חמישה דברים נפלאים שהמדיטציה נתנה לי


הרבה אנשים פונים לשביל המדיטציה מתוך רצון או מחשבה שהמדיטציה תיתן להם משהו שהם מחפשים או תפתור להם איזושהי בעיה. אף על פי שלתרגול מדיטציה לאורך זמן יש את הכוח להשפיע בצורה משמעותית על איכות חיינו, לרוב אני לא אוהב להתייחס אל המדיטציה כאל כלי או אמצעי להשגת מטרה כלשהי. כשאנחנו מתייחסים למדיטציה באופן זה, אנחנו למעשה מפספסים את הכניסה אליה. משום שאז בכל פעם שאנחנו מתרגלים אנחנו עסוקים בציפיות שלנו מן המדיטציה או בבדיקה מה זה נותן לנו. תסכול רב נובע מכך ולעתים רבות נחוש ש…"זה לא עובד".


אל המתנות שנמצאות בצידי הדרך המדיטטיבית אני באופן אישי מעדיף להתייחס כאל תופעות לוואי. הפרדוקס הוא שתופעות לוואי אלה מקבלות עוצמה גבוהה יותר ותדירות גבוהה יותר, דווקא כאשר אנחנו מפסיקים לצפות או לחכות שהמדיטציה תיתן לנו משהו. אלא אם כן אנחנו מנסים להפסיק לצפות שהמדיטציה תיתן לנו משהו מתוך ציפייה שזה מה שייתן לנו משהו. אז שוב אנחנו מפספסים.


המדיטציה אינה אמצעי ואינה מטרה. היא פשוט ישנה, מתרחשת או לא מתרחשת. אף אחד לא עושה מדיטציה. כאשר אנחנו יושבים למדוט, עצם הרעיון שאנחנו עושים מדיטציה עלול להוות מכשול גדול. הכניסה אל הבלתי נודע אינה מתבצעת דרך חשיבה. גם לא דרך ניסיון להפסיק לחשוב. הכניסה אינה כרוכה במאמץ או במאבק.


כאשר אין כל כוונה או צורך לעשות משהו מיוחד, נובעת האפשרות להיות ערים באופן טבעי למה שמתרחש בפועל ברגע זה. עם הכרותינו את האפשרות הזו, היא מציגה את עצמה יותר ויותר בחיינו, בתדירות גבוהה יותר ולפרקי זמן ארוכים יותר. זהו השביל של המדיטציה. שביל חסר שביל, דרך ללא דרך. אז, תופעות הלוואי של המדיטציה באות לידי ביטוי בחיינו.


למרות שאי אפשר לקשר תופעות לוואי אלה באופן ישיר למדיטציה ולהתייחס לכך במובן של סיבה ותוצאה, דעתי האישית היא שתופעות הלוואי הבאות שקרו ועודן קורות בחיי נובעות בין היתר משנים של תרגול ולימוד מדיטציה.


אז הנה הן בקצרה, חמש דוגמאות של מתנות יקרות מאוד שלהן זכיתי:


חיבור עמוק וחזק מאוד עם הטבע

היכולת לשים לב ליופי העצום ולקסם שטמון בטבע, לחוש פליאה בלתי רגילה ולשאוב מכך השראה ואנרגיה רעננה.


אינטימיות ואהבה

מידת החיבור, האהבה וההערכה שאני מרגיש לקרובים אלי גבוהות בהרבה בהשוואה לעבר. קל לי יותר לאהוב ולבטא את אהבתי באופן ספונטני וכנה.


ריכוז גבוה מאוד בעידן של אינספור הסחות דעת והפרעות קשב וריכוז, אצלי קרה תהליך הפוך בעשור האחרון. מצאתי את עצמי יותר ויותר מרוכז במה שאני עושה או במה שנמצא מולי. כל דבר כאילו מקבל זום כמו במצלמה, אין הפרדה ביני לבין מה שאני עושה. אני מסוגל להתרכז במשימה אחת למשך זמן רב ואיני זקוק לתנאים מיוחדים מהסביבה בשביל זה.

פחות מוטרד ממה שקורה בעולם המחשבה

לאט לאט נבנתה לה מאין חסינות מפני מחשבות וסיפורים שיש להם פוטנציאל להטריד אותי. מחשבות מתרחשות, חלקן נעימות יותר וחלקן פחות, אך לרוב אין להן חשיבות יתרה. יותר ויותר ברור שמדובר במחשבות ולא במה שקורה בפועל.


תחושת תודה ויכולת ליהנות מהדברים הפשוטים ביותר

יותר ויותר רגעים של הנאה ואושר מדברים קטנים כמו כוס מים קרים, כמו לשבת במרפסת ולהרגיש את הרוח נוגעת בגוף (כן אני יודע שזה נשמע זקן :) אבל זה כיף לא רגיל), כמו להביט לאשתי בעיניים או לראות את הבן שלי צוחק, כמו לעקוב אחר עלה נושר בדרכו מהעץ אל האדמה או אחר מפגן אווירי מרשים של ציפור בשמיים. במקביל לכך, התחושה הזו שאני מתמלא בתודה מבקרת אותי לעתים קרובות יותר מבעבר. באהבה, יואב זילכה

Recent Posts
Archive