רוח נצחית בתוך גוף זמני


מאמר המשך עם הנחיות לתרגול הנה לכם פרדוקס מדהים... מצד אחד זה מרגיש לפעמים כאילו שהרוח שאנחנו לכודה בתוך הגוף שלנו וכל מה שהיא רוצה זה לברוח משם, לצאת אל החופשי. מצד שני, וזה אולי יהיה מפתיע, ככל שאנחנו נכנסים עמוק יותר אל תוך גופנו, ככה אנחנו חשים את רוחנו בעוצמה גבוהה יותר. אותה מהות חסרת שם, חסרת זמן וחסרת צורה פתאום מורגשת כתחושת נוכחות מלאת חיים. ההכרה שוטפת ומציפה את כל הגוף, מאירה את כל החדרים החשוכים שבתוכנו. אגב, הפרדוקס הזה הוא עוד הוכחה שחופש אמיתי יכול להימצא אך ורק בפנים.


במאמר הקודם (ההכרה הישירה בארעיות היא הדרך אל החופש) התייחסתי אל ההכרה הישירה בארעיות כאבן הפינה של העבודה הרוחנית וכדרך שמובילה אל החופש המוחלט. עכשיו זה הזמן לקחת את זה למקום של תרגול פרקטי ולתת לכם קווים מנחים שיסייעו לכם להתבונן ישירות בארעיות שבתוככם.


לתרגול מדיטציה זה יש מספר מטרות נוספות מעבר להכרה בארעיות ואלו העיקריות שבהן: האחת – פיתוח נוכחות ומודעות. השנייה- פיתוח של תכונה רוחנית חשובה מאוד שנקראת איזון נפשי. והשלישית- חיבור מחודש עם האינטליגנציה של האורגניזם שלנו.


אז איך מתרגלים מדיטציה זו?


בתור התחלה אני ממליץ על התרגול הקליל הבא. מצאו פינה שקטה ללא הפרעות בה תוכלו להיות לבדכם. שבו על כיסא כשגבכם זקוף אך נינוח, רגליכם נוגעות בקרקע בזוית של 90 מעלות והידיים מונחות על הרגליים ללא מאמץ. כצעד ראשון, עצמו את עיניכם למשך דקה ובצעו סריקה פנימית של כל חלקי הגוף מלמטה למעלה, מכף הרגל ועד הראש. השתדלו להרפות שרירים פנימיים ככל שניתן ולהפיג ככל שניתן את המתח שנמצא באזורים מסוימים בגוף. כשאני אומר "סריקה פנימית" הרעיון הוא פשוט ללכת עם תשומת ליבכם אל תוך האזורים השונים בגוף ולחוות אותם מבפנים באופן ישיר (להבדיל מלחשוב עליהם או לדמיין אותם).


לאחר מכן, הפכו את כף ידכם הימנית כך שהחלק הפנימי שלה נמצא מולכם. כשעיניכם עדיין עצומות, שאלו את עצמכם (בקול או בלב) את השאלה הבאה: "ברגע הזה, מבלי לפתוח את עיניי ומבלי להזיז את ידיי, כיצד אני יודע שכף ידי הימנית היא זו שפתוחה לפניי?" לאחר ששאלתם זאת פעם אחת, תנו לשאלה פשוט לקחת אתכם פיזית אל התחושה פנימית של כף ידכם הימנית. חושו את כף היד מבפנים. ייתכן שיופיעו תחושות נעימות וייתכן שיופיעו גם תחושות שאינן נעימות. כך או כך, זה לא עניינכם ואין כאן שום מטרה להשיג תחושות נעימות ו/או להימנע מתחושות שאינן נעימות.


המטרה היא להתבונן ישירות בתופעות הפיזיות והלא אישיות שמופיעות וחולפות בתוך כף ידכם הימנית. תרגלו זאת למשך 5 עד 10 דקות ולאחר מכן החליפו יד ותרגלו באותה צורה. תוכלו לחוש ברטט של אנרגיה שמשתנה בהתמדה. פתאום תזהו ותדעו (ולא באופן אינטלקטואלי) שיש חיים בתוך כפות ידיכם והנה הם זורמים בתוככם כאן ועכשיו.


באופן דומה, ניתן לעבור אחר כך לתרגול של הבאת תשומת לב ישירה אל תוך כפות רגליכם. עבור כך, אפשר לשריין עוד 5-10 דקות לכל רגל. נניח שאנחנו מתחילים עם כף הרגל הימנית. הכניסו את כף רגליכם השמאלית מתחת לכיסא ואת הימנית הפנו קדימה, כך שהיא תהיה מול עיניכם. עצמו את עיניכם והפנו את השאלה הבאה לעבר תודעתכם: "ברגע הזה, מבלי לפתוח את עיניי ומבלי להזיז את רגליי, איך אני יודע שכף רגלי הימנית נמצאת מלפנים?" וגם כאן, השתמשו בשאלה זו ככלי שמסייע לכם להפנות קשב ערני ותשומת לב אל התחושות הפנימיות שבתוך כף הרגל הימנית. לאחר מכן החליפו רגליים ותרגלו באותו אופן.


במידה ומדי פעם מגיחה מחשבה כלשהי שגורמת לכם להסחת דעת, אל תבקרו ואל תשפטו את עצמכם על כך. פשוט החזירו את תשומת לבכם אל מושא התרגול. זה הכל...


זהו תרגול פשוט וקליל, אך יש בו עומק אינסופי והשפעה אדירה על הצמיחה הרוחנית שלכם. כמובן שזוהי רק טעימה מזערית של תרגולים מהסוג הזה שמטרתם להתבונן ישירות בתחושות הפיזיות בגוף ולפתח הכרה ישירה בארעיות. תרגולים יסודיים יותר ומלאים יותר דורשים הדרכה מקצועית ומפורטת מעבר למסגרת שמאמר יכול לספק. גם ההסבר המקיף של מה שקורה למעשה תוך כדי התרגול שהצעתי כאן ותרגולים נוספים מאותו סוג, דורש את התייחסותי באופן נפרד (בין אם במאמרים נוספים, סרטוני וידאו או אמצעים אחרים).


זהו לבינתיים, בהצלחה בתרגול

יואב

Recent Posts
Archive