?האם אנחנו באמת רואים את האנשים שמולנו


כל עוד כושר הראייה הפיזי שלנו תקין, מרביתנו חושבים שאנחנו אכן רואים את האחר. אך אינני מדבר על סוג כזה של ראייה. שכן ראייה פיזית היא מאוד מוגבלת. מה אנחנו בעצם רואים? רק את מה שניתן לראות. האם מה שניתן לראות בעזרת העין האנושית מסכם את האדם שמולנו? בוודאי שלא. אנחנו רואים את הצורה הפיזית שלו או שלה ואת האופן שבו אנחנו שופטים את צורתם הפיזית והפסיכולוגית. אבל האף או השפתיים או הגב של אותו אדם, זה לא הוא. גם המילה 'אופי' שאותה אנחנו מאוד מחבבים אינה משקפת את מהותו של האדם שממול.


זוכרים את הסרט "אווטאר"? אחד המשפטים היפים שזכורים לי מהסרט הזה, זה המשפט: "אני רואה אותך", שבו הם נהגו להשתמש כדי לדבר על ראייה אמיתית. ראייה שהיא עמוקה בהרבה מהראייה הפיזית. למעשה, בסוג זה של ראייה, לא בהכרח נזקק כושר הראייה הרגיל. ייתכן מאוד שאדם עיוור רואה אותנו, במובן העמוק של המילה, טוב יותר מאשר שאנחנו רואים אותו.


הראייה האמיתית מתייחסת להכרה ברובד העמוק ביותר של האדם, במהותו, בתמציתו. מדובר בראיית החיים שהוא, האלוהים שהוא, הנשמה שהוא. לרובד זה יש שני מובנים: המובן הייחודי והמובן האבסולוטי. המובן הייחודי מתייחס לראיית הנשמה הייחודית של אותו אדם. זהו לא המובן העמוק ביותר. המובן האבסולוטי משקף את "החיים האחד", את ההכרה באחדות. במובן הזה אין שום אחר, אין גבולות, אין הפרדה, הכל אחד. זהו המובן העמוק ביותר.


מדוע כל כך קשה לנו לראות באמת את האחר?


מכיוון שאיננו מסוגלים לראות את עצמנו. אנחנו יכולים לעבור ליד מראה, להסתכל על האדם המשתקף מהמראה ולחשוב שאנחנו רואים את עצמנו. האם זה נכון? רק באופן יחסי, שטחי. כדי לראות את עצמנו ואת האחר, מה שעלינו לפתח זה את כושר הראייה החודרת, הראייה הפנימית שלמעשה מתבססת על מודעות ולא על העיניים.


אנחנו חושבים שאנחנו יודעים מי אנחנו ומה אנחנו. "קוראים לי מיכל", " אני בת 39", "אני מורה לספרות", "אני חכמה ודעתנית", "אני גבוהה ורזה", "בילדותי הייתי מלכת הכיתה". מיכל חושבת שהיא יודעת מי היא מעצם זה שהיא יודעת פרטים על עצמה. אך אין זה אומר שהיא יודעת את עצמה, את הטבע האמיתי של תודעתה, את מהות החיים שהיא.


וכמו שאיננו מסוגלים לראות את עצמנו, אלא רק את הצורה הפיזית והפסיכולוגית שלנו (ששתיהן זמניות), כך גם איננו מסוגלים לראות את האחר. ברוב המקרים, ככל שיש יותר עבר במערכות היחסים שלנו, ככה יש יותר חוסר מודעות. מה שקורה לאט לאט זה שאנחנו לא מסוגלים לראות את האחר כפי שהוא עכשיו. אנחנו רואים רק את הגרסה הוירטואלית שלו, כלומר את התדמית שלו בעינינו. והתדמית הזו מבוססת על שיפוטי העבר ועל תפיסות העבר. אנחנו לא רואים אותו במובן החי והרענן של המילה, אלא רק במובן הקונספטואלי, המנטאלי. לא רואים אותו במובן האל-זמני, אלא רק במובן הזמני.


אז איך אנחנו יכולים לפתח ראייה אמיתית של האחר ושל עצמנו גם יחד?


אחד התרגילים העוצמתיים ביותר הוא תרגיל שאני קורא לו "נפילת החומות" וחלקכם ודאי מכירים אותו מהקורס וידאו "חיים מלאים יותר ב-6 צעדים פשוטים". למה דווקא "נפילת החומות"? מפני שראייתנו השטחית את עצמנו ואת האחר יצרה עם השנים חומות תפיסתיות שמקשות עלינו לראות באמת, לראות עכשיו. אנחנו רואים את עצמנו ואת האחר דרך עיני העבר, דרך חומה או במקרה הטוב דרך מסננת. ולראות משהו דרך חומה או מסננת זה אומר לראות משהו חלקי מאוד ובמקרים רבים אף מעוות מאוד.


איך עובד התרגיל הזה?


מתרגלים יחד עם אדם נוסף. זה יכול להיות חבר/ה, בן/בת משפחה ואני הכי ממליץ לכם לתרגל עם בן/בת הזוג שלכם. קחו לעצמכם 15 דקות והתנתקו מכל הסחת דעת אפשרית. מצאו חלל שקט בו שניכם יכולים לשבת על כיסאות במרחק של כמטר זה מזו/ה. חובה לשמור על שתיקה מוחלטת לכל משך התרגול. שבו זקוף אך באופן נינוח, הרפו שרירים, השתדלו להיות ערניים ככל שניתן אך ללא מתח, פשוט ערנות רגועה.


ההנחיה המרכזית היא פשוטה: לשבת בשקט ולהסתכל אחד לשני/ה ישירות אל תוך העיניים ולא להסיר משם את המבט למשך כל חמש עשרה הדקות. בהתחלה תיתכן מבוכה, ייתכן צחוק, ייתכנו מחשבות, ייתכנו דמעות בעקבות מאמץ העיניים. לא משנה מה, פשוט המשיכו להביט באופן ממוקד אל תוך עיניו של האחר.


שלב ראשון-


התעמקו בעיניו של האחר כאילו שזו הפעם הראשונה שאתם רואים אותו. לחלקכם יסייע מאוד אם תשאלו את עצמכם בלב: "מיהו האדם הזה?". כשאתם שואלים זכרו לא לענות, אלא פשוט להמשיך להביט באחר ולתת לשאלה לעשות את העבודה. בשלב הראשון ההנחיה היא להתעמק כל כך בעיניו של האחר עד כדי כך שתרגישו שאתם שוכחים את עצמכם ומשתמשים בעיניו כחלון פתוח דרכו אתם יכולים להיכנס אל תוך טבעו. אתם עושים זאת מתוך שאיפה להפנות 100% מתשומת ליבכם אל האחר עד שאתם בעצמכם נעלמים כאילו לא הייתם.


שלב שני-

בשלב השני אתם ממשיכים להיות מרוכזים באחר, אך מוסיפים מימד נוסף של מודעות. לאט לאט נסו להעביר חלק מסוים מתשומת ליבכם חזרה אל עצמכם. לדוגמא: בדקו אם אתם יכולים להסתכל פנימה אל תוך האחר, תוך כדי שאתם גם מודעים לתחושת החיים שזורמת בגופכם או לנשימה שלכם או לפעימות הלב שלכם. חושו את הנוכחות שלכם ואת נוכחותו של האחר בו זמנית. בשלב הזה שם המשחק זה השילוב שבין המודעות לאחר למודעות לעצמכם ו"הפעלתן" יחד.


שלב שלישי-

הפנו חלק מתשומת ליבכם אל הלב שלכם, הרגישו אותו מבפנים, הקשיבו לו. ואז נסו להסתכל על האחר דרך הלב ולא דרך הראש. במצב הרגיל, אנחנו הרי לא רואים באמצעות העיניים. אנחנו רואים מבעד לעיניים באמצעות תאים של הכרה שנמצאים במוח. נסו הפעם לראות אחרת, לראות את האחר דרך הלב, כאילו שיש לכם עיניים בלב.


זהו אחד מתרגולי המדיטציה היעילים והמסקרנים ביותר שאני יכול לחלוק אתכם, דרך נפלאה של תרגול מדיטציה. הוא משול ליציאה להרפתקה וכשיוצאים להרפתקה מגלים המון דברים מפתיעים. מה שיפה זה שלא מדובר בגילויים אינטלקטואליים, לא מדובר בידע, אלא בגילויים אמיתיים שמתקיימים באמצעות חוויה ישירה שלכם את טבעה של התודעה ושל מציאותכם. שהיא כמובן גם מציאותו של האחר. תרגולים מסוג זה יובילו אתכם לידיעת עצמכם ולידיעת האחר. להבדיל מידיעה על עצמכם ועל האחר.


באהבה

יואב זילכה

Recent Posts
Archive