לקבל את המציאות כפי שהיא, זה לא נוגד עשייה והתקדמותלא מעט פעמים, התגובות שלכם על המאמרים שאני כותב נותנות לי רעיונות למאמרים נוספים. כך גם קרה הפעם...לפני כשבועיים כתבתי את המאמר: "איך למצוא שלווה פנימית מול אתגרים שונים בחייך". באותו היום קיבלתי את התגובה הבאה מבחור בשם גיא (ציטוט מלא, לא נגעתי): "מאמר נפלא אם כי לא מחדש לי אישית, העניין הוא להתמודד לאחר ההכרה במציאות העכשווית עם העתיד לבוא, אותו איש שיושב בספסל, מגיע לילה הוא צריך ללכת לאנשהו? קורת גג? הוא צריך לאכול? הוא צריך לשרוד ולשם כך מה לעשות הוא צריך גם לפרשן את מצבו על מנת לשרוד, אז לקבל מציאות כפי שהיא זה נהדר רק צריך להביא בחשבון פרמטרים נוספים תוך כדי הסתכלות מפוכחת על המצב הקיים."

מאחר והתגובה של גיא חשובה מאוד וגם די נפוצה, הבטחתי לכתוב מאמר המשך שייתן מענה לתגובה זו, אז הנה אני מקיים את הבטחתי. ראשית, אתחיל בתודה לגיא על התגובה. שנית, אזכיר כי המאמר הקודם התמודד עם השאלה: איך אפשר למצוא שלווה פנימית, בעודנו מתמודדים מול אתגרים כלכליים, בריאותיים או אחרים. אז הדגשתי כי הפתרון הוא לשים את השלווה הפנימית בראש סדר העדיפויות שלנו ואז יהיה שיפור בתנאים החיצוניים של חיינו. זאת במקום הניסיון הכושל שלנו להשיג שלווה פנימית באמצעות שיפור התנאים החיצוניים של חיינו. דבר שמרחיק מאיתנו גם את השלווה הפנימית וגם את השיפור במצב.

לאחר מכן, ציינתי שמה שמעניין לגבי שלווה פנימית, זה שאי אפשר למצוא אותה בעתיד אלא אך ורק ברגע הזה. הסברתי שברגע שאנחנו מקבלים את הצורה שהרגע הזה תופס (או במילים אחרות: מקבלים את המציאות כפי שהיא), אנחנו אומרים למעשה "כן" לעכשיו ואז העכשיו חושף בפנינו את המעמקים שלו ומתוך זה עולה שלווה פנימית שאינה תלויה בדבר. שלווה שיש בה חופש מתלות בתנאים החיצוניים של חיינו. אלו היו עיקרי הדברים מהמאמר הקודם ועכשיו אענה לתגובה של גיא.

שני דברים שחשוב לציין:

א. קבלת המציאות כפי שהיא משמעותה כניעה למה שיש. אך בניגוד לכניעה שאותה אנחנו נוהגים לפרש כויתור או התפשרות או בריחה לעצלנות, הכניעה הזו היא תופעה פנימית שמהותה היא התמזגות עם זרם החיים במקום להתנגד לו. וכניעה חיובית ומבורכת זו, אינה נוגדת עשייה.

ב. יתרה מכך, העשייה שנובעת מתוך מצב תודעה של כניעה וקבלה, מתוך נוכחות ברגע הזה, היא עשייה איכותית יותר, יצירתית יותר ויעילה הרבה יותר. עשייה זו מובילה לתוצאות טובות הרבה יותר, מכיוון שהיא לא תגובתית. היא לא באה כתגובה מותנית למצב, תגובה שברוב המקרים נובעת מתוך פחד, דאגה ומתח. כאן אנחנו מדברים על עשייה שמבוססת על הוויה, על מודעות. כשהעשייה שלנו מבוססת על הוויה, היא הרבה יותר עוצמתית. אבל זוהי אינה עוצמה אישית, לא העוצמה של האגו. אלא עוצמה אלוהית שזורמת אל העולם הזה דרכנו.

עכשיו אעמיק בהמשך לדוגמא של אותו אדם שיושב בספסל, הדוגמא שהוזכרה במאמר הקודם, כמו גם בתגובתו של גיא. ככה נאמר במאמר הקודם: " אדם יושב על ספסל ויש לו 5 שקלים בכיס, הוא נושם, מסתכל על השמיים, רואה אנשים עוברים, מרגיש את כפות רגליו נוגעות באדמה – זוהי המציאות כפי שהיא. לעומת זאת: "אני עני, חסר כל תועלת, אף אחד לא רוצה אותי יותר" – זהו שיפוט, זוהי פרשנות."

