איך לפתח מיומנות לרמה של מצוינות? 5 עקרונות בסיסייםאחד הרצונות הבסיסיים ביותר שיש לנו כבני אדם, הוא הרצון להביא את עצמנו לידי ביטוי. המון פעמים כשאנשים אומרים שהם רוצים להצליח, מה שעומד מאחורי הרצון להצליח, זה בעצם הרצון לבוא לידי ביטוי. מה הכוונה לבוא לידי ביטוי? זה אומר להיות מעורבים בעשייה שבה אנחנו משתמשים בכישורים מסוימים שיש לנו, בתכונות בולטות או במיומנויות שרכשנו.


מתי בדרך כלל אנחנו חשים בעוצמתו של הרצון הזה? כשאנחנו נחשפים לאדם מצליח שמפגין ביצועים מצוינים. ועל אחת כמה וכמה, כאשר אותו אדם מצליח עוסק בתחום שיש לנו תשוקה או זיקה אליו, תחום שגם לנו יש מה לתרום בו. אנחנו רואים אותו עומד שם ומביא את עצמו לידי ביטוי וזה מעורר גם בנו משהו. פתאום אנחנו רוצים לקום, להיות, לעשות, להשיג, לתרום ולחוות.


עוצמתו של הרצון לבוא לידי ביטוי משתנה מאדם לאדם ומעת לעת, אבל הרצון הזה קיים בתוך כל אחד ואחת מאיתנו. אגב, הרצון הזה יכול להיות בשירות הרע או בשירות הטוב. הוא יכול להיות בשירות האגו או בשירות לטובת הכלל.


אחד המיתוסים הנפוצים בנוגע להצלחה ומצוינות, הוא שכדי להגיע לרמות גבוהות של הצלחה ומצוינות, אנחנו זקוקים לכישרון גדול וייחודי. אבל אם תבחנו את סיפור חייהם של האנשים המצליחים ביותר בעולם, אנשים שהגיעו לרמה של מצוינות במה שהם עושים, תגלו שזה לא נכון. אחת הסיבות העיקריות שבגללן אנחנו מאמינים במיתוס הזה, היא חוסר המודעות וחוסר ההבנה שלנו את ההבדל שבין כישרון למיומנות.


כישרון הוא מתנה שקיבלנו מלידה. זוהי תכונה מולדת או כושר טבעי בסיסי לבצע משהו באופן טוב יותר בהשוואה לאחרים. כל אחד מאיתנו קיבל מתנה כלשהי, אפילו אלה מכם שמתעקשים לומר שלא קיבלתם כלום. העניין הוא שיש כישרונות שהם מטבע הדברים בולטים יותר מכישרונות אחרים. למשל, הכישרון שיש לאדם לשיר או לשחק כדורגל, הוא כישרון בולט יותר לחושים האנושיים, מאשר הכישרון שיש לאדם אחר להשכין שלום בין אנשים ולגשר ביניהם. זו הסיבה שלפעמים נראה לנו שלא קיבלנו שום כישרון, שום מתנה. בוודאי שקיבלנו!


הסיבה השנייה שבגללה לעתים אנחנו מפספסים את הכישרון שלנו, היא שהוא מסתתר באיזושהי תכונה או יכולת שאנחנו לא מודעים אליה. כלומר, יש משהו שאנחנו עושים בצורה כל כך טבעית וקלה, ולנו זה נראה ברור מאליו. מתי אנחנו עלולים להיות מודעים לכך? כשמישהו אחר נחשף למעשינו ומתפעל מהקלות וטבעיות שבה אנחנו עושים זאת.


כך או כך, זהו רק כישרון והוא כשלעצמו לא מבטיח לנו הצלחה ובטח שלא מצוינות. בדיוק כמו שאם יש לי 200 גרם שוקולד, אין זה בהכרח אומר שיש לי עוגת שוקולד. הכישרון הוא רק חומר גלם. אז מה המרכיב החסר במשוואה הזו? מיומנות! בעוד שכישרון הוא מתנה טבעית מולדת, מיומנות זה משהו אחר לגמרי. מיומנות היא דבר נרכש, זה משהו שאימצנו, תרגלנו ופיתחנו בעקביות למשך זמן. על מנת להגיע לרמה של מצוינות במה שאנחנו עושים, אנחנו זקוקים לשילוב שבין כישרון למיומנות. מה שאומר שעלינו להיות מחויבים לפיתוח מיומנות. האמת היא שזה חלק בולט ובלתי נפרד מלהיות מחויבים להצלחה או למצוינות.


אז איך נפתח מיומנות? הנה 5 עקרונות עוצמתיים ביותר, שאני ממליץ לכם להתחיל ליישם מיד:


עקרון 1: לבחור בחכמה את המיומנות שאתם הולכים לפתח


בחירה זו, כדאי שתשקף שילוב בין שני שיקולים: במה אני מוכשר? (כישרון, עוצמה טבעית) ומה אני מאוד אוהב לעשות? (תשוקה). המיומנות שאנחנו הולכים לפתח לרמה של מצוינות, צריכה להיות מבוססת מלכתחילה על כישרון מסוים שיש לנו. לדוגמא: אם יש לי כושר ביטוי גבוה בעל פה, רצוי מאוד שאפתח את המיומנות לדבר בפני קהל. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי במקרים מסוימים, אנחנו נדרשים לפתח מיומנויות תומכות. לדוגמא: השף שמפתח את מיומנויות הבישול שלו, יצטרך לפתח גם מיומנות של ניהול ומנהיגות, כדי להיות שף מצוין שמוביל צוות טבחים. אם כך, אפשר לחלק מיומנויות לשני סוגים: מיומנויות ליבה ומיומנויות תומכות. במקרים רבים, תצטרכו לבחור שתי מיומנויות לפיתוח (אחת ליבה ואחת תומכת).


עקרון 2: לבנות מומחיות בידע שרוולנטי למיומנות


כלומר לבסס את המיומנות שבחרתם על ידע עמוק, ממוקד ומקצועי. עלינו לרכוש ידע רב בתחום המיומנות כדי להקנות לה בסיס מוצק ואיתן. רכישת הידע הרלוונטי היא חלק בלתי נפרד ממאמצינו לפתח את המיומנות. רכישת הידע צריכה להיעשות לעומק ולא לרוחב. למה אני מתכוון? תמיד אמרתי שיוטב לאדם שיקרא 3 ספרים, 5 פעמים כל אחד מהם, מאשר לאדם שיקרא 15 ספרים, פעם אחת כל אחד. אז הנה לכם אסטרטגיה נפלאה ליישום העיקרון השני: בחרו לכם ספר הכולל ידע חשוב ורלוונטי למיומנות שבחרתם לפתח וקראו אותו 5 פעמים בשנה הקרובה. מומלץ לעשות הפסקה של כחודש לפחות בין כל קריאה.


עקרון 3: לבחור 2-3 מודלים לחיקוי ולצפות בהם על בסיס קבוע


כתינוקות, אנחנו לומדים על ידי צפייה וחיקוי. כמבוגרים, הדרך האפקטיבית ביותר ללמוד ולפתח מיומנות, היא עדיין אותה דרך- באמצעות צפייה במודלים לחיקוי. לדרך זו יש חשיבות עצומה, לא רק בגלל שככה אנחנו רגילים וככה אנחנו לומדים הכי מהר, אלא גם בגלל העובדה שהיא מעוררת בנו המון השראה. והשראה היא הדלק האולטימטיבי של המצוינים. אז מה עלינו לעשות במסגרת העיקרון הזה? דבר מאוד פשוט- לבחור 2-3 אנשים שהגיעו כבר לרמת מצוינות באותה מיומנות שאנחנו מעוניינים לפתח ולצפות בהם באופן קבוע. זה יכול להיות בחיים עצמם, זה יכול להיות בטלוויזיה או באינטרנט, זה יכול להיות באמצעות קריאת סיפור חייהם או ספר שכתבו. הדבר המומלץ ביותר היא להשתמש בעיניים- כלומר ממש לצפות בהם בפעולה.


עקרון 4: ליצור מסגרת אימון ופיתוח מיומנות


האלמנט החשוב ביותר בפיתוח מיומנות הוא התמדה ועקביות. הדרך שבה מיומנות מתפתחת היא על ידי חזרה ושינון שוב ושוב...ושוב. על כן נהוג לומר: "החזרה היא האמא של כל המיומנויות". וכדי להתמיד, לתרגל, לחזור ולשנן, אנחנו צריכים שתהיה לנו מסגרת שתאפשר לנו לעשות את זה. הזמן המינימלי המומלץ לפיתוח מיומנות הוא 3 שעות בשבוע. חלון זמן זה, הוא חלון זמן טהור של אימון ופיתוח המיומנות והוא אינו כולל את הזמן השוטף שבו אנחנו בין כה וכה עוסקים במיומנות. מן הסתם, חלק מהעניין זה לתרגל ולהתנסות בשימוש במיומנות כמה שיותר פעמים ובכל הזדמנות שיש לנו. לעולם אל תפספסו הזדמנות לפתח את המיומנות שלכם.


ברגע שאנחנו יוצרים מסגרת תרגול ומתמידים בה, אנחנו זוכים להיחשף לקסם הגדול שבפיתוח מיומנות לאורך זמן. בחישוב גס ופשוט של 3 שעות בשבוע, אנחנו מגיעים ל- 144 שעות בשנה. זה אומר שבשנה אחת, אנחנו יכולים לשפר את מידת המיומנות שלנו פי 48. זה נכון שלא מדובר במדע מדויק, אבל היה חשוב לי מאוד להמחיש לכם את העוצמה של ההתמדה בהקשר הזה.


עקרון 5: מצאו לעצמכם מנטור


מצאו לעצמכם אדם שיספק לכם חניכה, אימון וייעוץ. כולנו צריכים מנטור שיוציא מאיתנו את הטוב ביותר שלנו, אחד כזה שיחזיק אותנו מחויבים, שיאתגר אותנו, שילמד אותנו וילווה אותנו לאורך הדרך של פיתוח אותה מיומנות. ההמלצה הטובה ביותר היא למצוא מנטור מקצועי שמתמחה באותה מיומנות שבחרתם לפתח. יחד עם זאת, חשוב לציין כי לעבודה צמודה עם מנטור יש יתרונות רבים וטובים גם הרבה מעבר להקשר הספציפי של אותה מיומנות.


השילוב של 5 העקרונות הבסיסיים והעוצמתיים האלה לאורך זמן, יאפשר לכם לפתח כל מיומנות שתבחרו לרמה של מצוינות. אני יודע שחלקכם עלולים להגיד עכשיו משהו כמו: "טוב יואב, לא גילית לי את אמריקה...כבר ידעתי את זה" או שאולי תגידו: "כן, אבל המודל הזה ממש פשוט, בסיסי, קל". אז ראשית, זה שכבר ידעתם את זה, לא בהכרח אומר שאתם מיישמים את זה בפועל בעקביות. שנית, אם זה נראה לכם פשוט, אז אני את שלי עשיתי, כי אני לגמרי בעד פשטות. ודבר אחרון, אם זה נראה לכם קל או ברור מאליו, היזהרו כי אתם בכל זאת עלולים לא ליישם את זה. ג'ים רון ז"ל נהג לומר: "הדברים שהכי קל לעשות, הם לפעמים גם הדברים שהכי קל לא לעשות...".


בהצלחה

יואב

Recent Posts
Archive