תרגיל מצוין לפיתוח ריכוז ומודעות


זה התחיל לפני כמה שנים, ממש במקרה. למען האמת, אני לא זוכר איך זה התחיל ומאיפה בכלל צץ לי הרעיון. מה שאני כן זוכר, זה שבדרך כלל זה היה קורה בשלב המתיחות שלפני או אחרי פעילות גופנית. במשך הרבה זמן לא ייחסתי לכך כל חשיבות מיוחדת, זה היה יותר כמו משחק או שעשוע שלי עם עצמי. היום, בדיעבד, ברור לי שמדובר במדיטציה רבת עוצמה ובתרגיל מצוין לפיתוח קשב וערנות (Mindfulness). עכשיו הגיע הזמן לחלוק את זה אתכם.


את המונח Mindfulness ניתן לפרש בשתי דרכים עיקריות, שהן למעשה גם שתי מיומנויות שונות שיש לפתח זו לצד זו. האחת היא ריכוז ומזכירה קרן לייזר חדה שיכולה להתמקד במקום אחד ששטחו זעיר מאוד. זו היכולת שלנו להתרכז בדבר אחד בלבד ולהימנע מכל הסחת דעת אחרת. השנייה היא מודעות והיא תכונה יותר פנורמית שמזכירה חוויה של תלת מימד.


לדוגמא: כשאנחנו מקשיבים למוסיקה ואנחנו מרוכזים במילים או בלחן עד כדי כך שאנחנו נספגים אל תוך המוסיקה, זה ריכוז. אנחנו כל כך שקועים במוסיקה, כך שבעצם אפשר לומר שאנחנו המוסיקה כל עוד היא נמשכת. אבל הידיעה שאנחנו שקועים במוסיקה בזמן שאנחנו שקועים בה, זו מודעות. להיות מודעים לכל מה שמתרחש בתוכנו ומחוצה לנו בזמן שאנחנו מקשיבים למוסיקה ולהיות מודעים להקשבה עצמה, זו מודעות.


התרגיל שאני רוצה לחלוק אתכם מפתח את שתי המיומנויות האלה בעת ובעונה אחת. הרעיון של התרגיל זה לעמוד על רגל אחת ולהחזיק את השנייה באוויר תוך כדי שאנחנו ממקדים את המבט בנקודה אחת קטנה ממול ולא נשענים על שום דבר. זה הולך ככה...


שלב 1-

חפשו מקום בו אתם יכולים להיות לבדכם בשקט יחסי ולעמוד במקום שבו אין על מה להישען (זה יכול להיות בבית או בחוץ). ראשית, עמדו זקוף על שתי כפות הרגליים ומקדו את המבט באיזושהי נקודה או כתם קטן שנמצאים במרחק של מטר או מטר וחצי מכם. האובייקט שעליו מסתכלים צריך להיות קטן ככל האפשר, אך כזה שתוכלו לראות בבירור מהמרחק שבו אתם עומדים. זה יכול להיות כל דבר מלבד חפצים אישיים בעלי ערך סנטימנטלי כלשהו. הרעיון הוא לבחור אובייקט חסר כל משמעות, לדוגמא לכלוך קטנטן או מסמר על הקיר שבביתכם. בעודכם עומדים יציב על שתי כפות הרגליים, קחו כמה נשימות עמוקות אך עדינות והשתדלו להיות נינוחים ורגועים בזמן שמבטכם נח על הנקודה ההיא ולא זז ממנה. הרפו את הבעת הפנים, כמו גם שרירים נוספים בגוף. עמדו כך למשך 2-3 דקות.


שלב 2 -

לאט לאט הרימו רגל אחת באוויר עד למצב שבו אתם יכולים לתפוס אותה מאחור עם אחת הידיים או עם שתיהן (כמו במתיחה המוכרת). מי שמרגיש שזה קשה לו מדי מבחינה פיזית, יכול להרים את הרגל מעט באוויר ולא עד הסוף. אחרי הכל, לא מדובר בתרגיל פיזי אלא נפשי, אז אל תילחמו בגוף שלכם. המפתח כאן הוא לא להסיר את המבט מאותה נקודה במרחק. זה מה ששומר על היציבות של הנפש, של התודעה. וכשהתודעה יציבה, הגוף יכול להישאר כמו פסל בתנוחה אחת למשך זמן רב. בעודכם עם רגל אחת באוויר והעיניים על הנקודה, זכרו לנשום והשתדלו לשמור על קצב אחיד ורגוע של נשימות. העמידה היציבה, הדוממת והמאוזנת על רגל אחת למשך זמן ממושך כשהעיניים ממוקדות אך ורק בנקודה אחת קטנה, מפתחת ריכוז נפשי. כשאתם מרגישים שהרגל שעל הקרקע עייפה וכואבת, החליפו רגליים והמשיכו בתרגיל.


שלב 3 -כמובן שבהתחלה רובכם יוכלו לעמוד כך רק לכמה שניות, אך עם הזמן והתרגול המתמיד, אתם תראו שאתם מסוגלים לעמוד כך למשך דקות ארוכות ואולי אף יותר. לאחר זמן מה של עמידה על רגל אחת והתרכזות בנקודה, הפנו בהדרגתיות את תשומת לבכם גם אל תהליך הנשימה, אל המגע של כף הרגל עם הרצפה, אל התחושות הפיזיות בגוף שלכם ואל כל מה שקורה בתוככם ומחוצה לכם. כל זאת, עדיין מבלי להסיר את המבט מהנקודה. כשאנחנו מתמקדים בנקודה אחת ובמקביל גם קשובים וערים למה שקורה בפנים ובחוץ, זה מפתח מודעות. עכשיו, לא רק שאנחנו מתמקדים בנקודה, אלא שאנחנו גם מודעים לכך שאנחנו מתמקדים בנקודה. זה אומר להיות מודע לכך שאני מודע לנקודה... סוג של "להסתכל" על עצמנו מבחוץ או מלמעלה ולראות אותנו עומדים על רגל אחת ומתמקדים בנקודה.


התכלית:

היתרונות הרוחניים והנפשיים של התרגיל הזה הם רבים וחשובים. הוא מפתח ריכוז, מודעות, נוכחות, שימת לב, הקשבה, איזון נפשי, שקט פנימי, שלווה, בהירות, מיקוד ועוד. אלה הם גם היתרונות שמשקפים את תכליתו העיקרית של התרגיל הזה. אך בנוסף לכך, ישנם יתרונות פיזיים-גופניים שמתפתחים כתופעת לוואי, כגון: שיווי משקל, יציבות, גמישות, חיזוק שרירים בחלקים שונים של הרגליים ועוד.


תיהנו :-) יואב זילכה

Recent Posts
Archive