איזה מזל שלא צריך לסמוך על מזללמרות כל אינספור ההוכחות שמראות להם אחרת, עדיין לא מעט אנשים מאמינים (בין אם במודע או שלא) כי הצלחה בחיים ובעסקים זה עניין של מזל. אותם אנשים נוהגים להסתכל על השכן המצליח, זה שהדשא שלו ירוק יותר ולומר: "כנראה שפשוט היה לו מזל" או "כנראה שהוא היה בדיוק בזמן הנכון במקום הנכון".


מה שמעניין הוא שכאשר הם בעצמם חווים איזושהי הצלחה בחיים שלהם, הם לעולם לא יגידו שזה קרה בגלל שפשוט היה להם מזל. קצת מגוחך, לא? ועדיין זה קורה לא מעט...כאשר אנחנו רואים מישהו אחר מצליח כל כך, קשה לנו מאוד לייחס זאת למרכיבים האמיתיים שאפשרו לו להצליח (מיד אזכיר כמה מהם...).


למה זה כל כך קשה? בגלל שזה יגרום לנו להרגיש נורא! זה יגרום לנו להרגיש לא בנוח אם זה שאנחנו לא עושים את מה שאותו אדם עושה ולא חושבים כמו שאותו אדם חושב ולא מחויבים כמו שאותו אדם מחויב ועוד ועוד...


על מנת שהאגו שלנו יוכל להרגיש בנוח ושהכל בסדר איתנו, הוא גורם לנו לתרץ את הצלחתו של האחר בכך שהיה לו מזל ולנו אין או יש פחות (אחד הדפוסים של "תסמונת הקורבנות") אבל כאשר אנחנו מצליחים..."מה פתאום מזל" אנחנו אומרים. "זה הכל בזכות התמדה, נחישות ועבודה קשה..."

יש עוד סיבה שבגללה את ההצלחה של עצמנו אנחנו לא רוצים לייחס למזל ובצדק. מזל (אם יש דבר כזה בכלל) זה לא משהו שתלוי בנו...ולכן, אם אנחנו מסתמכים עליו כגורם או אפילו כאחד הגורמים שבזכותם נצליח, אנחנו מחלישים את עצמנו.


מן הסתם, אנחנו לא רוצים לבנות על משהו שהוא לא בשליטתנו, על משהו שהוא לא יציב, על משהו שאין לנו יכולת להשפיע עליו לכאורה...לעומת זאת, כאשר אנחנו מבינים שהצלחה אינה מבוססת על מזל אלא על מרכיבים אחרים, שיש לנו שליטה או השפעה גבוהה יותר עליהם, זה מאוד מעצים אותנו. אז, אנחנו יכולים לקחת אחריות גדולה יותר על ההצלחה של עצמנו ולהיות מחויבים הרבה יותר. שהרי, איך אדם יכול להיות מחויב להצלחה שלו אם הוא מייחס אותה למזל?

אם יש לך מחויבות אמיתית ובלתי מתפשרת להצלחה ולהתפתחות אישית? אם הגעת כבר לתבונה הנשגבת לפיה ההצלחה שלך בכל תחום בחיים היא לא רק המחויבות האישית שלך, אלא גם המחויבות המוסרית שלך לחברה?...אז אני ממליץ לך למחוק את המילה "מזל" מהלקסיקון שלך. אז על מה כן מבוססת ההצלחה שלך?


על מדע, על עקרונות רוחניים, על החוקים של היקום, על תכונות מסוימות, על הכישורים הטבעיים שאלוהים נתן לך, על צמיחה ולמידה, על רמת המודעות שלך, על העשייה שלך, על פסיכולוגיה, על הפילוסופיה האישית שלך, על מיומנויות שניתן לפתח ולרכוש, על תשוקה, על התלהבות, על מחויבות ועל עוד כמה דברים אחרים...אבל לא על מזל!


לכן, אני אומר: "איזה מזל שלא צריך לסמוך על מזל". זה טוב שלא צריך לסמוך על משהו שאין לך שליטה עליו. זה טוב שיש לך את היכולת לסמוך על עצמך ולהבין שזה תלוי בך. כל הדברים שציינתי קודם כגורמים שעליהם כן מבוססת ההצלחה שלך, הינם גורמים שיש לך שליטה והשפעה עליהם, חלקם נמצאים בתוכך, אחרים נמצאים מסביבך ומצריכים ממך ללמוד איך לחיות בהרמוניה איתם , אבל איך שלא יהיה- המחשבה הבסיסית שההצלחה שלנו מבוססת על דברים שנמצאים בשליטתנו, נותנת לנו כוח!


לסיכום, ניתן לומר שההצלחה שלך מבוססת עליך! (...ועל תרומתך לעולם ולאנשים שחיים בו) לבוא מתוך ההנחה הזו, זה אומר לקחת אחריות מלאה על כל מה שקורה לך בחיים, לטוב ולרע... זה מצריך מחויבות מאוד גדולה לדרך שלך, אבל יגיע היום (אולי כבר הגיע) בו תופיע בשכלך תובנה נשגבת נוספת: "כגודל האחריות והמחויבות, כך גודל התגמול". כלומר, הנחת היסוד הזו לא רק מעצימה הרבה יותר ומאפשרת לך לקחת אחריות ולהשפיע על עתידך, אלא היא גם הרבה יותר מתגמלת מאשר ההנחה שאומרת שהצלחה זה עניין של מזל ואין לך שום דבר לעשות בעניין. בשורה התחתונה, אני ממליץ לך לסמוך על עצמך, על תרומתך ועל החוקים הקיומיים... ולא על מזל.


בהצלחה

יואב

Recent Posts
Archive