איך לעורר את היצירתיות שבך? 7 כלים פשוטים ויעילים


לפעמים זה מרגיש כאילו שאין יותר על מה לכתוב, שאין יותר מה ללמד. אחרי למעלה מ-250 מאמרים שכתבתי עד היום ועשרות סרטוני וידאו, התחושה הזו מתחזקת ומעמידה פני אמת. והאמת היא שהפעם היא שוב קפצה לבקר. ידעתי שאני רוצה ליצור משהו, לכתוב מאמר נוסף, אבל להבדיל מרוב המקרים הפעם לא היה לי כל כיוון או רעיון על מה לכתוב. אז עשיתי מה שאני עושה תמיד...


פשוט ישבתי לבדי בשקט, הסתכלתי מסביב והקשבתי. לא חיכיתי לרעיון, אבל ידעתי שהוא יבוא ואכן הוא בא. משהו בתוכי אמר: "למה שלא תכתוב בדיוק על זה? על איך יוצרים כל פעם מחדש". שנייה לאחר מכן גם יכולתי לחוש בחשיבות של הנושא הזה ועלו לי המון דוגמאות של מקרים שבהם המאמר הזה יכול לסייע להרבה אנשים.


הרי כולנו נדרשים מדי פעם בחיים להיות יצירתיים יותר מהרגיל. בין אם זה לכתוב ברכת יום הולדת למישהו או להכין שיר לחבר או חברה שמתחתנים. לפעמים העבודה שלנו דורשת את זה, בין אם אנחנו שכירים או עצמאים. אנחנו נדרשים להפיק משהו: מאמר, רעיון שיווקי, תוכנית אסטרטגית, שירות או מוצר חדש, נאום, מצגת או כל דבר אחר. ושלא נדבר על אלה מאיתנו שזוהי המציאות היומיומית שלהם: סופרים, משוררים, מלחינים, ציירים, פסלים, צלמים, כתבים, פרסומאים, יזמים, מעצבים ועוד רבים.


וכשרובנו רגילים לחיות בשגרה עמוסה בעשייה, בסידורים, במטלות ובשאר מחויבויות, אז המשימה הזו של להיות יצירתיים הופכת קשה הרבה יותר. שהרי אין לנו את הפריבילגיה של הסופר המצליח, שיכול ללכת לאיזה אי בודד לכמה חודשים ולחזור משם עם ספר חדש (ואולי זה רק מיתוס).


אז מה עושים? איך אפשר לעורר את היצירתיות שיש בנו, בתוך כל הרעש של חיי היום יום? הנה שבעה כלים פשוטים וישימים שיסייעו לכם להדליק את האור מבפנים ולגלות עומקים חדשים של יצירתיות שייתכן שלא חשבתם שקיימים בכם.


1 – לבד עם עצמך בדממה


אני מציין את הכלי הזה ראשון כי מניסיוני הוא הכלי הבסיסי והעוצמתי ביותר שיש ואני מאמין שלא מעט אנשים יוכלו להזדהות עם זה. השקט, הדממה הם המקור של היצירה. כל דבר שנוצר בעולם הזה, כולל אותנו, בא מתוך כלום, מתוך אין, מתוך ריק מוחלט או חלל של מרחבים אינסופיים. במהלך היומיום אנחנו מוקפים בכל כך הרבה רעש (חיצוני ופנימי), שכמה דקות טובות של שקט והתכנסות עשויות לספק סוג של Restart שכאשר נצא ממנו, אז נהיה רעננים ויצירתיים הרבה יותר. הרעיון כאן הוא פשוט לשבת בשקט, להאט את הקצב, להפנות את תשומת הלב לשקט שבתוך הגוף, לשקט שבתוכו ומתוכו אנחנו מתנהלים.


2 – להתרחק מהטכנולוגיה


לרבים מאיתנו קשה מאוד להיות יצירתיים כשאנחנו כל הזמן מוקפים באמצעים טכנולוגיים: המחשב בעבודה, המחשב בבית, הטלפון החכם, הטלוויזיה, הרדיו באוטו, האיי פד. לפעמים זה מרגיש כאילו כל המכשירים האלה מוצצים לנו את האנרגיה וגורמים לצפיפות רבה בתוך הראש. הראש מרגיש כל כך עמוס ודחוס. אין שום מרחב וזוהי בדיוק המתנה שאנחנו צריכים לתת לעצמנו – מרחב, מרחב פנימי וחיצוני.


תנו קצת מנוחה לעיניים, תנו קצת הפסקה למוח. קומו ועזבו את המחשב, שימו את האייפון על מצב שקט בצד לכמה זמן. במקום לחכות עם קובץ WORD פתוח למשפט הבא, פשוט קומו ועזבו את המחשב לכמה דקות, תתנתקו מהטכנולוגיה לזמן מה. אגב, כמעט כולנו התרגלנו לכתוב ישירות על המחשב ודווקא בגלל זה, אם נרים את האצבע מהמקלדת ואת המבט מהמסך ונלך לשבת במקום אחר עם דף ועט (או עיפרון), זה יכול לחולל פלאים.


3 – לצאת לטבע


הטבע תמיד עושה את העבודה. צאו החוצה, להתאוורר, לנשום אוויר, לבהות בשמיים, להקשיב לציפורים, להריח את הדשא, להתבונן בפרחים, ללטף את הכלב. גם לעירוניים שבינינו אין שום תירוצים בעניין הזה. כשאני אומר 'טבע', זה לא בהכרח חייב להיות ים, מדבר או אי בודד. האמינו לי שגם פארק הירקון או הגינה השכונתית יכולים 'לספק את הסחורה'. יתרה מכך, אפילו העציץ בסלון או הפרח המטפס שמציץ עליכם מהחלון של המטבח יכולים להציע לכם פשטות והשראה.


4 – האזנה למוסיקה או הסתכלות על תמונות


קחו לעצמכם איזה רבע שעה או עשרים דקות והאזינו למוסיקה. לא בהכרח למוסיקה האהובה עליכם, ייתכן מאוד שדווקא אם תאזינו למשהו חדש, משהו אחר, דווקא אז זה יביא איתו משב רוח של יצירתיות. גם תמונות זה רעיון מצוין. פשוט להסתכל על תמונות, אלו יכולות להיות תמונות של נופים, אנשים, טבע, חפצים. פשוט להביט. מוסיקה ומראות פותחים בתוכנו כל מיני דלתות וחלונות.


5 – לשכוח מהמשימה


יועיל לכם מאוד אם פשוט תשכחו לזמן מה מהמשימה של ליצור את מה שאתם צריכים ליצור. הרפו מזה, אל תעשו כלום. ואם אתם מתקשים לא לעשות כלום, אז עשו משהו אחר, משהו פשוט יותר כמו למשל לנקות את הבית או את המשרד. לא מעט רעיונות הפתיעו אותי כשעסקתי בניקיון. יש בזה משהו...נראה שזה מנקה גם את הלכלוך שבפנים.


6 - לקבל בברכה את הלא נודע


כמה אתם מרגישים בנוח עם חוסר אונים או אי-ידיעה? ככל שתלמדו לקבל בברכה חוסר אונים ולהסכים להיות בלא נודע, כך היצירתיות שבכם תהיה גבוהה יותר. משום שהיוצר יוצר מהלא נודע ולא מהידוע. הסכימו להיות חסרי אונים, אזרו אומץ ואפשרו לעצמכם ליפול למקום שבו אין לכם שום מושג איך להכין את הפתיח לישיבה הבאה בעבודה או כל משימה יצירתית שנדרשת מכם.


7 – הזיזו את הגוף


במקרה הזה שם המשחק הוא תנועה. לא משנה מה אתם עושים, פשוט תזיזו את הגוף. יש אינסוף אפשרויות: ריצה, ריקוד, יוגה, חדר כושר, ספינינג, טאי צ'י, אמנות לחימה, שחייה, כדורגל, כדורסל, הליכה ואפילו רק מתיחות. התנועה מאפשרת התחדשות אנרגתית בגוף ובנפש. היא מאפשרת זרימה ושחרור – שני מרכיבים קריטיים להתעוררות יצירתית.

כמובן שישנם עוד המון כלים ואני בטוח שגם לכם יש רעיונות וכלים שלא נכתבו כאן, אך מה שנכתב הוא די והותר בשביל לעורר את היצירתיות שטמונה בכם. הפכו את זה למשחק, התנסו כל פעם בכלי אחר ולאט לאט תלמדו איזה כלים מתאימים לכם יותר מהשאר. לא כל הכלים בהכרח יעבדו באותה רמה אצל כולם. אבל מה שבטוח, כל אחד מאיתנו יכול למצוא לפחות כלי אחד שפותח את השער לממלכת היצירתיות שבתוכו.


באהבה

יואב זילכה

Recent Posts
Archive