?איך להיגמל מההתמכרות לעתיד


ידע אינו מוביל לטרנספורמציה של האדם

את המאמר הזה אני כותב לכם בהמשך למאמר קודם בשם: "מדוע אנחנו כל כך מכורים לעתיד?", אשר פרסמתי לפני כחודש. במאמר הקודם תיארתי את ההתמכרות שלנו לעתיד – אותו הרגל מוזר שבתודעה האנושית לחשוב ולהתנהג כאילו שהחיים האמיתיים נמצאים בעתיד ולהווה אין כל משמעות משל עצמו. הרגל שכל עוד הוא אוחז בנו, לעולם לא נוכל להיות באמת מאושרים או שלמים, בטח ובטח שלא מוארים. המאמר הקודם הסתיים בשאלה: "איך נגמלים מההתמכרות לעתיד?", שאלה חשובה שעבורה החלטתי להקדיש את המאמר הזה.

הצעד הראשון – להבחין בהתמכרות

הצעד הראשון והחשוב ביותר, שבלעדיו לא נוכל להתקדם הלאה, הוא ההתבוננות בהתמכרות. זה אומר שעלינו להתחיל לזהות את ההתמכרות לעתיד בתוך דפוסי החשיבה, הרגשות וההתנהגות שלנו. בשלב זה, אנחנו מתחילים להבחין בכל מחשבה, בכל רגש, בכל תחושה ובכל התנהגות, אשר משקפים את ההתמכרות לעתיד. פתאום אנחנו שמים לב למשל למספר הרב של המקרים במהלך היום שבהם אנחנו מזלזלים ברגע הזה ורק מחכים שמה שאנחנו עושים כרגע יסתיים כדי שנוכל להגיע לרגע הבא.

ההבחנה או במילים אחרות: הזיהוי של ההתמכרות לעתיד, יכול להתרחש בכל מיני רבדים, החל מתחושה של אי-נוחות או שעמום ועד זיהוי אחת מהאמונות היסוד שעליהן מבוססת ההתמכרות לעתיד: "משהו טוב מחכה לי ברגע הבא". תוך כדי שאנחנו מתבוננים, חשוב מאוד שנבין שלא מדובר כאן בדבר אישי. ההתמכרות לעתיד היא לא אישית. לא מדובר בבעיה אישית שלנו, אלא בחלק מהליקוי הבסיסי של התודעה האנושית כולה.

כלומר, כדי שהצעד הראשון יעבוד, ההתבוננות חייבת להיות אובייקטיבית. היא חייבת לכלול את ההבנה שזה לא אנחנו וזה גם לא שלנו. זוהי רק תופעה נפשית מוזרה שבה אנחנו מתבוננים באותה מידת אובייקטיביות כמו של מדען אשר עורך ניסוי במעבדה וצופה בתהליכי הניסוי.

להתבוננות יש חשיבות אדירה בתהליך הגמילה מההתמכרות. ברגע שאנחנו מתבוננים במנגנון של ההתמכרות ומזהים את ההתמכרות כמו שהיא – בסך הכל הרגל ישן של המוח האנושי, אנחנו כבר לא חלק מהמנגנון. כלומר, ההזדהות שלנו עם ההתמכרות מתחילה להתפרק ואנחנו יוצאים החוצה מהמנגנון. הרי אי אפשר להיות בתוך המנגנון או להיות המנגנון ובו בזמן לראות את המנגנון. כשאנחנו מתבוננים בדפוסים ובתבניות של ההתמכרות ברגעי האמת ומזהים אותם כפי שהם, האחיזה שלהם בנו מתחילה להתמוסס. המנגנון כולו מתחיל להיחלש כי רוב הכוח שלו מבוסס על ההזדהות שלנו איתו ועל חוסר המודעות. כשאנחנו מבחינים בהתמכרות לעתיד ברגעי האמת, ההבחנה הזו יוצרת מרחב בינינו לבין ההתמכרות. המרחב הזה מסמל את תחילת החופש מההתמכרות.

המשך חייו של המנגנון הזה מבוסס על חוסר המודעות שלנו. על מנת להמשיך לחיות בתוכנו ולשלוט בהתנהגות שלנו ובדרך חיינו, כל מה שהוא צריך זה שלא נשים לב אליו, שנחשוב שהוא אנחנו. אבל ברגע שאנחנו מתחילים להתבונן בו, אנחנו מביאים מודעות אל תוך חוסר המודעות. אנחנו מביאים אור אל תוך החושך. לכן, העבודה הפנימית המוטלת עלינו היא להתבונן ולהתבונן ולהתבונן, עד שלא נהיה מזוהים יותר עם ההתמכרות ועד ההתמוססות של ההתמכרות. כלומר, הצעד הראשון לא מסתיים כשהצעדים הבאים מתחילים, אלא ממשיך במקביל אליהם. כשמזהים את האשליה כאשליה, היא מתחילה להתפוגג באופן טבעי. עצם הזיהוי של האשליה כאשליה כבר מעיד על עלייתה של האמת.

הצעד השני – לחקור את אמונות היסוד שבבסיס ההתמכרות

ההתמכרות לעתיד מבוססת על הנחות או אמונות כגון: "משהו טוב מחכה לי ברגע הבא" או "העתיד חשוב יותר מהווה" או "העתיד יהיה טוב יותר מהווה" או "החיים האמיתיים נמצאים בעתיד" ועוד. את האמונות האלה אפשר לגלות יחסית בקלות על ידי שאילת שאלות. לדוגמא: אם אנחנו מגלים שאנחנו מבלים את מרבית היום בחשיבה על העתיד, אנחנו יכולים לשאול את עצמנו: "במה אני צריך להאמין כדי להקדיש כל כך הרבה מהזמן שלי לחשיבה על העתיד?". כלומר, איזו אמונה עומדת מאחורי ההתנהגות הזו?

לאחר שזיהינו 2-3 אמונות יסוד, אנחנו יכולים להתחיל להסתכל עליהן, לבחון אותן, לחקור אותן. איך חוקרים אמונות? שואלים שאלות שמטרתן להטיל ספק באמינות של האמונות (במילים אחרות: לבדוק האם אנחנו יכולים לדעת בוודאות שהן האמת) וגם לחשוף את אופן השפעתן של האמונות הללו על המחשבות, על הרגשות, על התחושות ועל ההתנהגות שלנו. חקירה של מחשבות, אמונות ותפיסות היא נושא רחב ומכובד בפני עצמו ואין לי כוונה להעמיק בו כרגע. לכן התייחסתי אליו בתמציתיות. מי שמעוניין להתעמק בנושא, מוזמן לעיין ב- "מדריך לטרנספורמציה" או ב-"עבודה" של ביירון קייטי. החקירה של אמונות היסוד שמאחורי ההתמכרות לעתיד מסייעת לנו להשתחרר מההתמכרות. בין היתר היא גם מקלה על יישום הצעד הראשון והצעד השלישי.

הצעד השלישי – להחזיר את תשומת הלב לרגע הזה

הצעד הזה חייב להשתלב יחד עם הצעד הראשון. בכל פעם שבה אנחנו מבחינים ולו בסימן הקטן ביותר בתוכנו המעיד על ההתמכרות לעתיד ולזמן, עלינו להשיב את תשומת הלב אל הרגע הזה, אל הכאן ועכשיו, אל המציאות. בכל פעם שבה אנחנו מזהים "היעדר נוכחות", עלינו לשוב למצב של נוכחות על ידי העברת תשומת הלב אל הרגע הזה.

זהו למעשה שער אל מדיטציה. מדובר במלאכה פנימית שדורשת סבלנות רבה, נחישות וקלילות נפשית. עלינו להכיר בכך שהרגע הזה הוא כל מה שיש לנו. אם זיהינו למשל דפוס חשיבה או התנהגות אשר משקפים את ההתמכרות לעתיד, אז מיד לאחר שהבחנו בכך, עלינו להביא את מירב תשומת הלב שלנו אל הרגע הזה.

למען האמת, המעבר מהצעד הראשון אל הצעד השלישי הוא די טבעי, כי ברגע שאנחנו הופכים מודעים להתמכרות על ידי הזיהוי שלה וההתבוננות בה, אנחנו כבר עם רגל אחת בתוך הרגע הזה. בכל פעם שאנחנו מבחינים בהתמכרות ומזהים אותה בבהירות כמו שהיא, אנחנו מגבירים את האור בפנס המודעות שלנו. וככל שהאור הזה מתגבר, אנחנו יותר ויותר נוכחים. יותר "מעוגנים" ברגע הזה, במצב של נוכחות. מדובר כאן במעבר בין חשיבה למודעות, בין זמן לנוכחות, בין אשליה להוויה. ואת המעבר הזה עלינו לתרגל שוב ושוב ושוב, עד שההתמכרות לעתיד תתפרק לחלוטין ואנחנו ניתרגל לחיות ברגע הזה. לתופעה הנפלאה הזו אני קורא "סוף העתיד" ולמרות שהשם הזה אולי לא נשמע כל כך טוב, מדובר ברגע של שחרור עצום.

אבל איך מחזירים את תשומת הלב אל הרגע הזה?

יש מגוון דרכים לעשות זאת. אחת הדרכים הקלות והנגישות ביותר היא למקד את תשומת הלב באחד או יותר מחמשת החושים שלנו (ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש). לדוגמא, במקום להמתין לרגע הבא (לבלות במצב תודעה של המתנה), אנחנו יכולים להקשיב לצלילים השונים שמופיעים וחולפים ברגע הזה. אפשר גם למקד את תשומת הלב בשקט שנמצא ברגע הזה, בין צליל לצליל ואפילו בזמן שהצליל מתקיים.

מספר דקות של הקשבה ערנית מעגנות אותנו ברגע הזה, פתאום אנחנו נוכחים, יצאנו ממימד הזמן. וכנ"ל לגבי שאר החושים. בכל פעם שנניח את תשומת ליבנו על התפיסה החושית, כלומר על נקודת המגע בין אובייקט כלשהו במציאות לבין אחד מחושינו, זה יחזיר אותנו הביתה, אל הרגע הזה. מדוע זה כך? מהסיבה הפשוטה שהפעילות של חמשת החושים מתקיימת אך ורק ברגע הזה, היכן שנמצאים החיים. הרי אף אחד מעולם לא הריח או שמע את העתיד.


באהבה, יואב זילכה

Recent Posts
Archive