מהו המשאב החשוב ביותר להצלחה שלך ולאיכות חייך? חלק א


אם נעשה סקר קצר ברחוב הומה אדם ונשאל אנשים מהו לדעתם המשאב החשוב ביותר להצלחה, קרוב לוודאי שנקבל מגוון תשובות. האחד יגיד 'אמונה', השני יגיד 'מוטיבציה', השלישית תגיד 'כישרון', הרביעי יגיד 'עבודה קשה', החמישי יגיד 'כסף', השישית תגיד 'ניסיון', השביעי יגיד 'קשרים', השמינית תגיד 'מזל', התשיעי יגיד 'גורל' וכן הלאה... למרות העובדה שכל התשובות הללו עשויות להיות נכונות באופן חלקי ויחסי, ישנו פקטור אחד, משאב אחד, שככל הנראה אף אדם לא יגיד.


מדוע אף אחד לא ידבר על המשאב הזה? כי זה המשאב שהכי קל לפספס. ולמה זה כל כך קל לפספס אותו? משתי סיבות עיקריות: ראשית, רוב האנשים לא עצרו כדי לחקור ולגלות בעצמם מהי הצלחה ומהם הגורמים לה, אלא פשוט נתנו לעולם שמסביבם ללמד אותם מהי הצלחה. במילים אחרות, קיבלו את האמונות של הסובבים אותם ושל העולם בו הם חיים, לגבי הצלחה.


ושנית, המשאב הזה טמון במקום הכי בלתי צפוי, במקום שהכי קל לפספס אותו כי רוב האנשים כמעט אף פעם לא נמצאים שם – המקום הזה נקרא: עכשיו. ברגע הזה.


אם תשאלו את 'העולם' מהי הצלחה, הוא יגיד לכם משהו כמו: 'הצלחה משמעותה להשיג משהו' או 'לנצח את המתחרים', או 'להגיע למטרה כלשהי' או 'לזכות בפרסום ותהילה'. הדגש בהגדרות ההצלחה על פי העולם טמון במילה 'להגיע'. המילה 'להגיע' משאירה את ההצלחה לכודה במימד הזמן, בעתיד. כלומר, כשהעולם מגדיר מהי הצלחה הוא מתעלם לחלוטין מההווה. הוא אומר שההצלחה נמצאת בעתיד, שהצלחה משמעותה להגיע למטרה. במילים אחרות, על פי העולם הצלחה היא אירוע עתידי.


הנה שאלה שעשויה להיות מאוד מאתגרת עבורכם. אתם מוזמנים להתייחס אליה ממש כמו חידה: "בהנחה שאין עבר ואין עתיד, מהי הצלחה ברגע הזה?"


השאלה הזו היא כמו תמרור שיכוון אתכם בעת ובעונה אחת גם לחקירה ולגילוי עצמי, וגם למקום היחידי שבו אף אחד לא טרח לחפש את ההצלחה – לרגע הזה. בעזרת השאלה הזו, לא רק שתגלו את המשאב החשוב ביותר עבור ההצלחה שלכם, לא רק שתגלו את המשאב החשוב ביותר עבור איכות החיים שלכם, אתם תגלו גם מה אתם במהותכם.


בשבוע הבא אכתוב את החלק השני של המאמר הזה. ועד אז, אתם מוזמנים להישאר עם השאלה. השתדלו לשאול את הגוף ולא את הראש.


באהבה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive