, ככה אנחנו זקוקים להתעוררות. היום, עכשיו, בתקופה הזו, התודעה האנושית בשלה לכך יותר מתמיד. נדרשת מידה בסיסית של מודעות בשביל להבחין בסבל האנושי בכל מקום. כל עוד האגו מנהל את חיינו, ישנן שתי אפשרויות לסבול: האחת, כשאנחנו לא משיגים את מה שאנחנו רוצים. והשנייה, כשאנחנו משיגים את מה שאנחנו רוצים.

"איך זה ייתכן?" אתם עלולים לשאול. "אם אני משיג את מה שאני רוצה, למה שאסבול?" התשובה היא פשוטה והיא מתחלקת לשתי רמות: ראשית, גם אם תשיגו את מה שאתם רוצים, זה לא יישאר שלכם לנצח, מכיוון שהכל ארעי, שום דבר ביקום הזה לא קבוע. במוקדם או במאוחר, תצטרכו להיפרד ממה שהשגתם בדרך זו או אחרת ("אני" יצטרך להיפרד מ"שלי"). אבל הסבל לא מתרחש רק ברגע הפרידה, הוא מתרחש כל הזמן. מדוע? כי בין אם אתם מודעים לכך או שלא, יש בכם פחד לאבד את מה שהשגתם, הפחד שהרגע "הקסום" הזה ייגמר. והפחד הזה מתחיל לחלחל בנפשכם כבר מרגע ההישג (למרות שזה לא תמיד נראה או מרגיש ככה).

שנית, קץ הסבל לעולם לא יגיע בעקבות כך שתשיגו את מה שאתם רוצים. וזאת מהסיבה הפשוטה שהרצון הבלתי פוסק (ההרגל להשתוקק) הוא אחד מהגורמים העיקריים לסבל. כשאתם משיגים את מה שאתם רוצים, אתם עלולים לחוות עונג רגעי כלשהו, אבל עונג זה, מהנה ככל שיהיה, הוא רחוק מאוד מהמצב המכונה "קץ הסבל" (הגדרתו הפשוטה והעמוקה של הבודהא לביטוי 'הארה').

תסתכלו מסביבכם ותראו את המגוון הרחב של צבעי הסבל בכל מקום. פיתחו את העיתון, צפו במבזק החדשות היומי, או אפילו הסתכלו על הבעות הפנים של האנשים שבהם אתם נתקלים באוטובוס, בפקק, בעבודה, בסופר. מה אתם רואים? בלבול, חוסר אונים, אלימות בשלל צורות, מלחמה, פחד, חרדה, משחקי כוח, דאגה, מתח, לחץ, דיכאון, אשמה, חרטה, מרמור, כעס, קנאה, תאווה, חוסר נוחות, חוסר שביעות רצון, תסכול, שעמום ועוד. כל אלה הם רבדים שונים של סבל.

היום אנחנו בשלים יותר מתמיד להתעוררות. למה? כי נמאס לנו לסבול. אבל יותר מכך, נמאס לנו להיות מאושרים רק כי צריך. ליותר ויותר אנשים נמאס לשחק את המשחק של "הכל בסדר, הכל דבש". איזה דבש ואיזה נעליים? מרור! הצעד הראשון הוא להודות ולהכיר במה שקיים ואם מה שקיים כרגע זה סבל, אז זה מה שיש כרגע וחשוב להכיר בזה. אם לא נהיה מודעים לסבל, למה שנרצה להתעורר. כל עוד אנחנו מייפים ומקשטים את החלום, למה שנרצה להתעורר ממנו? ברגע שנבין שמדובר בסיוט, התודעה תהיה נחושה להתעורר.

אבל יש עוד משהו חשוב שעלינו להכיר בו, וזה שאת הרוב הגדול של הסבל שאנחנו חווים, אנחנו יוצרים בעצמנו. או ליתר דיוק, הסבל הזה הוא בלתי נמנע כל עוד האגו מנהל את חיינו. ולנו יש תפקיד בכך. מהו האגו? האגו מסמל את מצב התודעה הנוכחי של רוב בני האדם. זהו העצמי השקרי שנוצר ומתחזק בכל פעם שאנחנו מזדהים עם המחשבות והרגשות שלנו ושואבים את תחושת העצמי שלנו מהמוח.

אם כן, ממה אנחנו מתעוררים? ולמה חשוב שנתעורר בהקדם?

אנחנו מתעוררים מהחלום. ככל שתפתחו את היכולת להקשיב למחשבות שלכם, כך תתקרבו לגילוי של התובנה הבאה: אנחנו לא ישנים וחולמים רק בלילה, אנחנו ישנים וחולמים כל היממה. התודעה במצבה הרגיל קופצת ממקום למקום, ממחשבה למחשבה, מצורה לצורה. זהו החלום, זוהי השינה, ואנשים מבלים חיים שלמים מבלי להיות ערים כמעט אף פעם.

ההתעוררות היא במקרה הזה מילה נרדפת לשחרור. שחרור ממה? שחרור מהסבל, שחרור מההזדהות של התודעה עם צורה. שכן, הזדהות זו היא מקור הסבל. החלום מסמל מצב של חשיבה כפייתית ובלתי רצונית, מצב שבו למעשה איננו חושבים כלל וכלל. המוח חושב אותנו. החשיבה שהיא כלי, השתלטה על בעליה וכעת היא אוחזת בנו, היא שולטת בנו.

מה הייתם אומרים, אם הייתי אומר לכם שהמספריים השתלטו על הספר, או שהמטוס השתלט על הטייס או שמכסחת הדשא השתלטה על הגנן? קצת מסוכן, לא? אז מה תגידו אם אומר לכם שהחשיבה השתלטה עליכם? זה מאוד מסוכן. וזה בדיוק החלום שממנו עלינו להתעורר.

בימים אלה אנחנו חווים תהליך התפתחותי של התודעה האנושית, אשר מוזן משתי תנועות מנוגדות: האחת היא התנועה שמסמלת את התחזקות תודעת האגו ולפי כך את התגברות הסבל האנושי. המחלה הנפשית שבה חולים רוב בני האדם מגיעה בימים אלה למצבים הקיצוניים, הבעייתיים והמסוכנים ביותר שלה. מצד שני, יש תנועה נוספת. זוהי התנועה שמסמלת את התעוררות התודעה לטבע האמיתי והטהור שלה. זוהי התעוררות רוחנית אותה אנחנו חווים בעולם כרגע. יותר ויותר אנשים נפתחים למימד הרוחני, יותר ויותר אנשים קוראים, הולכים לסדנאות, מקשיבים למורים רוחניים, מתרגלים מדיטציה, יוגה ועוד.

השילוב הזה בין שתי התנועות המנוגדות לכאורה יוצר מצב של בשלות אידיאלית לטרנספורמציה אמיתית. אבל התנועות האלה הן לא מנוגדות כל כך כפי שאנחנו חושבים, אלא יותר משלימות זו את זו בצורה כזו שהאחת לא הייתה קיימת ללא השנייה. האגו משקף מצב מקולקל או מעוות של המוח האנושי. סוג של הפרעה תפקודתית בתודעה. וההתגברות של מצב זה והפיכתו לעוד יותר מקולקל ומעוות, היא שלב הכרחי בדרך להתפוגגות שלו.

כפי שהסברתי במאמרים קודמים, תהליך זה מתואר במילים הפשוטות הבאות: הסבל שנוצר על ידי האגו בסופו של דבר הורס את האגו. או במילים אחרות: הסבל שנוצר בעקבות הזדהות עם צורה, מכלה את ההזדהות עם צורה. כך שברמה עמוקה יותר אנחנו מגלים שאין כאן שתי תנועות, אלא תנועה אחת בלבד שמובילה למקום אחד בלבד- להתעוררות. חשוב להכיר בכך ברמה עמוקה, אך לא לגרום לתובנה הזו להפוך אותנו לשאננים. יש לנו יד בדבר! עלינו לבחור בהתעוררות ולעלות על הדרך של אימון ותרגול רוחני כדי שזה יקרה.

וככל שיותר ויותר אנשים יתעוררו, כך יהיה קל יותר לכל אדם נוסף להתעורר. זאת מפני שיש מערכת יחסים הדדית בין התודעה האישית לבין התודעה הקולקטיבית. האם לא סבלנו מספיק?


בואו נתעורר יחד

יואב

Recent Posts
Archive