אותו אדם מתחיל בכך שהוא מבחין בין ה'ככות' (הפשטות) של העכשיו לבין הפרשנות שלו את העכשיו. מיד לאחר מכן, הוא מקבל באופן מוחלט את הפשטות של העכשיו, את "הנתונים היבשים" אם תרצו. ברגע שהוא מקבל את המציאות כפי שהיא, הוא לא יוצר לעצמו סבל מיותר, הוא חש שלוו ומאוזן נפשית. ויתרה מכך, הוא פתאום מרגיש מועצם, פתאום מרגיש שיש לו בחירה, שהוא יכול לקחת אחריות ולפעול לשיפור המצב. באופן טבעי, מתוך אותו מצב תודעתי שנקרא גם 'השתוות נפש', עולה רעיון במוחו שאומר לו: "לך לשם או התקשר לאדם הזה והזה". או שפתאום הנסיבות מתחילות "לעזור" לאותו אדם. מגיע אדם אחר שמציע לו עזרה או כיוון אפשרי מסוים.

אז נכון...הוא יושב, נושם, נוכח, מסתכל על השמיים, מרגיש את כפות רגליו נוגעות באדמה, הוא מקבל את המציאות כפי שהיא. ולאחר כמה רגעים, המוח אומר: "כן, אבל אתה צריך למצוא מקום לישון בו הלילה". נכון, זוהי אינה טעות. אז אותו אדם מוצא את עצמו קם ונוקט בפעולה כלשהי, עושה צעד אחר צעד. לעתים אפילו יכול להרגיש כאילו הוא נלקח לאנשהו בטבעיות או מובל על ידי איזושהי הדרכה פנימית לעשות מעשה מסוים.

וכפי שגם ציינתי במאמר הקודם, כאשר אנחנו שמים את השלווה בראש מעיינינו וניגשים אליה ישירות, התנאים החיצוניים של חיינו נוטים להשתפר וזה קורה כמו סוג של בונוס. יש כאן פרדוקס נפלא: כשאנחנו מוצאים חופש מתלות בתנאים חיצוניים, התנאים החיצוניים נוטים להשתפר.

עכשיו אני רוצה להתייחס לחלק השני בתגובתו של גיא. אותו חלק שמתחיל במילים: " ולשם כך מה לעשות הוא צריך גם לפרשן את מצבו על מנת לשרוד...". איננו צריכים לפרש את מצבנו על מנת לשרוד או להצליח. כפי שאמר אפיקטטוס: "אנחנו לא מוטרדים ממה שקורה לנו, אלא מהמחשבות שלנו על מה שקורה לנו". הפרשנות של המציאות יחד עם ההזדהות שלנו עם אותה פרשנות, זה מה שיוצר את הסבל בתוכנו. לא המציאות האובייקטיבית היא שיוצרת את הסבל. על מנת לשרוד, להצליח ולהיות פוריים ויעילים מה שאנחנו צריכים זה ללמוד לראות את המציאות העירומה, המציאות הנקייה, המציאות כפי שהיא. הפרשנות גורמת לנו לראות את הדברים באופן מעוות ולכן כל פעולה שנובעת מתוך כך, היא בדרך כלל לא יעילה.

ולגבי המשך התגובה של גיא: " ...תוך כדי הסתכלות מפוכחת על המצב הקיים". על זה אני מסכים בהחלט, רק חשוב לציין שמה שאתה קורא "הסתכלות מפוכחת" זה בדיוק מה שאני מתכוון "ראיית המציאות כפי שהיא". זאת במקום ראיית המציאות דרך הפילטרים של הפרשנות, אלה שבאים לידי ביטוי לדוגמא במילים: "אני עני, חסר כל תועלת, אף אחד לא רוצה אותי יותר". זוהי לא הסתכלות מפוכחת על המצב, זהו שיפוט של המציאות שיוצר סבל ולא מוביל לעשייה מועילה. זוהי ראייה מעוותת של אותו אדם בדוגמא את עצמו ולפי כך גם את המציאות.

לא הפעולות עצמן הן שקובעות את איכותן, אלא בעיקר מצב התודעה שממנו הן נובעות. יש הבדל עצום באיכות בין פעולה שנובעת מתוך התנגדות וויכוח עם המציאות לבין פעולה שנובעת מתוך קבלה, מודעות ואיזון נפשי.

הנה מה שאמר הבודהא ביחס לכך:

"...אם מתוך תודעה מזוהמת אתה מדבר או פועל, הסבל עוקב אחריך כמו שהכרכרה עוקבת אחר רגליה של בהמת המשא. אם מתוך תודעה טהורה אתה מדבר או פועל, אז האושר עוקב אחריך כמו צל שלא עוזב לעולם"

אז אני מקווה שעניתי לך, גיא היקר, ולאנשים נוספים.

באהבה

יואב

Recent Posts
Archive