לחיות את החוכמה VS לצבור מידע


מה ההבדל בין לצבור מידע לבין לחיות את החוכמה? לעתים זה יכול להיות הבדל של שמיים וארץ, הבדל בין סבל לאושר ובין תסכול לתוצאות. הסיפור הבא על הבודהא והמדען ימחיש זאת בצורה הטובה ביותר:


כאשר בחן את עצמו, הבין בודהא שהמציאות החומרית משתנה בהתמדה בכל רגע. בתודעה ממוקדת מאוד, הוא חדר לעומק הטבע האמיתי שלו עצמו ומצא שהמבנה החומרי כולו מורכב מחלקיקים תת-אטומיים קטנים שנוצרים ונעלמים בהתמדה. כל אחד מהם נוצר וחולף טריליוני פעמים.


אם נסתכל עכשיו על הגוף שלנו, אשר נראה כל כך מוצק ויציב, נגיד: "לא ייאמן". אבל המדע המודרני אישר זאת. לפני מספר רב של שנים זכה מדען אמריקני בפרס נובל בפיזיקה. הוא חקר וערך ניסויים כדי ללמוד את טבעם של החלקיקים שמהם מורכב היקום החומרי. הוא החליט לפתח מכשיר שיוכל לספור כמה פעמים נוצר ונעלם חלקיק כזה בשנייה אחת. הוא גילה שחלקיק תת אטומי כזה נוצר וחולף בשנייה אחת, 10 בחזקת 22 פעמים.


האמת שהמדען גילה היא כמו זו שגילה הבודהא, אך אל לנו לשכוח את ההבדל העצום שיש ביניהם. כמה מהתלמידים האמריקאים שביקרו את המדען דיווחו כי למרות העובדה שגילה מציאות זו, הוא נותר אדם רגיל הנושא עמו את אותה מידה של סבל המצויה בכל בני האדם הרגילים.


לא. המדען לא זכה להארה ולא השתחרר מהסבל, בגלל שהוא לא חווה את האמת ישירות. כל מה שהוא למד נותר כחוכמה אינטלקטואלית. הוא מאמין באמת זו משום שיש לו אמון במכשיר שהמציא, אבל הוא לא חווה את האמת בעצמו. לא ייתכן שאנחנו נהיה מדענים רק של העולם החיצוני. כמו הבודהא, עלינו להיות גם מדענים של העולם הפנימי, כדי לחוות את האמת במישרין. תפיסה ישירה של האמת בעת חוויה פיזית אישית, משנה מאליה את דפוסי ההרגלים של הנפש, כך שאנחנו מתחילים לחיות לפי האמת, כלומר לחיות את החוכמה.


במצב זה, כל פעולה מכוונת לעבר טובת הזולת כמו גם לטובתנו. במצב זה, הדברים שאנחנו כל כך רוצים, כמו: אושר, הצלחה, תוצאות, שלווה פנימית, כל אלה נובעים בטבעיות כתוצאה מאיכות המודעות שלנו המשפיעה על איכות העשייה שלנו.


בימים אלה שבהם אנחנו מוצפים בכמויות אדירות של מידע שמגיח מכל פינה, עלינו לזכור את ההבדל הזה שבין לצבור מידע לבין לחיות את החוכמה. כמובן שאני לא בא ואומר כאן שכל מי שצובר מידע אינו חי את החוכמה, או שכל מי שצובר מידע הוא מתוסכל ולא משיג תוצאות. אפשר להמשיך לצבור מידע להנאתנו ולהרחבת אופקינו. פשוט חשוב לזכור שהדברים החשובים באמת, הדברים שאנחנו באמת רוצים, באים כתוצאה מכך שאנחנו חווים את האמת בעצמנו, כלומר חיים את החוכמה ומיישמים את הדברים שעליהם אנחנו קוראים בספרים. אם חסרה חוויה פנימית, עלול אף המדע להיות מנוצל למטרות הרסניות. אך אם נהפוך למדענים של המציאות הפנימית, נעשה במדע (כמו גם בכל ידע שנצבור) שימוש נכון להשגת אושר לכל.


(למתעניינים, מקור הסיפור בספר "האמנות לחיות")


באהבה

יואב

Recent Posts
Archive