תנו למציאות של הרגע לחטוף אתכם מעולם החשיבה


בדיוק כפי שעולם המחשבות סוחף אותנו וגונב את תשומת ליבנו מהמציאות של הרגע הזה, ממה שקורה עכשיו, גם ההפך יכול לקרות. אנחנו יכולים להתאמן בלאפשר למה שקורה בפועל ברגע הזה "להסיח" את דעתנו מחשיבה כפייתית.


האתגר העיקרי הוא שבדרך בכלל בשלבים הראשונים בהם ננסה לתרגל זאת, תופיע מחשבה שאומרת "מה נסגר איתך? את/ה לא באמת יכול/ה לאפשר לעצמך להסתכל על העננים החולפים בשמיים או להקשיב לרשרוש העלים ברוח. יש לך מלא בעיות שאת/ה צריך/ה לפתור בחיים שלך, יש לך מלא משימות לבצע, יש לך מלא Issues שראוי להקדיש להם מחשבה". וזה פשוט שקר אחד גדול, זוהי תרמית, זו בסך הכל עוד מחשבה, אל לנו להאמין לקול הזה.


האמת היא שאין לנו כל כך הרבה בעיות לפתור. מרבית הבעיות שלנו מדומיינות, יצירות המחשבה. יתרה מכך, את מעט הבעיות האמיתיות והקונקרטיות שיש לנו בחיים נוכל לפתור בצורה יעילה וקלה יותר אם נהיה נוכחים ברגע הזה ונבחין בין מה שבאמת קורה לבין מה שאנחנו חושבים שקורה.


אם רק נאפשר לטבע העכשווי, לחיים כפי שהם זורמים ברגע זה, לחטוף אותנו מהחשיבה האובססיבית וחסרת התועלת, נוכל לזכות בתועלות נפלאות רבות. הנה דוגמאות לכמה מהן:

  1. מפלס המתח הנפשי יירד ונהנה משלווה גבוהה יותר, מתוכה קל ונכון יותר לפעול.

  2. נזכה לרמות גבוהות יותר של ריכוז ובהירות.

  3. נבזבז פחות אנרגיה על מחשבות מטרידות ורגשות כואבים שהן מייצרות בנו. משמעות הדבר שתהיה ברשותנו יותר אנרגיה זמינה לפעול בצורה אפקטיבית ואף יצירתית בהתאם לצורך.

  4. נהיה מעוגנים במציאות, מחוברים למציאות ומכאן סיכוי גבוה יותר לפעול באופן אחראי, רלוונטי וכזה שמביא פחות נזק (ועושה טוב יותר) לעצמנו ולסביבתנו.

  5. והתועלת האחרונה אמנם ממוקמת אחרונה סתם כי כך יצא, אבל היא החשובה ביותר מכולן - רבותיי זה ישפיע לטובה על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו. איך? האמת שזה יכול להיות נושא למאמר שלם וארוך בפני עצמו, אבל נאמר זאת בפשטות ובקצרה: סטרס מביא מחלות. זה מוציא את הגוף מהאיזון הטבעי שלו, פוגע במערכת החיסונית ומפתח מחלות כרוניות למיניהן. כיום זה כבר מוכח מדעית. כאשר אנחנו נסחפים אחר מחשבות מטרידות ואובססיביות וחשים את תחושת הדחק, העומס והמועקה הנפשית הנלווית לכך, יש לזה השלכות גופניות חמורות ומרחיקות לכת.

וכמו כל דבר, גם כאן מדובר בהרגל שצריך לפתח בהדרגה ובהתמדה על מנת ליהנות ממירב התועלות. איך עושים את זה? בכל פעם שאנחנו שמים לב שאנחנו מוטרדים וחושבים יותר מדי, נפנה את תשומת הלב לחוויה המיידית של מה שקורה בפועל כאן ועכשיו. מה אנחנו רואים? מה אנחנו שומעים? מה אנחנו חשים? מה אנחנו מריחים? איזה טעם יש לנו בפה? כיצד האוויר נכנס ויוצא מגופנו? מה קורה ברגע זה? מה באמת קורה עכשיו?


באהבה גדולה

יואב


Recent Posts
Archive