האמא של כל האשליות


בני האדם ברחבי העולם אמנם שונים זה מזה באמונותיהם, בדתם ובהשקפת עולמם, אבל יש הנחה אחת לא מדוברת ולא מודעת, שנדמה שכולם מחזיקים בה. הנחה כל כך בסיסית שקשה מאוד לערער, בייחוד לאור העובדה שלאורך ההיסטוריה אף אדם לא עצר לערער עליה. נראה שאף אחד לא חשב על זה...לכולם זה היה ברור מאליו. חוץ מאדם אחד שהחליט להעמיד את ההנחה הזו במבחן לפני כ -2600 שנה.

ללא הבדל דת, גזע, מגדר או לאום, כולנו נוטים להאמין שיש "אני". אנחנו בטוחים שישנה זהות אישית, ייחודית, קבועה ובלתי משתנה שהייתה קיימת בעבר, שהיא קיימת היום ושתמשיך להתקיים בעתיד. אל תוך "האני" הזה הכנסנו לאורך השנים את כל הדברים שאנחנו מזוהים איתם: שם, מעמד, רכוש, תפקיד, זיכרונות, מראה, גוף, מחשבות, רגשות, סיפור חיים ועוד.

קיימת התפיסה הבסיסית והלא מודעת שהאדם הוא מוצר מוגמר או מוצר שיכול להפוך מוגמר ביום מן הימים. כמו גם, קיימת התפיסה שלכל אדם יש חיים משלו, חיים אישיים. לכן, במקרים רבים כל כך, אנחנו משתמשים בביטוים שונים כגון: "החיים שלי", "אתה חייב להציל את חייך", "הוא איבד את חייו", "החיים שלי בזבל" ועוד ועוד.

במהלך חיפושו אחר הסיבה לסבל האנושי, הבחין סידהרתהא גאוטאמה (הבודהא) בכך שברבדים העמוקים ביותר אנחנו בכלל לא מכירים את עצמנו. הוא החל לבחון את תופעת האדם על ידי בדיקת הטבע שלו עצמו. הוא החליט לשים את כל הדעות הקדומות בצד ולבחון את המציאות הפנימית שבתוכו הוא. מכאן הוא נוכח לדעת שהדבר שאותו אנחנו מכנים "אני" הוא בפועל צירוף או אוסף של חמישה תהליכים: ארבעה מהם נפשיים ואחד גופני.

התהליכים הנפשיים הם: תודעה, תפיסה, תחושה ותגובה. התהליך הגופני משקף את המציאות החומרית, המציאות הפיזית של גופנו. גם התהליכים הנפשיים וגם התהליך הגופני מבטאים שרשרת של אירועים הקשורים זה בזה ברצף של סיבה ותוצאה. מה שמשותף לכל חמשת התהליכים הוא העובדה שבשל הצפיפות הרבה שביניהם, נוצרת האשליה שישנו משהו מוחשי, מוצק וקבוע.

אך בפועל, אפילו התהליך הגופני שהוא כביכול חומרי, כאשר התבונן בו הבודהא עמוק פנימה, הוא גילה שהגוף ביסודו מורכב מחלקיקים תת אטומיים ומחלל ריק. החלקיקים האלה נוצרים ונעלמים בכל רגע. בהרף עין הם מתהווים וחולפים, כלומר הגוף האנושי הוא זרם של תופעות פיזיות לא אישיות שבאות וחולפות בהתמדה. זוהי המציאות המוחלטת של החומר.

ואם המציאות של החומר היא ביסודה תנועה מתמדת ומשתנה, איפה זה שם את המציאות של הנפש, שהיא כביכול פחות פיזית? גם כאן מדובר ברצף בלתי פוסק של אירועים הקשורים זה בזה ובגלל שתהליכים הנפשיים קורים כל כך במהירות, זה נותן תחושה אשלייתית של זהות קבועה וייחודית ("אני"). בפועל, היקום כולו שרוי במצב של התהוות, היווצרות והיעלמות. ניתן להבחין בכך גם ברמת המקרו וגם ברמת המיקרו. רמת המקרו מתייחסת להתבוננות החוצה. למשל: אם תשבו בחוף הים ותתבוננו בים, תבחינו בתנועה המתמדת של הגלים, בגאות ובשפל. כל גל מתהווה, נוצר, נותן תחושה שיש לו זהות ייחודית משל עצמו ומיד מתנפץ חזרה אל האוקיינוס כאילו לא היה.

רמת המיקרו מתייחסת להתבוננות פנימה והיא משקפת את מה שקורה ברמת המקרו. יש קשר הדוק בין המיקרו למקרו. אם נבין את המציאות ברמת המיקרו, נבין אותה גם ברמת המקרו. זה אומר שעל ידי בחינת הטבע האמיתי שלנו, אנחנו מגיעים גם לגילוי הטבע האמיתי של היקום כולו. באמצעות הבנת טבענו, אנו מבינים גם את טבעו של היקום.

התופעות הפיזיות והנפשיות שמתרחשות בתוכנו אינן שונות בטבען מהתופעות שאנחנו רואים בחוץ. העיקרון הבסיסי המשותף בשני המקרים הוא הארעיות. כשם שגל עולה באוקיינוס, ככה עולה מחשבה או רגש או תחושה פיזית בתוכנו. וכשם שהגל מתנפץ וחוזר חזרה אל האוקיינוס, ככה גם המחשבה או הרגש או התחושה הפיזית, נעלמים כאילו לא היו, מתמזגים חזרה עם הטבע הטהור, הנצחי וחסר הצורה של התודעה.

זו המציאות המוחלטת של "האני" שכולנו עסוקים בו מרבית היום. זוהי האמא של כל האשליות ואם נוכל להבין אותה על ידי חוויה ישירה, נגלה את הרמז שיוביל אותנו אל ההארה.

המשך יבוא...

באהבה, יואב זילכה

Recent Posts
Archive