מודעות לחוק הבסיסי הזה תעניק לך שלווה פנימית


ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם

הסיפור הבא ימחיש לך בצורה ברורה על איזה חוק בדיוק אני מדבר ולמה כל כך חשוב שנהיה מודעים אליו:


זקן הודי עשיר הלך לעולמו והשאיר אחריו שני בנים. השניים המשיכו להתגורר יחד כמשפחה מאוחדת לפי המסורת ההודית. לאחר זמן מה, הם רבו והחליטו להיפרד ולחלק ביניהם את כל הרכוש שווה בשווה. לאחר שהושלמה החלוקה, הם גילו חבילה קטנה שאביהם המנוח החביא בסתר.


הם פתחו את החבילה ומצאו בתוכה שתי טבעות: האחת מעוטרת ביהלום יקר והשנייה טבעת כסף פשוטה בשווי כמה רופיות בלבד.


כשראה האח הבכור את היהלום, התעוררה בו תאוות בצע והוא החל בביצוע מניפולציה על אחיו הצעיר: "נראה לי שטבעת זו לא נרכשה בכסף שהרוויח אבינו, אלא עברה בירושה מאבות אבותיו. כיוון שהיא נשמרה במשך דורות במשפחה, ראוי שהיא תמשיך להישמר ולכן אני הבכור, צריך לשמור אותה. קח אתה את טבעת הכסף".


האח הצעיר חייך ואמר: "טוב. הייה מאושר אתה בטבעת היהלום, אני אהיה מאושר בטבעת הכסף". שניהם ענדו את הטבעות ונפרדו לדרכם.


האח הצעיר חשב לעצמו: "קל להבין מדוע שמר אבא על טבעת היהלום שערכה רב מאוד. אבל מדוע שמר על טבעת הכסף הפשוטה הזו?" הוא בחן את הטבעת בדקדקנות ומצא כמה מילים שנחרטו עליה: "גם זה ישתנה". אה! חשב הצעיר. זוהי המנטרה של אבי: "גם זה ישתנה!" והוא החזיר את הטבעת לאצבעו.


עליות וירידות פקדו את חייהם של שני האחים. כשבא האביב, חש האח הבכור התרוממות רוח רבה ואיבד את איזונו הנפשי. כשבאו הסתיו והחורף, הוא שקע בדיכאון עמוק, ושוב אבד לו האיזון הנפשי. הוא הפך מתוח מאוד. משלא הצליח להירדם בלילה, החל להשתמש בגלולות שינה, בכדורי הרגעה, בסמים חזקים יותר. בסופו של דבר הוא הגיע לשלב בו נזקק לטיפולי הלם חשמלי. זה היה האח בעל טבעת היהלום.


ואילו האח הצעיר, שזכה בטבעת הכסף, נהנה מן האביב. הוא לא ניסה לברוח ממנו. הוא נהנה ממנו, אך כשהביט בטבעת נזכר: "גם זה ישתנה!". וכשהאביב פינה מקומו לקיץ, הוא חייך ואמר: "ידעתי שזה ישתנה, ואכן זה השתנה. ומה בכך?" כשבאו הסתיו או החורף, הוא הסתכל שוב בטבעתו ונזכר: "גם זה ישתנה!" הוא לא פרץ בבכי, שהרי ידע שגם זה ישתנה. ואכן, גם זה השתנה וחלף.


עם כל העליות והירידות בחייו, הוא ידע ששום דבר אינו נצחי, שהכל בא וחולף. הוא לא איבד את איזונו הנפשי וחי חיים שלווים ומאושרים. זה היה האח בעל טבעת הכסף.


חוק הארעיות של כל הדברים הינו חוק בסיסי ביקום שלנו, אשר מוזכר כמעט בכל כתבי הקודש והטקסטים הרוחניים. בבודהיזם, תופעת הארעיות היא אחת מאבני הבסיס להבנת הסבל האנושי והשחרור ממנו.


נזיר בודהיסטי אמר פעם: "כל מה שלמדתי בעשרים השנים שהייתי נזיר אני יכול לסכם במשפט אחד: כל המופיע, חולף. את זה אני יודע". כוונתו הייתה כמובן: למדתי לא להתנגד למה שיש. למדתי לאפשר לרגע הנוכחי להיות ולקבל את הטבע בר החלוף של כל הדברים והמצבים. באופן זה מצאתי שלווה.


העולם שאנחנו רואים, שהוא השלכה של המוח שלכוד בזמן, הינו עולם שמשתנה ללא הרף. זה עולם של צורות שנוצרות ונעלמות, עולם של לידה ומוות. שום דבר לא קבוע, ההצלחה שלנו היום תהפוך מחר לכישלון, היום אנחנו במינוס, מחר אנחנו יכולים להיות בפלוס ולהפך.


כל דבר מסביבנו ובתוכנו משתנה כל הזמן. ככל שנהיה יותר מודעים לכך ברמת החוויה הישירה (להבדיל מהרמה האינטלקטואלית), נגלה פחות הזדהות עם מצבי חיינו השונים, נוותר על כל מיני היאחזויות שיש לנו בדברים חיצוניים ונתקרב יותר אל הטבע האמיתי שלנו.


לא להתנגד לחיים, פירושו להיות ברמת מודעות ונוכחות גבוהה שמאפשרת שלווה וקלילות. מצב זה אינו מותנה בדברים שיתחרשו בצורה מסוימת, טובה או רעה. אבל התועלת שיש לכך בחיים שלנו לא נגמרת כאן...


באופן די שובב, כאשר התלות הפנימית שלנו בצורה תיעלם, התנאים החיצוניים של חיינו ישתפרו מאוד. היכולת שלנו לבוא מתוך אחריות מלאה ולנקוט פעולות חיוביות לשיפור "מצבי החיים" שלנו, היא הרבה יותר גבוהה, כאשר אנחנו מודעים לטבע המשתנה של החיים ומקבלים אותו.


ככל שנהיה יותר מודעים לחוק הבסיסי של השינוי ונכבד כל רגע כפי שהוא, עם מה שיש בו, ניצור פחות התנגדויות פנימיות ולפיכך פחות סבל. מה שיסייע בטיהור התודעה שלנו ויוביל לשיפור משמעותי באיכות חיינו.


אז הנה משהו ששווה לזכור בכל רגע, גם כשאנחנו למעלה וגם כשאנחנו למטה: "גם זה ישתנה..." (הסיפור על הזקן החכם מוזכר בספר "האמנות לחיות")


באהבה והערכה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive