מהו המשאב החשוב ביותר להצלחה שלך ולאיכות חייך? חלק ב


בסוף החלק הראשון של מאמר זה השארתי אתכם עם השאלה: "בהנחה שאין עבר ואין עתיד, מהי הצלחה ברגע הזה?". שאלה שמטרתה הייתה לכוון אתכם למקום בו נמצאת התשובה, מקום שהמוח האנושי נוהג לברוח ממנו בכל דרך אפשרית. לכן הדרכתי אתכם לשאול את הגוף ולא את הראש. המקום הזה הוא לא בדיוק מקום, אלא יותר מרחב או חלל שאין לו זמן ואין לו צורה. המרחב הזה נקרא 'עכשיו'.


אז מה קורה ברגע שנשארים עם השאלה הזו ומפנים אותה לעבר הגוף שלנו? לאט לאט אנחנו נעשים יותר ערניים, יותר שקטים, יותר דוממים. גלגלי החשיבה מאטים את הקצב, יש יותר מרחב או פער בין המחשבות, אנחנו חוזרים הביתה אל עצמנו. אנחנו נעשים מרוכזים יותר, חדים יותר, בעלי בהירות גבוהה יותר. יש גם תחושה של הפשטה של הדברים, של הכרה בפשטות של מה שיש עכשיו.


האם התשובה מגיעה כמילה? בדרך כלל לא. ברוב המקרים היא תופיע כפי שהיא, היא תופיע ברמת התחושה, היא פשוט תופיע. לאחר מכן, אנחנו נקרא לה בשם, אבל גם השם הוא רק שם, רצף של אותיות.


אז מהי התשובה לשאלה: "בהנחה שאין עבר ועתיד, מהי הצלחה ברגע הזה" ?


הצלחה במהותה, משמעותה הבאת תשומת לב מלאה למה שאנחנו עושים. מה קורה כשאנחנו מביאים תשומת לב מלאה לכל פעולה? נוצרת איכות. מכיוון שאיכות דורשת תשומת לב. ומה קורה כשהפעולות שלנו איכותיות? התוצאות גם הן יהיו איכותיות. אפשר גם לומר: אם הצלחה היא הסיבה, היא גם תהיה התוצאה. למה אני מתכוון? הסיבה היא הבאת תשומת לב מלאה למה שאנחנו עושים. זוהי הצלחה. ומה שקורה או נוצר כתוצאה מהבאת תשומת לב מלאה לכל פעולה (אפילו לפעולה 'הקטנה' או 'הפשוטה' ביותר), זה גם הצלחה. הסיבה בלתי נפרדת מהתוצאה. הסיבה והתוצאה הן אחד.


אז מהי התשובה לשאלה: "מהו המשאב החשוב ביותר להצלחה שלך ולאיכות חייך?


אותו משאב שיוצר את האיכות – תשומת לב. ומדוע תשומת לב היא גם המשאב החשוב ביותר לאיכות חייך ולא רק להצלחה שלך? מכיוון שתשומת לב מחזירה אותך למקום היחידי שבו נמצאים החיים – לעכשיו, לרגע הזה. וזאת מפני שתשומת לב היא למעשה מודעות, נוכחות. ואי אפשר להיות נוכח בעבר או בעתיד. לא ניתן להיות נוכח בזמן. אפשר להיות נוכח רק ברגע הזה, בהווה חסר הזמן.


דמיינו שתשומת הלב למה שקורה כאן ועכשיו, היא כמו כפתור שניתן לסובב אותו ובכל סיבוב העוצמה הולכת וגוברת. ככל שתשומת הלב שלנו היא ברמה גבוהה יותר ויכולה להישמר למשך זמן ממושך יותר, כך החיים שלנו יהיו יותר איכותיים. מפני שאנחנו נהיה נוכחים בכל רגע ורגע, נהיה כאן, נחוש את החיים הזורמים בתוכנו, נתמלא בחיוניות.


מדוע תשומת לב ערנית מחזירה אותנו הביתה? מכיוון שתשומת לב היא מודעות ומודעות היא מה שאנחנו במהותנו. מהי מודעות? החומר ממנו עשויים החיים. ההוויה. אפשר גם לומר 'אלוהים'. זהו כוח החיים, אלה הם החיים המאוחדים שמעבר לכל צורות החיים ובתוך כל צורות החיים השונות. לכן אמרתי בסוף המאמר הקודם שהתשובה שתגלו תוביל אתכם גם לגילוי המהות שאתם, לגילוי עצמכם.


אז אם תשומת לב היא המשאב החשוב ביותר להצלחה שלנו ולאיכות חיינו, ייתכן שאתם שואלים את עצמכם: "איך ניתן להגדיל את המשאב הזה?" מאחר ומדובר במשאב פנימי שנמצא בתוכנו (והוא גם למעשה אנחנו), אז יש לנו שפע ממנו, יש אינסוף ברמת הפוטנציאל ואנחנו גם לא תלויים בשום דבר (להבדיל ממשאבים חיצוניים). למה יש אינסוף? כי רק משהו שיש לך, יכול גם להיגמר לך. אבל משהו שהוא אתה, לא יכול להיגמר לך.


תשומת לב היא כמו שריר שניתן לפתח. איך מפתחים שריר? בעזרת תרגילים שונים שאנחנו חוזרים עליהם בעקביות. עניין של אימון. בדיוק באותו אופן אנחנו יכולים לפתח תשומת לב ערנית יותר לרגע הזה. או במילים אחרות, להגביר את רמת הנוכחות והמודעות שלנו.


תרגילים רבים כאלה כבר חשפתי בפניכם במאמרים ובסרטוני וידאו קודמים. עוד שפע של תרגילים כאלה מחכים לכם גם במאמרים הבאים ובסרטוני הוידאו הבאים שאצור עבורכם.


באהבה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive