?כיצד אפילו צפייה ב"אח הגדול" יכולה להפוך לעבודה רוחנית


צפייה מרובה בטלוויזיה (בייחוד אם הדבר נעשה מתוך צורך להעביר את הזמן או לברוח מעצמנו) אינה טובה לבריאות שלנו ובטח ובטח שאינה תורמת לצמיחה הרוחנית שלנו. כשאנחנו בוהים במסך לזמן ממושך, אנחנו נופלים לתוך חוסר מודעות והמוח שלנו מתחבר לפעילות המחשבתית של התוכנית או הסרט שבהם אנחנו צופים. מה שמשרה את התודעה שלנו במצב היפנוטי, שהוא אידיאלי להעברת מסרים ישירות אל תת המודע שלנו. לכן המפרסמים כל כך אוהבים את הערוץ הזה וזו גם עוד אחת מהסיבות שערוץ הפרסום הזה הוא הכי יקר.


למרות זאת, זה לא יהיה בהכרח נכון לצאת בהצהרה גורפת ומכלילה שאומרת שצפייה בטלוויזיה אינה מועילה או אינה רלוונטית לשם צמיחה רוחנית. במינון נכון ובעזרת התאמות קטנות, גם צפייה בטלוויזיה יכולה לשמש כאמצעי בתהליך ההתעוררות הרוחנית שלנו. חשוב לזכור שהטלוויזיה היא אמצעי והשאלה היא: את מי או את מה היא משרתת? לצערנו, מרבית התוכניות והסרטים שמופיעים על המרקע משרתים את האגו. וזאת מהסיבה הפשוטה שהם נוצרים על ידי אנשים הנשלטים על ידי תודעת האגו שהיא התודעה הקולקטיבית הרווחת כיום. מה גם שהם כמובן נצפים על ידי אנשים בעלי אגו.


אבל הטלוויזיה יכולה גם לשרת את המודעות ואת תהליך הצמיחה הרוחנית. כמובן שזה יהיה נהדר ומבורך (וגם יתחיל להתפתח יותר ויותר בשנים הקרובות) אם השינוי הזה יבוא מאנשי התעשייה שיוצרים את התוכניות והסרטים. אבל אנחנו לא חייבים לחכות להם. גם אם תוכניות מסוימות משרתות כיום את האגו, אנחנו יכולים להפוך אותן לכאלה שמשרתות את הצמיחה הרוחנית שלנו.


קחו לדוגמא את "האח הגדול", תוכנית הריאלטי הפופולארית ביותר בימינו. תוכנית שגורמת להמון אנשים לבהות במסך למשך שעות ארוכות ואף להתמכר. מנקודת מבט אחת, זה נראה ברור לחלוטין שהתוכנית הזו היא הדבר הכי לא מומלץ לצפייה למי שמעוניין בצמיחה רוחנית. אני יכול להבין את נקודת המבט הזו, אך זוהי לא נקודת המבט היחידה. מנקודת מבט אחרת, אפילו צפייה ב"אח הגדול" יכולה להפוך לעבודה רוחנית. מה שנראה כמכשול יכול להפוך להזדמנות. איך???


התוכנית הזו היא פלטפורמה מצוינת להתבוננות באגו האנושי, בהתניות ובתבניות הלא מודעות שמנהלות את בני האדם. מספיקה מידה מסוימת של מודעות בתוכנו, בשביל שנוכל להבחין כיצד נראות מערכות היחסים שלנו כשהן נשלטות על ידי האגו או כיצד אנחנו נראים כשאנחנו נשלטים על ידי האגו.


אז הנה כמה הנחיות שיסייעו לכם להפוך אפילו את "האח הגדול" לכלי שמשרת את הצמיחה שלכם:


להתבונן במה שיוצרי התוכנית מנסים לעשות לכם


אחת המטרות הגדולות של יוצרי התוכנית היא לשאוב אתכם אל תוך הדרמה, אל תוך מערבולת הרגשות ולגרום לכם להזדהות עם אחת הדמויות או יותר ולשנוא דמות אחרת. שימו לב למשל איך המוזיקה במהלך התוכנית משנה את הקצב שלה כדי לשדר אווירה של מתח וליצור בכם את התחושה שהנה מגיע ריב בין הדיירים או שעוד מעט מישהו הולך להיות מודח. בזמן הצפייה, השאירו חלק מתשומת הלב שלכם בתוך הגוף, התבוננו בהשפעת התוכנית על הרגשות שלכם, על התחושות הפיזיות, על האנרגיה שלכם. במקום לאהוב דמות אחת ולסלוד מן האחרת, השתדלו לבוא בגישה אובייקטיבית, נייטרלית וסקרנית שמתבוננת באגו האנושי כפי שהוא קיים בכל אחת מהדמויות ולפי כך רואה אותן בעין שווה יותר ואפילו חומלת יותר.


להתבונן ישירות במנגנוני האגו השונים שבאים לידי ביטוי דרך הדיירים


שימו לב לדפוסים הבלתי מודעים ולתבניות האגו אצל הדיירים. שימו לב איך ככל שהתוכניות מתקדמת ויש יותר עבר בין המשתתפים, אז יש יותר קונפליקטים. הביטו איך לאט לאט, הדיירים לא רואים אחד את השני דרך עיני ההווה, אלא דרך עיני העבר, דרך הריב האחרון שהיה. שימו לב איך הם סוחבים כל דבר אחד לשני ואיך אין סליחה אמיתית. הביטו בדחף של הדיירים לריב, לעקוץ, להעליב אחד את השני, ללחוץ על נקודות התורפה אחד של השני. הדבר החשוב ביותר בהתבוננות שלכם הוא הזיהוי הנכון. מה הכוונה? אם למשל אתם מתבוננים בטהוניה ונדהמים מהמהירות שבה היא נדלקת ויוצאת משליטה, זהו זאת כאגו שבתוכה ולא כטהוניה עצמה. זהו זאת כהתנהגות לא מודעת ולא כהיא היא. כנ"ל לגבי התנהגות אגואית כזו או אחרת מצד כל אחד ואחת מהדיירים האחרים. אחד הדברים המדהימים שיצא לי להתבונן בהם בעונה הנוכחית היה איך גילי ורוני (אביו) מתנהגים בדיוק באותו אופן לאחר שהם פגעו במישהו ומבקשים סליחה.


טריגרים


שימו לב איך מעת לעת האח הגדול משתמש בכל מיני משימות וטריגרים כדי לייצר מתח, דרמה או קונפליקטים בין הדיירים - כדי לייצר רייטינג. לדוגמא, אחד הטריגרים הנפוצים ביותר הוא נושא התקציב. זאת משתי סיבות עיקריות: ראשית, כסף הוא נושא שיש מסביבו המון מטען וכאב רגשי, כמעט אצל כל בני האדם. ושנית, משימת התקציב מציפה בקלות את הדעות השונות של הדיירים ואת המחלוקות ביניהם. באופן טבעי, כל אחד רואה את הדברים אחרת ובאופן אגואי, כל אחד בטוח שהדרך שבה הוא רואה את הדברים היא הנכונה או הטובה ביותר או היחידה שקיימת.


התבוננות בשיפוט האוטומטי


שימו לב כמה קשה לנו כבני אדם לקבל את האחר כפי שהוא. הביטו כמה מהר אנחנו שופטים, מפרשים, מתייגים, אוהבים או סולדים. כמה קשה לנו לראות את המהות המשותפת שמאחורי הצורה האנושית. התבוננו באופן המהיר שבו הדיירים שופטים אחד את השני. על מראה, על התנהגות, על מחשבות, על רגשות, על כל דבר. על מנת שההתבוננות בשיפוט תהיה אפקטיבית, עליכם גם להתבונן בתוך עצמכם ולראות איך אתם שופטים את הדיירים. שימו לב כמה מהר אתם עושים זאת. השיפוט הזה הוא אוטומטי, כלומר לא מודע. הדרך היחידה להשתחרר ממנו, היא להתבונן בו ולהפוך אותו למודע. דבר שיגרום לאט לאט להחלשתו ולהתפוגגותו.


לסיכום, כל העניין הוא להתבונן באגו אצל כל הדיירים ולראות איך למרות שהדיירים שונים זה מזה ברמת התוכן, עדיין האגו פועל בתוך כולם בעזרת אסטרטגיות, תבניות ומנגנונים דומים. אם נעשה זאת נכון, זה ישפר את יכולות הזיהוי שלנו את האגו, לא רק באחרים אלא גם בעצמנו. כמו כן, זה ישפר את ההבנה כי אגו זה לא דבר אישי אלא ליקוי בסיסי במוח האנושי, ליקוי שקיים אצל כולנו במידה כזו או אחרת.


וההתבוננות הזו תהיה עמוקה יותר ויעילה יותר אם היא תהיה מכוונת גם אל עצמנו, תוך כדי הצפייה בדיירים. כלומר, אם נתבונן באופן שבו מה שקורה על המרקע משפיע על מה שקורה בתוכנו וגם באופן שבו דפוסי אגו מסוימים אצל הדיירים, משקפים לנו דפוסי אגו דומים שקיימים אצלנו.


בהצלחה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive