?איך למצוא שלווה פנימית מול אתגרים שונים בחייך


אתגרי החיים לא פוסחים על אף אחד. זאת למרות שאנחנו מאוד אוהבים להפוך אותם לבעיות אישיות ומיוחדות שיש רק לנו (זה עושה טוב לאגו שלנו). אבל המציאות היא שבמוקדם או במאוחר, כל אחד מאיתנו נאלץ להתמודד עם אתגרים מסוימים: אתגרים פיננסיים, אתגרים בריאותיים, אתגרים במערכות יחסים ועוד. אחת השאלות הפופולאריות ביותר של כל אותם אנשים יקרים שעולים על המסלול של צמיחה רוחנית, היא: "איך אפשר למצוא שלווה פנימית ולהישאר עם שלווה, תוך כדי התמודדות עם אתגרי החיים?"

ובכן, הפתרון הוא פשוט, אבל היישום שלו מצריך תרגול מתמיד וסבלני, היות ומדובר בשינוי מהותי בדרך החיים. אז אני אתחיל עם חשיפת הפתרון ולאחר מכן אעמיק בהסברים העומדים מאחוריו. הפתרון הוא כזה: השלווה הפנימית צריכה להיות בראש סדר העדיפויות שלנו, בראש מעיינינו. ואז יהיה שיפור בתחומי החיים השונים. וזאת במקום לנסות למצוא שלווה פנימית על ידי שיפור מצבנו הכלכלי, הבריאותי או אחר.

מדוע זה הפתרון השפוי היחידי? מכיוון ששלווה פנימית אמיתית בהכרח מעידה על חופש מתלות בתנאים חיצוניים. ואי אפשר להשיג חופש מתלות בתנאים חיצוניים על ידי יצירת תלות בתנאים חיצוניים. כמו כן, לא ניתן להשיג שלווה פנימית בצורה עקיפה, אלא רק בצורה ישירה. כולנו ניסינו במהלך החיים (במודע או שלא במודע) להגיע אל השלווה דרך גורמים מתווכים. אנחנו יודעים שזה לא עובד.

מה שמעניין לגבי שלווה זה שאי אפשר למצוא אותה בעתיד. על מנת לשפר מצב חיים מסוים או להתגבר על אתגר מסוים, אנחנו "צריכים עתיד". לדוגמא: ברור לחלוטין שכדי לשפר את מצבנו הכלכלי, נדרשים צעדים פרקטיים מסוימים. כמו כן, שיפור המצב הבריאותי שלנו גם ידרוש צעדים מסוימים אותם נבצע לאורך זמן. אבל עם השלווה זה לא עובד ככה. השער שמוביל אל השלווה הפנימית הוא הרגע הזה. ברגע שאנחנו מקבלים לחלוטין את הצורה שהרגע הזה תופס, כלומר מקבלים את המציאות של הרגע כפי שהיא, שלווה עולה בתוכנו. ניתן לחוש בה כתחושת מרחב פנימי או דממה או שקט נפשי מסוים. שקט זה נובע מתוך תחושת הנוכחות בכאן ועכשיו. זה קורה אך ורק ברגע שאנחנו "נכנעים" ל-ככות (היות כך) של הרגע הזה.

על מנת להבין זאת טיפה יותר לעומק, חשוב שנבין את ההבדל בין העכשיו לבין הצורה שהעכשיו תופס. או במילים אחרות: ההבדל שבין העכשיו לבין מה שקורה עכשיו. העכשיו זה לא מה שקורה. העכשיו הוא המרחב שבו זה קורה. העכשיו עצמו הוא חסר צורה וחסר זמן. אפשר גם לקרוא לו: הרגע הזה, המציאות המוחלטת, אלוהים. העכשיו הוא מימד של נוכחות ולא של זמן. מה שקורה עכשיו זוהי הצורה שהרגע הזה עוטה על עצמו - צורה זמנית. זוהי המציאות כפי שהיא ברגע הזה.

ברגע שאנחנו מקבלים את הצורה שהרגע הזה תופס, נפתח בפנינו השער אל הרגע הזה בכבודו ובעצמו. וכשזה קורה, אנחנו עוברים ממימד החשיבה והזמן למימד ההוויה והנוכחות. פתאום נפתחת הנגישות לחסר הצורה, לבלתי גשמי. כתוצאה מהמעבר הזה, עולה בתוכנו שלווה פנימית שבאה יחד עם תחושת החיבור הזו להוויה, למקור. זאת להבדיל מהסבל שעולה מיד כשאנחנו מתנגדים למציאות כפי שהיא.

ברגע שהשלווה היא בראש סדר העדיפויות שלנו ואנחנו זוכים לחופש מתלות בתנאים חיצוניים, מתרחשת תופעה מדהימה: התנאים החיצוניים נוטים להשתפר. יש כאן פרדוקס מקסים. אבל אנחנו לא עושים זאת בשביל אותו שיפור בתנאים החיצוניים. השיפור הזה הוא רק בונוס, את הדבר החשוב ביותר כבר "השגנו". כשאנחנו שמים את השלווה בראש מעיינינו ומתאמנים בלקבל את הצורה שהרגע הזה תופס כפי שהיא, אנחנו מפסיקים ליצור שליליות, סבל ותסכול לעצמנו ולאחרים. ויתרה מכך, אנחנו פתאום מרגישים עוצמה גדולה יותר, חיוניות, אנרגיה גבוהה יותר, קלילות. ויחד עם כל זה, אנחנו הופכים להיות הרבה יותר יעילים ופרודוקטיביים בהתמודדות מול אתגרי החיים.

אחד המנגנונים ששולטים בתודעה האנושית הקולקטיבית ולכן במרבית המקרים גם בתודעה הפרטית של כל אחד ואחד מאיתנו, הוא המנגנון: "כשאשיג את X (תוצאה כלשהי), אז אהיה מאושר, שלם ושליו מבפנים". המנגנון הזה מייצג תבנית חשיבה מושרשת שמנהלת אותנו כדרך חיים. כלומר, אנחנו חיים (מבלי שאנחנו מודעים לכך) את חיינו על פי התאוריה הזו. כמובן שהמנגנון הזה הוא מעוות ולא משרת אותנו. המנגנון הזה הוא אחד המנגנונים העיקריים שמובילים אותנו לחוש שוב ושוב חוסר שביעות רצון ואי-שלמות.

למנגנון הזה יש גם אפיק נוסף (מעט נדיר יותר מהראשון) שאומר: "אני רוצה להשיג שלווה, כדי להשיג את X". גם המנגנון הזה מעוות, מפני שהוא מצמצם את השלווה להיות אך ורק אמצעי בדרך אל X. למעשה, שני האפיקים של המנגנון מרחיקים מאיתנו גם את השלווה וגם את X. שניהם לא עובדים, כי בשני המקרים אנחנו לא באמת שמים את השלווה בראש מעיינינו ולא מתייחסים אליה כדבר החשוב ביותר, הדבר העיקרי שאליו עלינו לגשת ישירות.

לאחר שאנחנו רואים את האשליה שקיימת בשני ההיבטים של המנגנון הזה, אנחנו מתחילים לתרגל דרך חיים חדשה. דרך חיים בה השלווה היא בראש סדר העדיפויות. דרך חיים שבה אנחנו מבינים כי אל השלווה ניתן להגיע אך ורק במישרין ואך ורק ברגע הזה. איך? באמצעות הבאת תשומת לב מרבית אל ה-ככות של הרגע הזה, אל הפשטות של הרגע הזה.

המוח רגיל לשפוט את הפשטות של הרגע הזה ולברוח מהרגע הזה אל מימד החשיבה. זה הרגל שקיים אלפי שנים בתודעה האנושית ולכן לא קל להשתחרר ממנו ולשנותו. נדרש תרגול מתמיד וסבלני וחשוב להבין את ההבדל שבין הפשטות של הרגע הזה לבין השיפוט של הרגע הזה. הנה כמה דוגמאות שימחישו את ההבדל הזה: אני עומד בתחנת אוטובוס, יורד גשם, קר, רטוב – כל אלה מייצגים את הפשטות של הרגע הזה, את המציאות כפי שהיא. לעומת זאת, "איזה בוקר מגעיל" – זה כבר שיפוט. האם אנחנו יכולים לקבל את הפשטות של הרגע הזה? כן, זה לא כל כך קשה. מה שקשה לנו לקבל זה את השיפוט של הרגע הזה. אבל המציאות לא הביאה את "הבוקר המגעיל", זה אנחנו הבאנו. המציאות הביאה רק גשם, קור ואיש עומד בתחנת אוטובוס.

דוגמא אחרת: אדם יושב על ספסל ויש לו 5 שקלים בכיס, הוא נושם, מסתכל על השמיים, רואה אנשים עוברים, מרגיש את כפות רגליו נוגעות באדמה – זוהי המציאות כפי שהיא. לעומת זאת, "אני עני, חסר כל תועלת, אף אחד לא רוצה אותי יותר" – זהו שיפוט, זוהי פרשנות.

ברגע שאנחנו מקבלים את המציאות כפי שהיא (את הרבדים העליונים והמוחשיים שלה), נפתחים בפנינו השערים אל רמות עמוקות יותר של המציאות. שערים אלה מובילים גם אל גילוי טבענו האמיתי. מה שמחזיר אותנו הביתה, אל החיבור הטבעי שלנו להוויה, לקיום כולו. ומתוך החיבור הזה, עולות: שלווה פנימית, עוצמה (לא אישית), יצירתיות, אהבה ושמחה. וכשאנחנו חיים כשאנו במגע עם זה ובאים מתוך זה כבסיס ראשוני, אז החיים זורמים בקלילות ובפחות מאמץ, אנחנו הופכים יעילים הרבה יותר ואז מגיעים גם הבונוסים - התנאים החיצוניים של חיינו משתפרים. כל אותם הדברים שחשבנו שאנחנו זקוקים להם, מתווספים אלינו. אבל אני "מזהיר" אתכם שוב – זו לא המטרה של התרגול הזה, זה יותר כמו תופעת לוואי.


באהבה

יואב

Recent Posts
Archive