תרגיל פשוט שיעצים אותך ויעמיק את מערכות היחסים שבחייך


הפעם אני רוצה לחלוק אתכם תרגיל פשוט אך מאוד עוצמתי. אתם הולכים להיות מופתעים לפחות פעמיים. ראשית, תופתעו מרמת הפשטות של התרגיל הזה. ושנית, תופתעו מהאירוניה שעוטפת אותו, שכן מצד אחד הוא פשוט ומצד שני חוויית התרגול עצמה היא כל כך נדירה ברוב מערכות היחסים בימינו. העובדה שמדובר בתופעה כל כך נדירה היא אחת הסיבות לכך שמערכות יחסים רבות ובעיקר בין בני זוג, הן רדודות ולא מעצימות. חסר בהן עומק, חסרה אמת, חסרה אהבה אמיתית. אז מה זה התרגיל הזה?


כשלב ראשון אני ממליץ לכם לתרגל עם בני זוג או עם חברים שקרובים אליכם מאוד. חשוב לציין שזה דורש פתיחות ומוכנות שלכם ושל האדם שאיתו אתם מתרגלים להתנסות בתרגול במטרה לצמוח יחד ולהעמיק את הקשר.


הרעיון הוא כזה...מהות התרגול מתרכזת בפיתוח קשב גבוה ותשומת לב לאחר. מצאו מרחב שקט בו שניכם יכולים לשהות כעשרים דקות בשקט מוחלט וללא כל הפרעה או הסחת דעת. לכל אחד מכם בתורו יש 10 דקות להיפתח בפני האחר ולדבר על כל מה שבא לו או שעולה לו באותו רגע.


לכל אחד יש תפקיד בתרגיל: זה שמדבר תפקידו לשתף, להתרוקן, להוציא החוצה כל מה שמטריד אותו או עובר בנפשו. עליו להיות אמיץ, כן ולסמוך על האחר שהוא יכול לספר לו הכל, אבל הכל, עד לרמה של הסודות שלעולם לא סופרו (אם כי לא מחייב בהכרח שזה יהיה אופי השיחה. עליו להיות חופשי לדבר על מה שהוא רוצה). התרגול של זה שמדבר הוא חשוב לכולנו ובמיוחד לאלה מאיתנו שנוהגים לשמור הרבה בבטן ולא רגילים לשתף במחשבות, ברגשות ובתחושות שלהם.


תפקידו של המקשיב אמנם פשוט אך ממש לא קל. במשך 10 הדקות שבהן הוא מקשיב, אסור לו לדבר! יתרה מכך, הוא צריך להקשיב באמת. וכמו שאתם בטח שמתם לב, הקשבה אמיתית היא נדירה מאוד, בייחוד בימינו העמוסים במגוון רחב של הסחות דעת (מה שמזכיר לי להבהיר לכם שאת הטלפונים החכמים שלכם תשאירו מחוץ למרחב התרגול). אז מהי אם כן הקשבה אמיתית לצורך תרגול זה? אולי אתחיל בלתת כמה דוגמאות של מתי ההקשבה שלנו היא לא אמיתית:

  1. כשהאחר מדבר וגם אנחנו מדברים, זוהי אינה הקשבה אמיתית.

  2. כשהאחר מדבר ואנחנו שקועים במחשבות, זוהי אינה הקשבה אמיתית.

  3. כשהאחר מדבר ואנחנו מגיבים, בין אם חיצונית (לו) ובין אם פנימית (לעצמנו בראש), זוהי לא הקשבה אמיתית.

  4. כשהאחר מדבר ואנחנו מייעצים לו עצות ומנסים לפתור את בעיותיו, זוהי אינה הקשבה אמיתית.

  5. כשהאחר מדבר ואנחנו חושבים ומתכננים מה אנחנו הולכים להגיד, זוהי לא הקשבה אמיתית.

  6. כשהאחר מדבר ואנחנו ממתינים שיסיים כבר כדי שנוכל להגיד את מה שאנחנו רוצים להגיד, זוהי אינה הקשבה אמיתית.

אז מהי הקשבה אמיתית? הקשבה אמיתית מתרחשת בכמה וכמה רמות ומבוססת על מתן תשומת לב ומרחב של אהבה וקבלה ללא תנאים. בהקשבה מסוג זה הרמה הנמוכה ביותר והכי פחות חשובה היא רמת ההקשבה למילים של האחר. אנחנו רוצים להגיע לרמות גבוהות יותר של הקשבה. דמיינו שההקשבה שלכם היא כמו בצל שמכיל כמה וכמה שכבות.


השכבה החיצונית מייצגת את ההקשבה למילותיו של האחר – מה הוא אומר. לאחר מכן ישנה הקשבה לשפת הגוף של המדבר – איך הוא אומר את מה שהוא אומר. זה כולל: הבעות פנים, תנועות ידיים, מנח גוף, תנועת הנשימה, מצב העיניים, טון הדיבור, גוון הקול ועוד. לאחר מכן יש את הרמה שבה אנחנו מקשיבים לשקט שבין המילים שלו – מה הוא לא אומר. אחר כך מגיעה הרמה בה אנחנו מפתחים קשב לשדה האנרגיה של האחר וכמו מרגישים את האחר מבפנים. מהי האנרגיה שאתם קולטים ממנו בזמן שהוא מדבר? באיזה "צבע" היא? באיזה תדר היא? אילו רגשות יש שם? האם אתם מקשיבים לפחד? לדאגה? לתקווה? לעצבות? לשמחה? למרירות? לאכזבה? לכעס?...


ולבסוף יש את השכבה האחרונה של "בצל ההקשבה": ברמה הזו אנחנו מקשיבים לנוכחות של האחר, למהות הקיום שלו, לחיים שהוא, להוויה שהוא. ברמה הזו אגב, האחר כבר לא אחר. זוהי הרמה שבה מתמוססים להם חומות ההפרדה שהמוח יצר בינינו לבין אחרים, בינינו לבין העולם ובראש ובראשונה בינינו לבין עצמנו.


על זה שמקשיב לפתוח את האוזניים ואת הלב, להסתכל על האדם שמולו ולהקשיב לו מתוך ערנות גבוהה ושקט פנימי. להקשיב לאדם הזה כאילו שאתם רואים אותו בפעם הראשונה ומקשיבים לו בפעם הראשונה. אתם יוצרים מרחב של דממה שבה ההקשבה שלכם יכולה להיות ערה ומודעת לעצמה. חשוב מאוד שאל המרחב הזה לא ייכנס שום רצון מצידכם ובייחוד לא הרצון שהאחר ישתנה ויהיה כמו שאתם רוצים שיהיה. הרעיון הוא ליצור מרחב של אהבה וקבלה ללא תנאים. המרחב הזה הוא לא רק המאיץ הגדול ביותר לשינוי חיובי, אלא הוא גם המתנה היקרה ביותר שאתם יכולים לתת לאחר.


למה המתנה הזו כל כך יקרה? כי רוב הסיכויים שהוא לעולם לא קיבל אותה. זה נדיר מאוד שאנחנו נותנים לאחר תשומת לב אמיתית ונטולת שיפוט ומכילים אותו בתוך המרחב השקט והאכפתי הזה. מה שזה דורש מאיתנו זה לוותר על המחשבה שאנחנו יודעים מה טוב בשביל האחר, לוותר בכלל על המחשבה שאנחנו יודעים. כמו גם להרפות מהתפקידים השונים שאנחנו עוטים על עצמנו. אם זה ממש קשה לכם להקשיב בצורה כזו, פשוט סכמו עם עצמכם שבפעם אחרת תוכלו לחזור להקשיב לאחר בדיוק באופן שבו אתם רגילים (לא להקשיב באמת), אבל הפעם הזו, רק הפעם הזאת, הקשיבו אחרת - הקשיבו ברוח הנחיות התרגיל.


שקט, דממה, ערנות ואתם פשוט בוהים באחר ומקשיבים...מקשיבים כל כך טוב ש"עצמכם" נעלם ויש רק את האדם האחר שעומד במרכזו של חלל ריק ושקט. חלל שבו הוא יכול להיות סוף סוף חופשי, מרחב שבו הוא יכול להיות מי שהוא מבלי שאף אחד ירצה לשנות אותו. איזו מתנה מדהימה זו בשבילו. וגם בשבילכם כמובן! גם כי זהו תרגול מדהים עבורכם כמקשיבים (תרגול שיפתח את רמת המודעות שלכם, את היכולת שלכם להיות נוכחים ברגע הזה ועוד מגוון תכונות עדינות של הנפש). וגם בגלל שאחר כך אתם מתחלפים ואז אתם תוכלו לקבל את מתנת המרחב. בפעם הראשונה מישהו יקשיב לכם באמת. בקיצור, מדובר בחגיגת מתנות הדדית.


אז במקום שאני אמשיך לפאר את התרגיל ואת תועלותיו, אני מעדיף להשאיר לכם לגלות זאת לבד. פשוט תרגול, נסו את זה בבית, נסו את זה עם בן או בת הזוג או אולי עם חבר אמת טוב (לפחות בשלבים הראשונים, זה פחות מומלץ לתרגל בין הורים וילדים או בין אחים. קודם תצברו קצת מיומנות בתרגול). ואם יש לכם שאלות או צורך בהבהרות כלשהן, אז אני כאן בשבילכם.


באהבה גדולה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive