לפחד להיכשל זה אבסורד"מה לעשות, אני כבר לא יודע, אולי יש איזה סוד, שיודעים רק מעטים. אוו...כמו אידיוט, אני רץ תמיד אחריה ואומר לה: בואי ותהיי איתי...יש אנשים שהתרגלו לחיות ככה, איזה אבסורד". ככה שר שלמה ארצי את שירו "אבסורד", אותו הוא כתב וגם הלחין. שלמה נתן לי השראה היום לכתוב לכם על אבסורד, אבל לא סתם אבסורד, אלא אחד האבסורדים הגדולים ביותר של בני האדם. אני מדבר על אבסורד ושמו "פחד מכישלון".


אני לא יודע מה אמרו לכם עד היום בנושא הזה ואני גם לא טוען חס וחלילה שמה שאמרו לכם הוא לא נכון. כל מטרתי היא להציג בפניכם את נקודת המבט שלי בעניין ולקוות שזה יעורר בכם מחשבה משמחת. אחת כזאת שאומרת: "אולי כל זה היה רק חלום בלהות...אולי החושך הוא רק אשליה".


ואולי המחשבה הזו תוביל אתכם לקחת מחט קטנטנה ולתקוע אותה בבלון הענק והשחור הזה שאתם קוראים לו "פחד מכישלון". אני לא פרופסור, אני לא דוקטור ואני אפילו לא רואה חשבון, אמנם יש לי תואר ראשון, אבל הוא "לא מזיז" לאף אחד כולל אותי בעצמי ובטח שלא למצב החשבון. מה שכן, יש לי שתי חגורות שחורות שהחיים העניקו לי: חגורה אחת בכישלון וחגורה אחת בהצלחה. בעצם יש לי שלוש חגורות...יש לי גם חגורה אחת במצב שנמצא מעל לקוטביות של הצלחה וכישלון. ומהמקום הזה אני יכול להגיד לכם שלפחד להיכשל זה פשוט אבסורד.


למה? מכיוון שזה סותר את אחד החוקים הבסיסיים במשחק ההצלחה. אני קורא לחוק הזה "המעגל הטבעי של ההצלחה" והעיקרון שעומד מאחוריו הוא שהכישלון הוא חלק בלתי נפרד מכל הצלחה. הכישלון הוא הכרחי, אנחנו צריכים אותו כי אנחנו נכשלים את דרכנו להצלחה. אני לא כותב מילים אלו מתוך פסימיות, אלא מתוך תבונה. אנחנו לא יכולים להצליח בלי להיכשל כי זה נוגד את המעגל הטבעי של ההצלחה שדורש מאיתנו לטעות, ללמוד, לתקן ולהצליח.


"We must fail our way to success"

(Les Brown)


המעגל הזה דורש מאיתנו תיקונים כל הזמן: תיקונים בדרך שבה אנחנו חושבים, תיקונים בדרך שבה אנחנו מדברים, תיקונים בדרך שבה אנחנו פועלים ועוד. המעגל הטבעי הזה של התיקון מתרחב אל מעבר למשחק ההצלחה בפרט ומגיע אל משחק החיים בכלל. הרב יעקב איפרגן, המכונה "הרנטגן" אמר פעם שכאשר אדם נולד לעולם הוא תינוק. במהלך חייו הוא עובר תיקון וביום מותו הוא עובר ניתוק. אם ניקח את שלוש המילים האלו: תינוק-תיקון-ניתוק, אנחנו נמצא את אותן האותיות בדיוק בסדר שונה. זהו מעגל החיים הטבעי.


מעגל ההצלחה מבוסס על מעגל החיים הטבעי ולכן הפחד להיכשל הוא טיפשי לחלוטין מאחר ואנחנו בכל מקרה ניכשל בדרך, בין אם אנחנו רוצים ובין אם אנחנו לא רוצים. זה בכל מקרה יקרה, בין אם נפחד או שלא. אז מה אתם מעדיפים? לעשות את זה עם הפחד, לעשות את זה בלי הפחד או לא לעשות כלום.


אם אתם רציניים לגבי הצלחה ומרגישים מחויבים באמת לחיות את החיים כמו שאתם רוצים ולהגשים את מלוא הפוטנציאל שלכם, עליכם להדליק את האור, להבין את האבסורד הזה ולזנוח את הפחד מכישלון בצידי הדרך. עצרו לרגע בנקודה שבה אתם נמצאים במסע ההצלחה שלכם ושאלו את עצמכם: "עד כמה אני באמת מחויב למסע הזה?" כי מדובר במרתון ולא בריצת ספרינט ויהיו משוכות בדרך, יהיו הרים, יהיו עמקים, יהיו נופים עוצרי נשימה וכן, יהיו גם כישלונות. וכשיגיעו הכישלונות, ישנם שני דברים חשובים שעליכם לזכור: ראשית, שהכישלון הוא מקרה ולא בן אדם. הכישלון שלכם הוא לא אתם, אין כל טעם לתלות בו את הזהות העצמית שלכם מאחר והוא נתון לחוק הנצחי של השינוי.


שנית, זכרו שלא מדובר בהפתעה שלילית ובלתי צפויה, אלא בשלב לגיטימי והכרחי להצלחה שלכם. ברמה רוחנית, הכישלון וההצלחה הם שני צדדים שונים של אותו המטבע. אי אפשר לקבל בחיים רק את אחד מהם. אני לא מכיר אף בן אדם שמעולם לא הצליח במשהו ואני גם לא מכיר אף בן אדם שמעולם לא נכשל במשהו.


חשבו על זה כך, בכל פעם שמצאתם דרך אחת שלא עובדת (או בשפה שלכם: "נכשלתם"), אתם צריכים לשמוח, כי זה כמו שיטת הלמינציה שבה עושים שימוש במבחנים אמריקאים. אתם פשוט צמצמתם את האפשרויות הלא נכונות ועכשיו אתם קרובים יותר מתמיד. ואז, שאלו את עצמכם שתי שאלות: 1. "מהו השיעור שלי כאן?" 2. "איזה תיקון או שינוי עלי לעשות עכשיו, שיכול לקחת אותי למקום אחר לגמרי בעוד חצי שנה, שנה, 3 שנים מהיום...?".


אין כל טעם לפחד להיכשל כי הכישלון הוא ודאי במסע הזה שנקרא הצלחה. הכישלון מראה לנו את הדרך לאחותו שנקראת הצלחה. אז בכל פעם שמבצבץ בלבכם הפחד מכישלון בעודכם עומדים לפני בחירה, צעד או החלטה כלשהי, עשו לי טובה בבקשה, זכרו שמדובר באבסורד! ויש אנשים שהתרגלו לחיות ככה... איזה אבסורד...


באהבה

יואב

Recent Posts
Archive