?מהי המתנה הגדולה שמחכה לך בטבע


לפעמים אני מסתכל על העציץ הקטן שבסלון ושואל את עצמי: מהו הכוח הזה שמאפשר לו לצמוח ולהגביה את קומתו? מהו הכוח שמאפשר לו לעמוד זקוף וגאה למרות חוק הכבידה? כשאני נשאר עם העציץ ועם השאלות האלו, זה ממלא אותי בהתפעלות שכזו. אני מביט בו בשתיקה לעוד כמה רגעים...הצבע הירוק מקבל משמעות אחרת, העציץ נראה יפה יותר מתמיד ופתאום אני יכול לחוש את כוח החיים הזה חי ונושם גם בתוכי. התרוממות רוח.


מסתבר שאנחנו תלויים בטבע לא רק לשם הישרדות פיזית, אלא גם לשם הישרדות נפשית. מעבר לעובדה שהטבע מספק לנו תזונה, מים, חמצן ועוד אינסוף משאבים, יש בו עוד הרבה מתנות עדינות ונסתרות שהאנושות למדה עם הזמן לגלות. הוא נותן לנו השראה, הוא מעורר בנו יצירתיות, הוא מקסים אותנו ביופיו ויש לו תפקיד חשוב ברגעים ובחוויות הבלתי נשכחות של חיינו. אנחנו הולכים אליו כשאנחנו רוצים חופש, כשאנחנו רוצים שקט, כשאנחנו רוצים להתרענן או לנשום אויר צח.


אבל בנוסף לכל זה, יש בטבע עוד משהו, משהו עצום. לטבע יש גם תפקיד חשוב מאוד באבולוציה של התודעה האנושית, בפריחתה של המודעות. במילים אחרות, הטבע כאן גם כדי לעזור לנו להתעורר, להגיע להארה. לאורך ההיסטוריה, מקרים רבים של טרנספורמציה רדיקלית בתודעה, התרחשו בטבע, כולל ההארה המפורסמת של הבודהא לרגליו של עץ התאנה וכולל התעוררויות רבות של תלמידי זן.


אבל אנחנו לא צריכים להסתמך על סיפורים או על עדויות של אנשים אחרים כדי להבין את האמת הזו או כדי להאמין בה. כל מה שאנחנו צריכים זה לצאת אל הטבע ובעזרת קצת תרגול והכוונה, נוכל לגלות ולחוש את תפקידו הרוחני של הטבע באמצעות חוויה ישירה שלנו, בתוכנו. בני האדם שכחו את מה שהטבע עדיין זוכר, את מה שהאבנים, העצים, החיות והפרחים עדיין יודעים: איך להיות שקטים, דוממים, איך להיות עצמם, איך להיות שרויים בשלווה, איך להיות במקום בו החיים נמצאים- כאן ועכשיו.


בקיצור, הטבע עדיין זוכר איך להיות. אנחנו שכחנו, הלכנו לאיבוד בתוך חשיבה ועשייה אובססיביות. הטבע יכול לקחת אותנו אל השלווה, הוא יכול לסייע לנו לפתח נוכחות ומודעות ולהתעלות מעל למימד הזמן שאנחנו תקועים בו. משום שהטבע חי בחיבור טבעי ובלתי מודע עם כוח החיים הנצחיים, עם האינטליגנציה האוניברסלית של הקיום. לא סתם מורים רוחניים רבים הנחו ועדיין מנחים את תלמידיהם להתבוננות בטבע.


קחו כמה נשימות מודעות והתבוננו בפרח למשך 5 עד 10 דקות. פשוט הקשיבו לו. אפשר להקשיב גם לדברים שאין להם קול. הניחו את המודעות שלכם עליו, שימו לב לדממה שבתוכה הוא חי, לשקט שלו. שימו לב לנוכחות, תראו כמה שהוא חי, כמה שהוא פשוט עצמו, שהוא הווה. ככל שתתאמנו בכך, תוכלו לחוש בעוצמה גדולה יותר את היופי של הפרח ומשהו מן הנוכחות שלו כמו יעבור אליכם ויעזור לכם להיות נוכחים ושלווים. זו המתנה הנפלאה שיש לטבע עבורנו.


אבל גם הטבע תלוי בנו, גם לנו יש מתנה לא פחות נפלאה בשבילו. כשאנחנו מביטים בפרח באופן מודע או שרויים בהקשבה ערנית לציוץ הציפור, המודעות שהטבע עזר לנו לפתח כמו חוזרת אל הטבע. דרכנו הטבע הופך להיות מודע לעצמו, ליופי שלו, לקסם שלו. האגמים, ההרים, האוקיינוסים, העצים, הפרחים ובעלי החיים לא יכולים לראות את עצמם אלא דרך עיניהם וחושיהם של בני האדם. היקום הופך להיות מודע לעצמנו דרכנו. אנחנו אור העולם, יש לנו את היכולת להאיר כל דבר מסביבנו. היכולת הזו מקבלת ביטוי ממשי ומלא לאחר שאנחנו מאירים את עצמנו. ובמשימה הזו, הטבע יכול לעזור לנו. זוהי מערכת יחסי גומלין מופלאה שכזו.


באהבה,

יואב זילכה

Recent Posts
Archive