?מהי אשליית החופש ואיך אפשר להשיג חופש נפשי אמיתי


בתור מומחה מתוסכל לחיפוש חופש, אני יכול לומר לכם היום מניסיון שהחופש הוא בעצם אשליה. מעבר להיותו רעיון או מבנה מנטלי, אין לו כל קיום ממשי. אחד הדברים החשובים ביותר שלמדתי מהמורה שלי, זה שחופש אמיתי משמעו גם חופש מהצורך להיות חופשי. במילים אחרות, אינך יכול להיות חופשי אם אתה צריך משהו בשביל להיות חופשי. עצם האמונה שלך ברעיון החופש, עצם המאמץ להשיג חופש, הם אלה שכולאים אותך בכלא מדומיין שקיים אך ורק במחשבותייך. אז כדאי לך להכיר מקרוב את "פרדוקס החופש" המפורסם, המלכודת בה נופלים כמעט כל המחפשים הרוחניים.


הרצון והמאמץ להשיג חופש מולידים את הרעיון שאיננו חופשיים. האם שמת לב לכך שהמילה 'חיפוש' מורכבת מאותן האותיות או מאותו השורש של המילה 'חופש'? האמונה ברעיון החופש משאירה אותנו בחיפוש מתמיד אחריו, אנחנו מחפשים ומחפשים אך לעולם לא מוצאים.


אז איך נוכל להשיג חופש נפשי אמיתי?


החופש האמיתי אינו ניתן להשגה, הוא קיים כבר ממילא והוא מתאפשר ומתבהר יחד עם ההכרה בפרדוקס החופש. ברגע שאנחנו מכירים בכך שהחופש הוא אך ורק רעיון, קונספט מנטאלי, ושבמציאות אנחנו לא חופשיים וגם לא כלואים, אז מתעורר בתוכנו צחוק. הצחוק שמבטא את התפוגגות האשליה באמצעות ראייתה כאשליה.


המילה 'מציאות' מורכבת מאותו השורש של המילה 'מוצא' (גם 'למצוא' וגם 'נקודת מוצא', תלוי בניקוד). כנראה שרק במציאות אפשר למצוא משהו אמיתי. אם כן, החופש האמיתי נמצא במציאות והמציאות היא תמיד כאן ועכשיו. האם ברגע זה אני חופשי או לא? שאלה מגוחכת… אני לא זה ולא זה וגם לא שניהם יחד וגם לא אף אחד מהם. אני פשוט כפי שאני.


הפתגם הטיבטי הידוע אומר: "אני חושב מה שאני חושב, אני עושה מה שאני עושה, קורה מה שקורה". הפתגם הזה מצביע על המציאות, על האמת, כמו גם על "המקום" בו נמצא החופש הטבעי. הדברים לעולם אינם שונים ממה שהם. ההרגשה שאנחנו כלואים נובעת כאשר אנחנו מאמינים במחשבה שעלינו להיות שונים מכפי שאנחנו או להיות במקום אחר או לעשות משהו שונה ממה שאנחנו עושים. הרצון במציאות שונה מכפי שהיא, מייצר את אותן תחושות תסכול, שעבוד, קורבנות ואומללות. בפועל, המציאות לא יכולה להיות שונה מכפי שהיא ואנחנו לא יכולים לעשות משהו אחר מלבד מה שאנחנו עושים ממילא ברגע זה.


האם גם אתם מרגישים כלואים לפעמים? האם גם אתם מוצאים עצמכם מחפשים אחר חופש וחשים תסכול ואכזבה שוב ושוב? אם כן, הגיע הזמן שתטעמו את טעמו של החופש הטבעי והשליו שכבר טמון בכם מלכתחילה. בקרוב יתקיים מפגש תרגול ולימוד מדיטציה מיוחד, בו נעמיק בהכרת "פרדוקס החופש".


הישארו מעודכנים...פרטים בהמשך.

באהבה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive