?מהם שני גלגלי השיניים של ההצלחה שלךהצלחה בכל תחום בחיים ובפרט בתחום המקצועי (או העסקי), היא בעצם משחק אשר מתנהל בשני מישורים: המשחק הפנימי והמשחק החיצוני. על מנת "לנצח" במשחק הזה שנקרא הצלחה, אנחנו חייבים להבין את שני המישורים שלו, לדעת איך לשחק בכל אחד מהם וגם ללמוד איך לשלב בין שניהם במקביל כך שיפעלו בהרמוניה זה עם זה.


דמיינו מערכת או מכונה מסוימת שמורכבת משני גלגלי שיניים, כאשר האחד מניע את השני ולהפך. אף אחד מהגלגלים לא יכול להפעיל את המכונה לבדו. שניהם קריטיים לתפעול היעיל שלה. המכונה הזו היא ההצלחה שלכם וכעת בואו ונראה מהם הגלגלים שמניעים אותה...


הגלגל הפסיכולוגי


הגלגל הראשון הוא הגלגל הגדול יותר מבין השניים והוא אחראי על 80% מההצלחה שלכם. זהו המשחק הפנימי, המישור הפסיכולוגי של ההצלחה שלכם. בתוך הגלגל הזה ישנם 4 אלמנטים שמזינים זה את זה בשלבים, בצורה מעגלית שחוזרת על עצמה שוב ושוב.


האלמנט הראשון נקרא "אמונה". המילה אמונה משמשת כאן כשם כולל למערכת הרגלי החשיבה, האמונות והתפיסות שלכם: לגבי עצמכם, לגבי היכולות שלכם ולגבי מה שאפשרי ומה שלא אפשרי עבורכם. התוכן של מערכת האמונות שלכם הוא תוצאה של תכנות- תהליך שאותו אנחנו עוברים החל מגיל קטן מאוד ומושפע על ידי גורמים רבים, כגון: גנטיקה, חינוך, סביבה, נורמות חברתיות, קהילה, משפחה, ניסיון חיים ועוד.


ישנן 3 רמות עיקריות של תכנות: תכנות וורבלי (מה ששמענו כל החיים מאנשים סביבנו), "מודלינג" (מה ראינו כל החיים סביבנו) וחוויות ספציפיות שלנו מהחיים. התהליך כולו נקרא תכנות מכיוון שבמהלכו אנחנו מתוכנתים לחשוב, להגיב, לדבר ולהתנהג באופן מסוים ובצורה שהיא מותנית.


האלמנט השני נקרא "פוטנציאל". זהו מאגר בלתי נלאה של פוטנציאל אנושי, שיש לו רובד אישי ורובד קולקטיבי. או במילים אחרות: רובד של פוטנציאל ייחודי שלכם ורובד של פוטנציאל כללי של בני האדם (כלומר, מה בני האדם מסוגלים לעשות או להפגין). הקשר בין שני האלמנטים (האמונה והפוטנציאל) מתבטא בצורה הבאה: ככל שאתם יותר מאמינים בעצמכם וביכולות שלכם, כמות הפוטנציאל שתעמוד לרשותכם לשימוש תהיה גדולה יותר. כלומר, אתם תיהנו מגישה חופשיה ורחבה יותר למחסן הפוטנציאל, תיקחו משם כמויות גדולות יותר של פוטנציאל ותשתמשו בהן.


האלמנט השלישי נקרא "פעולות" והוא מתייחס ליכולת שלכם להוציא דברים לפועל. מדובר כאן גם בהיקף הפעילות שלכם וגם באיכות הפעולות שלכם. האלמנט הזה כמובן מוזן בעקבות האלמנט הקודם בגלגל- הפוטנציאל שלכם. ככל שהאמונה גדולה יותר, אתם משתמשים ביותר פוטנציאל ונוקטים פעולה בהיקף רחב ואיכותי יותר.


האלמנט הרביעי נקרא "תוצאות" וכשמו כן הוא: התוצאות שלהן אתם זוכים בהמשך לפעולות שלכם. זהו כביכול האלמנט האחרון, אבל היות ומדובר במודל מעגלי שחוזר על עצמו שוב ושוב, בדיוק כפי שגלגל מסתובב, אז לתוצאות שלכם יש תפקיד קריטי להמשך פעילותו של הגלגל.


ככל שהתוצאות שלכם גבוהות יותר ומספקות יותר, זה מגדיל את האמונה שלכם ביכולות שלכם והתהליך חוזר חלילה. כל סבב מוצלח שכזה מגדיל גם את הנפח הכולל של גלגל השיניים כולו. אמנם הגלגל הפסיכולוגי הזה מהווה 80% מההצלחה שלכם, אך כפי ששמתם לב הוא בעצמו מכיל גם אלמנטים שאינם פסיכולוגיים בלבד.


וכפי שציינתי בהתחלה, הגלגל הזה לא יכול להניע את מכונת ההצלחה שלכם לבדו. יש לו מערכת יחסים עם גלגל שיניים נוסף- הגלגל הקטן.


הגלגל המכני


זהו הגלגל השני והקטן יותר שאחראי על 20% מההצלחה שלכם. הגלגל הזה משקף את המשחק החיצוני של ההצלחה. הוא בעצם כולל תהליך פשוט והכרחי שעלינו לעבור כדי להתקדם לעבר המטרות שלנו, להשיג אותן וגם לצמוח בדרך לכל מטרה. גם הגלגל הזה, בדומה לקודם, כולל סט של שלבים או אלמנטים שמזינים זה את זה בצורה מעגלית.


קודם דיברנו מעט על הפסיכולוגיה של ההצלחה (הגלגל הראשון). עכשיו בואו נראה ממה מורכבת המכניקה של ההצלחה (הגלגל השני). האלמנט הראשון של הגלגל המכני נקרא "להעתיק אסטרטגיות שעובדות" והוא מתייחס ללמידה ממודלים לחיקוי וליישום שיטות, טכניקות ופעולות שעבדו לאחרים. זאת להבדיל מהניסיון של רוב האנשים לנסות להמציא את הגלגל מחדש בעצמם.


השלב הבא בתהליך הוא לפתח מיומנויות ולרכוש כלים. בכל פעם שבה אנחנו רוצים להגדיל את מידת ההצלחה שלנו, עלינו לפתח את סט המיומנויות שלנו, להרחיב את "ארגז הכלים" שלנו וגם להשחיז כל כלי וכלי בתוך הארגז. לאחר שאנחנו עושים את זה, אנחנו עוברים הלאה ופועלים בעצמנו על פי אותן אסטרטגיות וטכניקות שכבר עבדו לאחרים. ומה קורה אחר כך ברוב המקרים? אנחנו נכשלים! כן כן...זה מה שקורה בדרך כלל וזה חלק בלתי נפרד מהתהליך.


הכישלון הוא בפירוש אחד האלמנטים בגלגל המכני וככל שנלמד לקבל אותו כחלק מהתהליך מבלי להזדהות איתו, כך המכונה שלנו תעבוד בצורה יעילה יותר. ומה עושים אחרי שנכשלים? פשוט מאוד...קמים, מחייכים, נותנים לעצמנו משוב מקדם, לומדים את הלקחים להבא, עושים תיקונים והתאמות ואז פועלים שוב. רק שהפעם אנחנו כבר חכמים ומנוסים יותר ולכן הפעולה שלנו תהיה אחרת. לפעמים היא תהיה מאוד אחרת ולפעמים קצת אחרת.


ומה קורה אז? אנחנו מצליחים! אנחנו משיגים תוצאות טובות יותר, מפגינים ביצועים גבוהים יותר. לא בהכרח מיד לאחר מכן. לפעמים נדרשים עוד כמה סיבובים, אבל ככל שנתעל את התהליך המכני הזה, כך נצליח יותר ויותר. האם פה המעגל הזה מסתיים? עדיין לא.


אחרי ההצלחה מגיע האלמנט הבא בגלגל המכני- הלמידה מההצלחה האישית שלנו. זהו שלב חשוב מאוד בתהליך מכיוון שכאן ובשלב המקדים לו, יש למעשה חוויה ישירה של הצלחה אצלנו. זה כבר לא בתיאוריה, כבר לא בספרים, כבר לא אצל מישהו אחר, זה פה אצלנו- אנחנו עשינו זאת במו ידינו. זוהי הפעם הראשונה שבה אנחנו באמת יודעים את מה שחשבנו שאנחנו יודעים.


ומה אז? הגלגל חוזר חלילה, אנחנו ממשיכים ללמוד "איך להצליח" (גם מעצמנו וגם מאחרים), מפתחים מיומנויות וכלים, פועלים, נכשלים, מקבלים את הכישלון, קמים, מחייכים, לומדים את השיעור שלנו, מתקנים, פועלים אחרת ומצליחים.


וכזכור לכם, על מנת שהמכונה תעבוד כראוי, שני גלגלי השיניים צריכים להזין זה את זה בהרמוניה. אז מה עושים כשהמכונה לא עובדת? בדיוק מה שעושה הטכנאי שבא לתקן את המכונה. הוא בודק האם כל החלקים של המכונה מתפקדים כראוי. כנראה שהוא מתחיל מהחלקים הגדולים והחשובים ביותר ועובר הלאה לחלקים הקטנים יותר והפחות חשובים. ולפעמים אנחנו מגלים שהחלק הקטן ביותר הוא דווקא החשוב ביותר במקרה שלנו. גם זה קורה...


בסופו של יום, אם מכונת ההצלחה שלכם לא עובדת, יכולות להיות לכך 3 סיבות ראשיות או עיקריות: הראשונה היא שיש בעיה בגלגל הפסיכולוגי. השנייה היא שיש בעיה בגלגל המכני. והשלישית היא שיש בעיה בשניהם.


האם בזה מסתכמת ההצלחה שלכם? האם אין עוד גורמים שמשפיעים עליה? בוודאי שהיא לא מסתכמת רק בזה ובטח שיש עוד גורמים שמשפיעים עליה. אחרי הכל, במאמר הזה בכלל לא נגעתי ברובד הרוחני. אבל אם מסתכלים על הצלחה בחיים מנקודת המבט של מדע אשר ניתן לניבוי, אז אכן ניתן לראות בה כמכונה המורכבת משני גלגלי שיניים.


בהצלחה

יואב

Recent Posts
Archive