?מתי בפעם האחרונה הקשבת לעצמך


הקשבה אמיתית לאדם אחר היא תופעה נדירה מאוד אצל מרבית האנשים. ואם זו נדירה, מה נגיד על הקשבה לעצמנו? שהרי זה משהו שקורה לעתים רחוקות מאוד אם בכלל. בין אם מדובר בהקשבה לאחר או בהקשבה לעצמך, בשני המקרים זוהי לא פחות מאמנות. ואמנות יכולה להתרחש במגוון רחב של רמות. אז אם חלקכם אומרים עכשיו: "אני מקשיב גם לאחר וגם לעצמי לעתים קרובות מאוד ואני חושב שאני עושה את זה טוב מאוד", אני לא אתווכח אתכם. אתם צודקים, אתם אכן מקשיבים ברמה מסוימת, ברמה יחסית. אני פשוט רוצה להזמין אתכם לגלות רמות חדשות של הקשבה שאולי לא ידעתם על קיומן. רמות שבהן ההקשבה היא הרבה מעבר לערוץ תקשורת. אלו הם עומקים שבהם ההקשבה הופכת למסע לגילוי עצמי, לנתיב חזרה הביתה, אל עצמכם.


הקשבה היא מדיטציה בפני עצמה, בייחוד הקשבה לעצמך. מפני שהקשבה עצמית מטבעה, יש בה שני מאפיינים בסיסיים שמאפשרים מדיטציה, שמובילים למצב מדיטטיבי. המאפיין הראשון הוא העובדה שהקשבה היא תופעה פאסיבית בעיקרה. במקום לפלוט או לשדר אנחנו קולטים, סופגים, מכילים, מקבלים. מאפשרים לצלילים או לשקט לבוא אלינו. להבדיל מדיבור, חשיבה או כל סוג אחר של עשייה, הקשבה נמצאת במקום אחר של הסקאלה. היא קרובה יותר לאי-עשייה מאשר לעשייה. קרובה יותר להוויה מאשר לעשייה.


המאפיין השני הוא ההתבוננות פנימה, להבדיל מהיציאה החוצה. במהלך היום יום אנחנו יוצאים אל העולם ומופגזים בשפע של צלילים, צבעים, מראות, ריחות, טעמים, אנשים ועוד. מה משותף לכל אלה? כולם הם סוג של צורה מסוימת. ולצורה יש טבע מפתה ומושך. כל צורה בה אנחנו נתקלים שואבת את תשומת הלב שלנו אליה עד כדי כך שתשומת הלב הולכת לאיבוד בתוך הצורה. אנחנו רגילים לחיות כך, לחיות באופן כזה שאנחנו כל הזמן יוצאים החוצה.


התנועה היא תמיד החוצה אל העולם ומבלי לשים לב אנחנו הולכים לאיבוד בתוך העולם. שוכחים את הדבר החשוב ביותר, מתעלמים מהדבר הקדוש ביותר. מהו הדבר הזה? תשומת הלב עצמה, ההקשבה עצמה, המודעות עצמה. לעומת זאת, כשאנחנו מתחילים להקשיב לעצמנו, אנחנו משנים את כיוון התנועה. במקום לצאת החוצה מהבית ולהתרחק ממנו עד כדי כך שכבר שכחנו את הדרך חזרה, אנחנו מבצעים פניית פרסה ומתחילים לחזור הביתה. שני המאפיינים האלה יחד יוצרים שינוי משמעותי מאוד באופן שבו אנחנו רגילים לחיות. הם מאפשרים לנו לגלות דרך חדשה ואחרת , דרך שמובילה אל עצמנו האמיתי.


אז מה זה אומר להקשיב לעצמך?


להקשיב לעצמך זה אומר לשים לב לכל הרבדים שמהם אתה מורכב. ויש לא מעט כאלה. הקשבה עצמית היא חקירה של המציאות שאנחנו. זהו פיתוח הדרגתי של מודעות לכלל המאפיינים שמהם אנחנו עשויים. פיתוח שמגיע עד לגרעין, עד למהות, עד לתמצית. ברמה הכמוסה ביותר זהו פיתוח מודעות למודעות עצמה.


מאיפה מתחילים?


אמנם אין זה המקום להציג את כל הרמות האפשריות ואת העומק של כל רמה ורמה, אבל אני כן רוצה להציג בפניכם מספר רמות עיקריות על קצה המזלג. כל אחת מהן מהווה תרגול רוחני אדיר כשלעצמו.


הקשבה לקול של עצמך


זהו תרגול כייפי ומרתק. החליטו על יום שלם שבו אתם הולכים להקשיב לקול של עצמכם בזמן שאתם מדברים. זה לא תמיד יהיה קל והרבה פעמים אתם תשכחו, אבל נסו לזכור כמה שתוכלו, פשוט להקשיב לקול שיוצא מכם, להקשיב לגוון, לטון, לעוצמה, לסגנון, לשינויים שבקול. היופי שבתרגול הזה ובתרגולי מודעות דומים הוא שזה לא מצריך מכם זמן מיוחד או תנאים מיוחדים. הרי גם ככה אתם מדברים כל יום, בין אם זה בטלפון או פנים מול פנים, אז כל שעליכם לעשות במקרה הזה הוא לפתוח ערוץ נוסף שמקביל לדיבור והערוץ הזה נקרא להקשיב לקול של עצמך.


האם אי פעם יצא לכם לשמוע או להגיד את המשפט הבא: "תגיד, אתה בכלל מקשיב לעצמך? אתה שומע מה אתה אומר?". אני מניח שכן. אנחנו נוהגים להשתמש לעתים במשפט הזה כדי לשים לאחר מראה בפנים, לעורר אצלו מודעות עצמית. הדוגמא הזו היא דוגמא קטנה שמוכיחה שהקשבה לעצמך היא דרך לפיתוח מודעות. ובתרגול הזה, אנחנו לוקחים את המשפט הזה ברצינות, מאמצים אותו עד הסוף. קמים בבוקר ואומרים: "היום אני הולך להקשיב לקול שיוצא ממני ככל שאזכור".


הקשבה לקול החושב


אם ברמה הקודמת התייחסנו לקול חיצוני, כלומר הקול שלכם אשר יוצא החוצה, עכשיו אנחנו מתייחסים לקול הפנימי. הרמה הזו מכוונת להקשבה לתנועת החשיבה, למחשבות שמופיעות בתודעתכם. מרבית בני האדם לעולם לא שקטים. גם אם לכאורה נראה שאינם מדברים, הם עדיין מדברים. או יותר נכון לומר, יש בתוכם דיבור שאינו פוסק כמעט אף פעם. מהו הדיבור הזה? תופעת החשיבה. חוסר מודעות משמע להזדהות עם הקול החושב. מודעות משמע להקשיב לקול החושב. כשאני אומר 'להקשיב' איני מתכוון לכך שאתם צריכים לעשות מה שהוא אומר או להאמין לו. פשוט להיות קשובים לו, מודעים אליו, ערים אליו. שום דבר מלבד זה כרגע.


הקשבה לגוף


רמה שהיא עדינה יותר בהשוואה לשתי הרמות הקודמות, היא הקשבה לגוף וגם היא כשלעצמה מכילה בתוכה שתי רמות: הקשבה לגוף החיצוני והקשבה לגוף הפנימי. הקשבה לגוף החיצוני זה אומר לסרוק ולבחון באיטיות את כל איברי גופכם בעזרת מבטכם בזמן שאתם נשארים זמן מה בכל איבר וקשובים לו. אם תרגישו שזה קצת קשה או לא ברור, תוכלו להשתמש בשאלה הבאה ככלי עזר או כדלת כניסה לתרגיל. שאלו: "כפות ידיים יקרות, מה אתן בעצם?" וכן הלאה והלאה על כל איבר בגוף. תנו לשאלה לקחת אתכם למקום של קשב רב לכל איבר, לצורה שלו, לשקט שעוטף אותו. הסתכלו על כל איבר, התייחסו אליו. זה כמו לשבת ליד תינוק ולהקשיב לו למרות שהוא עדיין לא מדבר.


הקשבה לגוף הפנימי משמעו להקשיב לא רק לצורה החיצונית או לשקט שעוטף את הגוף מבחוץ, אלא למה שקיים בתוך הגוף. גם כאן תוכלו להיעזר בשאלה, אם כי מעט שונה מהקודמת: "כפות ידיים יקרות, מה אתן מנסות לומר?" (וכן הלאה לשאר האיברים). לאחר ששאלתם בלב או בקל חלש, הפנו תשומת לב מלאה למה שקורה ברגע הזה בתוך הידיים שלכם. הידיים אמנם לא יתחילו לדבר, אבל מה שכן יקרה זה שהתרגיל הזה יוביל אתכם לפתח מודעות לתחושות הפיזיות ולשינויים הפנימיים בתוך הגוף. קיימת אינטליגנציה מדהימה שמנהלת אינספור תהליכים פנימיים בגוף שלכם בכל רגע ורגע. הקשבה לגוף הפנימי משמעותה הקשבה לאותה אינטליגנציה ולשקט המוחלט שבו היא מתנהלת. האינטליגנציה הזו היא החיים בכבודם ובעצמם, החיים שנמצאים בכל, החיים שהם אתם.


הקשבה לשקט


מה קורה ברגע שאנחנו מקשיבים לצליל קבוע ומתרכזים בו מאוד ופתאום הוא נפסק? עם מה אנחנו נשארים? עם ההקשבה עצמה. הקשבה לשקט מפנה את תשומת ליבנו אל הדממה הפנימית, אל החלל השקט שבתוכנו. כשאנחנו מתחילים להקשיב לשקט שעוטף אותנו ואת כל היקום, זה מעורר את השקט הפנימי. אנחנו פתאום שמים לב שגם בפנים ישנו שקט, שקט עצום, דממה. להקשיב לשקט זה למעשה להקשיב למקשיב. כי רק השקט יכול להקשיב.


מה הכוונה להקשיב למקשיב?


כשאנחנו נשארים קשובים לשקט שבתוכנו, זה מסייע לנו לטפח מודעות לא רק לשדה האנרגיה הפנימי שלנו, אלא גם לנוכחות שאנחנו. כשאדם מקשיב לשקט, הוא לאט לאט הופך מודע למודעות שהוא. הוא מגלה את טבעו האמיתי. במקום לשפוך כרגיל את תשומת ליבו על משהו, הוא מכוון אותה לשים לב לעצמה. וזה מחזיר אותו הביתה.


הקשיבו...בואו הביתה.


באהבה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive