מדיטציה בארגונים | סדנאות מדיטציה ומודעות (Mindfulness) בארגונים

מה יותר אפקטיבי מעובדים רגועים ומאושרים?

תוצאות הארגון נובעות בעיקר מאיכות העשייה של אנשיו. איכות העשייה של אנשי הארגון נובעת מתוך מצב התודעה שלהם. כשאנחנו פועלים מתוך תודעה סוערת ומלאה במתחים, העשייה שלנו לא איכותית וכך גם התוצאות. לעומת זאת, כשאנחנו פועלים מתוך שקט פנימי ותשומת לב גבוהה, המודעות שלנו מזריקה איכות אל תוך העשייה והתוצאות יהיו בהתאם. בסופו של דבר, הצלחה נוצרת בכל רגע בו אנחנו מביאים תשומת לב מלאה למה שאנחנו עושים, אפילו לפעולה הקטנה או הפשוטה ביותר.

סביבת העבודה שלנו כאן בעולם המערבי

24 שעות יש ביממה. בהנחה שרובנו ישנים בערך 6 שעות בלילה, זה משאיר לנו 18 שעות ערות ומתוכם אנחנו עובדים בממוצע 9 שעות. זה אומר שלפחות 50% מהזמן שלנו אנחנו בעבודה וזה עוד לפני שלקחנו בחשבון את זמן הנסיעות לעבודה וממנה ואת העבודה שרבים מאיתנו מבצעים גם מהבית. וכשאנחנו בעבודה עצמה, מה שלא תהיה, מה אנחנו יכולים לומר על סביבת העבודה שלנו כאן בעולם המערבי? לא צריך לחפש מחקרים, מספיק שכל אחד מאיתנו ירים לרגע את עיניו מהמסך או מהניירת או מכל דבר בו הוא מתעסק ויסתכל סביבו. מה נראה? מתחים, לחצים, תחרותיות עקובה מדם, שחיקה, תסכול, פוליטיקה, אגו, תככים, רכילות, חוסר מוטיבציה, עייפות, כל אלו הן רק דוגמאות למה שאנחנו חווים מדי יום בעבודה.

אז איזו מן איכות חיים יש לנו בעבודה?

רגע רגע...אולי אתם חושבים לעצמכם: "מה קשור איכות חיים בעבודה? עבודה זו עבודה. איכות חיים יש לי מעבר לשעות העבודה". זה הרגע להזכיר לכם שמחצית מהחיים שלכם (ואף יותר) אתם בעבודה. ואם זה מה שקורה אצלכם בעבודה, איך זה משאיר אתכם אחרי העבודה? כמה אנרגיה ואיזו מן אנרגיה נותרת בגופכם? כמה סבלנות נותרת לכם? כמה אתם חשים נינוחים ופנויים למען בן או בת זוגכם, למען ילדיכם, למען התחביבים שלכם, למען עצמכם??

 

לאן אני חותר אתם שואלים? אני חותר למסקנה שאנחנו חייבים לשפר את איכות החיים שלנו בעבודה, משום שלמצב הקיים ברוב הארגונים יש השלכות הרסניות. הרגלי העבודה שלנו מביאים לנו הרבה יותר נזק מתועלת. והנזק הזה כמובן מתבטא בגוף ובנפש כאחד. וכשהאנשים בארגון לא בריאים, הארגון לא בריא ולהיפך.

 

ואם יש משהו שיכול לחולל נסים ונפלאות או לכל הפחות לשפר בו זמנית גם את תחושת הרווחה והסיפוק שלנו בעבודה וגם את איכות העשייה והתוצאות שלנו, זו מודעות, זו מדיטציה. מהיתרונות של תרגול מדיטציה בסביבה הארגונית כולם מרוויחים.

מרגישים שהארגון שלכם זקוק לזה?
לתיאום סדנת מדיטציה או למידע נוסף
מלאו את הפרטים שלכם כאן

הנה כמה מהתועלות האפשריות של סדנאות מדיטציה ומודעות בארגונים:
 

        הפחתת מתחים נפשיים שאין בהם כל תועלת.


        הגברת הריכוז בעבודה ותשומת הלב לפרטים.


        שיפור האפקטיביות האישית והצוותית והגברת התפוקה.


        יצירת מרחב מיוחד המאפשר יותר השראה, יצירתיות ופריצות דרך.


        עלייה ברמת הסיפוק, המוטיבציה וההתלהבות לעשייה.


        שיפור משמעותי בתחושת הרווחה של העובדים ובאיכות חייהם בעבודה ומעבר לה.


        הורדת המסיכות, התרגלות לעבודה ללא אגו ופיתוח תקשורת כנה ונעימה יותר.


        גיבוש אמיתי ואפשור מצב של הקשבה, הכלה, פרגון ותמיכה.


        עליה ברמת היציבות התעסוקתית (צמצום נטישת עובדים).


        עשייה איכותית יותר שמובילה לתוצאות איכותיות יותר בארגון.

מהי מדיטציה?
 

התודעה (Mind) שלנו במצבה השכיח והמוכר, הינה תזזיתית, סוערת ומוסחת בקלות. הראש מייצר כל הזמן זיכרונות, ציפיות, דעות קדומות, שיפוטים, חלומות, הערות מנטליות ועוד. עבור מרבית האנשים זה עשוי להיות לעתים תהו ובוהו של ממש. לאף אחד מאיתנו אין את היכולת לבחור איך לחשוב או איך להרגיש ברגע נתון. המחשבות חושבות אותנו והרגשות מציפים אותנו. וברוב המקרים גם אין לנו מושג כמה הדבר מזיק לנו, כמה מתח נפשי מכל מיני סוגים זה יוצר, שלא נדבר על כמה זה פוגע באיכות העשייה שלנו ובהצלחה שלנו.

 

מדיטציה היא מודעות טבעית למה שקורה בפועל ברגע זה, נוכחות. תרגול מדיטציה מאפשר לנו להרגיע את הסערה הפנימית, ליצור מרווחים של שקט והפוגה בתוך הפטפוט הבלתי פוסק של החשיבה. ברגע שזה קורה, נפתחת בפנינו גישה לרמות עמוקות יותר של מודעות, אשר קיימות מעבר לרעש שעל פני השטח. התהליך הטרנספורמטיבי הזה יוצר הרמוניה פנימית, שאיתה אנחנו באים אז אל חיי היום יום שלנו, בעבודה ומחוצה לה.

מה זה מיינדפולנס (Mindfulness)?


המונח מיינדפולנס Mindfulness מתורגם בעברית למילים: שימת לב, ערנות, מודעות וקשב. בפועל, ניתן לפרש Mindfulness  בשתי דרכים עיקריות, שהן למעשה מהוות גם שתי צורות ביטוי של תרגול מדיטציה: האחת, היא ריכוז והיא מזכירה קרן לייזר חדה שיכולה להתמקד במקום אחד ששטחו זעיר מאוד. זוהי היכולת שלנו להתרכז בדבר אחד בלבד ולהימנע מכל הסחת דעת אחרת. השנייה, היא מודעות כוללנית או היקפית והיא תכונה יותר 'פנורמית'. לדוגמא: כשאנחנו מקשיבים למוסיקה ואנחנו מרוכזים לחלוטין במילים או בלחן עד כדי כך שאנחנו נספגים אל תוך המוסיקה, זהו ריכוז. אנחנו כל כך שקועים במוסיקה, כך שבעצם אפשר לומר שאנחנו המוסיקה כל עוד היא נמשכת. אבל הערנות לכך שאנחנו שקועים במוסיקה בזמן שאנחנו שקועים בה, זו מודעות כוללנית. להיות מודעים למוסיקה וגם למה שמתרחש בתוכנו ומחוצה לנו בזמן שאנחנו מקשיבים לה ואף להיות מודעים להקשבה עצמה, זו מודעות - צורת הביטוי השנייה של מיינדפולנס (Mindfulness).

מרגישים שאתם והארגון שלכם זקוקים לזה?
לתיאום סדנת מדיטציה או למידע נוסף מלאו את הפרטים שלכם כאן

אפשרויות תרגול ולימוד מדיטציה לקהל הרחב: