ייתכן שסיפורו של המנכ"ל המתוסכל הוא גם הסיפור שלךהמנכ"ל היה מאוד נרגש לקראת ערב ראש השנה. הוא בילה לילות שלמים בחשיבה על מטרות ויעדים שהוא יציב עבור החברה שלו ועבור עצמו לשנה החדשה. הוא קנה יומן חדש ומחברת יעדים חדשה והחליט להסתגר במשרדו אשר בקומה העליונה עד שכל המטרות יהיו רשומות בצורה מסודרת על דפי מחברתו.


הוא תכנן כל מטרה בקפידה לאחר שבדק עם עצמו האם זה מה שהוא באמת רוצה והאם זוהי אכן מטרה ראויה עבור החברה שלו. הוא אפילו בנה תכנית פעולה מקיפה שתאפשר לחברה להשיג את המטרות החדשות. כאשר הוא סיים, עטפה אותו תחושה נפלאה של ביטחון בכך שהמטרות יושגו.

העובדים, שיושבים בקומה התחתונה של בניין החברה, מעולם לא שמעו על המטרות, היעדים ותכנית הפעולה של המנכ"ל. הם פשוט המשיכו לעשות את מה שהם רגילים לעשות, הם עבדו כרגיל. התקשורת ביניהם לבין המנכ"ל הייתה כל כך מזערית עד שלעתים שכחו העובדים מיהו המנכ"ל ומהם רצונותיו.


כאשר הגיעה אותה שנה לסיומה, הזמין המנכ"ל את העובדים שלו לחדר הישיבות על מנת לעשות סיכום שנה ובקרה על מידת העמידה במטרות והיעדים שהוצבו. להפתעתו הרבה, המנכ"ל גילה שלא זו בלבד שהמטרות שהציב לא הושגו, אלא גם שכמעט ולא היה שינוי במצבה של החברה לעומת השנה הקודמת.


המנכ"ל חש תסכול עמוק מעובדה זו. הוא חשב לעצמו: "איך זה ייתכן, הרי יש לי פוטנציאל עצום, יש לי כישורים, יש לי יכולות, יש לי אפילו תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה מכובדת. איך זה ייתכן שלא הצלחתי להשיג את המטרות שלי. ומה קרה לעובדים שלי? אני יודע שגם להם יש פוטנציאל גדול ויכולות מדהימות. איך ייתכן שלא השגנו את המטרות ואפילו לא עמדנו ב-50% מהיעדים שהגדרתי לנו"


המנכ"ל המתוסכל הלך שפוף לביתו באותו ערב והתחיל לחשוב לעצמו: "אולי אני כישלון...אולי אני לא טוב כל כך כמו שחשבתי". והעובדים...הם המשיכו לעבוד כרגיל. הם המשיכו לעשות את מה שהם רגילים לעשות.

האם ייתכן שסיפורו של המנכ"ל המתוסכל הוא גם הסיפור שלכם?


בואו נבדוק...האם אי פעם קרה לכם שהגדרתם מטרות ויעדים חדשים ואולי אפילו תכנית פעולה מפורטת לשנה החדשה ובסוף השנה גיליתם שהמטרות לא הושגו ושלא התרחש שום שינוי משמעותי בחייכם? האם אי פעם קרה לכם שקיבלתם החלטה נלהבת בערב השנה החדשה וכעבור מספר ימים שכחתם ממנה לחלוטין? האם אי פעם התחלתם בדיאטה חדשה? כמה זמן זה החזיק מעמד?

בואו נחזור רגע לסיפורו של המנכ"ל כדי שאוכל לגלות לכם כמה סודות ולהבהיר לכם מספר דברים חשובים... סיפורו של המנכ"ל המתוסכל זה סיפור שהמצאתי לפני כמה דקות תוך כדי מקלחת. במילה מנכ"ל החלטתי להשתמש כדי לתאר את המוח המודע שלכם. זה שמביע רצונות, מחליט החלטות, מדמיין חלומות, מגדיר מטרות, בונה תכניות ועוד. זוהי החוליה החושבת והשיפוטית שנותנת פקודות והוראות. במילים פשוטות ניתן לומר שזהו החלק שמגדיר מטרות.


במילה עובדים השתמשתי כדי לתאר את המוח הלא מודע שלכם. זוהי למעשה החוליה המבצעת שאין לה כל יכולת שיפוטית. היא רק מבצעת את מה שאומרים לה לעשות. במילים פשוטות ניתן לומר שזהו החלק שמשיג מטרות. אני מקווה שעכשיו התמונה יותר ברורה לכם...


אם עדיין לא, אז הנה חידוד נוסף שיסכם את הסיפור הזה. כלומר...את הסיפור שלכם: למנכ"ל (מודע) לא היתה כל תקשורת עם צוות העובדים (לא מודע). הוא אמנם הגדיר יפה מאוד את המטרות שלו אבל העובדים מעולם לא שמעו על המטרות האלה.


המנכ"ל בנה תכנית פעולה שכללה דרכים שונות של עבודה כדי להשיג מטרות שמעולם לא הושגו קודם, אבל העובדים פשוט המשיכו לעשות את מה שהם תמיד עושים מתוך הרגל. המנכ"ל תכנן תמונה חדשה לגמרי עבור החברה, אבל העובדים מעולם לא ראו את התמונה הזו ולכן המשיכו לממש יום יום את התמונה המוכרת והידועה שנמצאת עמוק בתוכם.

המנכ"ל עיצב בדמיונו דרכים חדשות לגמרי בהן רצה להוביל את החברה, אך הדרכים האלה בכלל אינן נמצאות במפות של העובדים. יתרה מכך, העובדים אינם מסוגלים בכלל לראות את הדרכים האלה.


במקום שבו המנכ"ל הצליח לדמיין דרך חדשה סלולה, ברורה ויפה, העובדים ראו רק חול ועשבים. ולכן, החברה לא נחלה הצלחה. בשורה התחתונה, המטרות שלכם לא הושגו ופריצת הדרך שאליה ייחלתם לא התרחשה, מכיוון שהמשכתם לראות את עולמכם בדיוק באותה דרך שאתם מכירים, לא יצרתם נתיבים עצביים חדשים במוח אשר משקפים אמונות, תפיסות והרגלי חשיבה חדשים שנמצאים בהרמוניה עם המטרות החדשות שלכם.


כתוצאה מכך, המשכתם לפעול על פי הרגלי החשיבה וההתנהגות הישנים שלכם ולהשיג את אותן תוצאות פחות או יותר. ודבר נוסף, נשארתם באותו תדר המודעות שבו הייתם ולכן המשכתם למשוך אל חייכם את אותם האנשים, ההזדמנויות, הנסיבות והאירועים המוכרים לכם.


באהבה

יואב

Recent Posts
Archive